sistemim sata2 hdd yi görmüyor

hopkinnss001
31-07-2010, 16:03   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

İNTEL P4 3.0 768 MB RAM 128 GEFORCE FX 5200 EKRAN KARTI
Anakart Adı: ASRock P4v88+
Anakart Çipset: VIA PT880
BIOS: AMI P1.20
SİSTEM: XP PRO SP3
bilgisayarımda western 80 gb hdd vardır.xp sistem kurulu. ek olarak segate 500 gb 16 mb SATA2 7200.12 harddisk aldım. anakartımda iki tane sata girişi var. birinde sata dvd rw takılı. segate hdd yide öteki sata girişine taktım. bilgisayar yeni hdd yi ne bios ta ne bilgisayarda ne de yönette görülmüyor. ve YÖNETTE SCSI İLE RAID DENETLEYİCİLERİ KISMINDA VIA SATA RAID CONTROLLER KISMINDA ÜNLEM İŞARETİ ÇIKIYOR. VE BU NEDENLE SATA GİRİŞLİ DVD RW Mİ DE  BİLGİSAYAR GÖRMÜYOR. FAKAT YENİ HDD Yİ ÇIKARINCA DVD RW EMİ BİLGİSAYAR TEKRAR GÖRÜYOR. YANİ HEM HDD HEM DVD RW TAKILIYKEN YADA SADECE HDD TAKILIYKE ÜNLEM ÇIKIYOR. YENİ HDD Yİ TAKMAYINCA ÜNLEM OLMUYOR. BİOS tan raidi non raid yapmayı denedim. birçok forumda bir disket içine sata driverini atıp sistemi cd den başlatıp f6 ya basıp o disketteki driveri yüklemeyi söylüyorlar. anakarttaki sata driveri diskete atmayı denedim kimlik doğrulama hatası verdi buna rağmen disketin içine  atmıştı. sonra dedikleri gibi yaptım txtsetup.oem dosyası bulunamadı diyor. fakat attığım driverde de o dosya var.
baya uğraştım fakat hardiski bilgisayarım bi türlü görmüyor. gerekli sistem özelliklerini verdim. en kısa zmanda yardımcı olursanız çok sevinirim.

şafak89
31-07-2010, 18:46   |  #2  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

hocam şöyle dene bide sata 2 ya jumperı sata 1 geir öyle dene bu işleri ;)

Kapalı Hesap (154666)
01-08-2010, 22:23   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Anladığım kadarıyla eski bir anakartınız var.
Bu anakartlarda 132Gb bariyer vardır. dolayısıyle 500 GB lık harddiski direkt olarak tanıtman mümkün değil gibi görünüyor. Taktığın zamanda ise bariyeri aştığın için seni raid konfigure etmiş olarak görüyor ama raid yapılandırılmadığı için sistem çalışmıyor.
WD HDD olsaydı yazılımının kullanımını tarif edebilirdim. ancak seagate hakkında bilgim yok.
Western digital sitesinden 132 gb Bariyer sözcüğü ile arama yapıp tekst dosyalarını okuyun benzerlik gösteren yerler sizin anakartınızla uygun ise uygulayabilirsiniz