Sistemim Çok Ağır Çalışıyor...

HPQ-User
10-08-2009, 19:28   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

lifeless26 sormuş:
Merhabalar..

Öncelikle bizimle ilgilendiğiniz için teşekkür etmek  istiyorum...

Benim sorunum işlemci değiştirmeme rağmen  performans artmaması... yani önceden Celeron D 320 2.4 Ghz işlemcim vardı ama bilgisayarım daha hızlı  çalışıyordu...

ben bu işlemciyi düşük buldum ve P4 3.0  bir işlemci taktım...

fakat gözle görülen bir artma omadığı gibi aksine bir  performans düşüklüğü  yaşadım..

acaba bunun bir ayarı mı  var  bios tan yapılması gereken   anakart bios sürümüm 2007  tarihli..

anakart  destek  adresinde  2009  tarihli bir bios  dosyası mevcut fakat bios   güncellemeye cesaret edemiyorum...

(yaklaşık 1 ay önce 865GV Micro 478  anakartıma bios güncellemesi yaparken çökerttim)

şimdi sorunum bu celeron D  320  2.4    çıkartıp   P4 3.0  takmama rağmen  performans artmaması ve aksine pc nin yavaşlaması...

ilginiz  için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim  :w

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Anakart  :  Biostar  P4 M900 - M4
İşlemci   :  P4 3.0  1Mb 800Mhz
Ram       :  Kingston 2Gb 667 Mhz
Vga        :  On Board  Max 256 Mb (ben 128 paylaşım verdim)
Hard Disk : 40 Gb  IDE  
İşletim S.: Xp Pro Sp2

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.1.2) Gecko/20090729 Firefox/3.5.2

Süleyman.
11-08-2009, 02:26   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Öncelikle böyle birşeyin normal olmadığını söyleyeyim. Sorununuz donanımdan da, yazılımdan da kaynaklanabilir.

İlk olarak; işlemci değiştirirken termal macun uygulaması yapıldı mı veya doğru yapıldı mı? Termal macun meselesi işlemcinizin ısınmasına ve performans kaybına neden olur. "Everest" programını indirip üst menüden "Sistem Kararlılık Testi" ni seçin. Açılan pencerede "Start" tuşlayın. Bu işlemcinize yüklenecek, 5-10 dakika bekleyip donanım ısılarınızı inceleyin.

Yazılımdan kaynaklanan bir sorun ihtimali için de aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

1. Ccleaner programıyla bilgisayarınızdaki çöpleri temizleyin.
2. Güncel bir güvenlik yazılımıyla bilgisayarınızı tarayın. NIS 2009 veya KIS 2010 öneririm.
3. Çalıştır'a "msconfig" yazıp çıkan pencerenin başlangıç sekmesinden gereksiz programları kaldırın.
4. Sürücülerinizi güncelleyin.
5. Disklerinizi birleştirin.
7. Son olarak da formatlamayı deneyebilirsiniz.

Yani sorunu deneme yanılma yoluyla tespit etmelisiniz, yapacak başka birşey yok.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 11 Ağustos 2009 02:28
lifeless26
11-08-2009, 02:46   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

tekrar  teşekkür ediyorum...

gerçekten  ilgilenen arkadaşa  teşekkür ediyorum.

süleyman bey galiba sorunu  çözdüm...

p4 3.0  HT  (hyper therading)  özelliği ile ilgili bir sıkıntı olmuş herhalde...

dediklerinizi  aynen uyguladım  +  format attım  ve  caseretimi toplayarak  bios update  ettim..

sonuç şu an   HT  aktif oldu anakart  eski  bios   sürümünde bu özellik aktif edilemez veya hiç görünmüyordu bile...

yeni  bios  sürümü ile bu özellik anakartta  çalışmaya başladı.

şimdi  sistemim düzgün çalışıyor   +

ve  driver  tarama sitelerinde  yaptığım  taramalarda   %100 güncel  driver  sonucu  yakaladım

(biraz  farklı  ama  anakart web sayfasındaki chipset sürümü ile  anakart  üzerindeki chipset üreticisinin  web sayfalarında  farklı chipset sürümleri mevcuttu) yani anakart sitesinden chipset driveri yüklediğimde sürücüler eski görünüyordu bunları tek tek  chipset  üreticisinin web sayfasından edindim.

galiba şimdilik bir sıkıntım   kalmadı :)

belkide psikolojik bir şeydi bilmiyorum ama içim rahatladı  o/

iyi  eğlenceler    herkese

Süleyman.
11-08-2009, 03:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Güncel bir BIOS da tabi ki çok önemli.

Çok geçmiş olsun.