sitene favicon ekle !

AşıK
08-06-2008, 09:07   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2008Bazı web sayfalarının adreslerinin hemen başında özel ikonların bulunduğunu mutlaka fark etmişsinizdir. Siz de blog’unuz için bunlardan bir tane hazırlayabilirsiniz. Bunun için sadece bir fotoğraf düzenleme programı ve biraz yaratıcılığa ihtiyacınız var. Hatta işin yaratıcılık kısmı ile ilgilenmiyorsanız web üzerinde hazır bir çok ikona ulaşabilir ve onlardan beğendiklerinizi de kullanabilirsiniz.
Favicon dosyasının özellikleri

Favicon terimi İngilizce “Favorites Icon”dan kısaltılmıştır. Bu favicon dosyası blog’unuz ziyaret edildiğinde adres satırında belireceği gibi adresiniz sık kullanılanlara eklendiğinde de blog adınızın baş kısmında görünecektir. Favicon dosyası 16×16 piksel boyutlarında .ico uzantılı bir grafik dosyasıdır. Modern web tarayıcıları artık .gif ve .png uzantılı dosyaları da favicon olarak gösterebilmektedirler.

Nasıl oluşturulur?

Hazırlama işlemini yaygın kullanıma sahip Photoshop kullanarak anlatacağım. Eğer sizde Photoshop kullanacaksanız ve dosyanızı .ico uzantısı ile kaydedecekseniz gerekli plug-in’i aşağıdaki adresten indirmelisiniz;

    * http://www.telegraphics.com.au/sw/

Favicon dosyanızı .ico dışındaki formatlarda hazırlayacaksanız bu plug-in’e ihtiyacınız olmayacak.

16×16 piksellik bir alanda çalışmak kolay olmayacağından 64×64’lük bir çalışma alanı kullanmak daha akıllıca olacaktır. Alanı “File > New” (ya da CTRL+N) ile açılacak menüden ayarladıktan sonra tasarımınız uygulayın. Tasarım ile işiniz bitikten sonra “Image > Image” size ile açılacak menüden “Width” ve “Height” değerlerinin her ikisi için 16 girin ve en alttaki “Resample Image” bölmünde “Bicubic Sharper”ı seçin ve uygulayın. Eğer yeni görüntü hoşunuza gitmezse işlemleri “Bicubic Smoother” seçerek tekrarlayın.

Görüntüden tatmin olduğunuzda “File > Save” seçeneği ile dosya kaydetme menüsünü açın ve oradan .ico, .png veya .gif formatlarından birisini seçerek “favicon” olarak kaydedin. Eğer .ico olarak kaydetmek istiyorsanız üstte bahsedilen adresteki plug-in’i yüklemeniz gerektiğini unutmayın, aksi takdirde seçenekler arasında .ico formatını göremezsiniz.
Favicon’un yerleştirilmesi

Oluşturduğunuz (veya internetten bulduğunuz) favicon dosyasını sunucunuzun kök dizinine gönderin. Eğer kendi sunucunuz yoksa, diğer bir ifade ile blog’unuz ücretsiz bir sunucu üzerinde ise, yine ücretsiz olan grafik sunucularından faydalanabilirsiniz (örneğin; imageshack.us). Ama bu durumda favicon dosyanızı .png veya .gif olarak kaydetmeniz gerekecektir, çünkü ücretsiz resim sunucularının çoğu .ico desteği vermiyor.

Favicon dosyanızı bir suncuya göderdikten sonra adresini alın ve aşağıdaki gibi bir kod oluşturun. Favicon dosyanızı kendi sunucunuza gönderdiyseniz kodunuz şu şekilde olacaktır;

<link rel="shortcut icon" href="/favicon.ico">

Eğer ücretsiz bir sunucu kullandıysanız (örnekte imageshack.us kullanılmış) kodunuz şu şekilde olmalıdır;

<link rel="shortcut icon" href="http://img381.imageshack.us/img381/2363/favicon0nx.png">
Son işlem olarak oluşturduğunuz bu kodu kopyalayın ve tasarım şablonunuzun HTML kodu içerisinde <HEAD> etiketinin altına yapıştırın ve kaydedin. Şablonunuzu güncelledikten sonra favicon’unuz adresinizle birlikte görünmeye başlayacaktır.

Kolay gelsin.

hiko91
08-06-2008, 20:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2008

eyvallah bu ısıme yarayacak

SaGoPa KaJMeR.
16-06-2008, 04:41   |  #3  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,547 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008

Bildigim Bi konuydu.Bilmeyenler İcinde Yararlı Bi kaynak Olabilir.
Teşekkürler. Emegine Saglık !!!

-busted-
07-07-2008, 18:35   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

http://www.chami.com/html-kit/services/favicon/

Buradan da favicon kodunu alabilirsiniz... (GÜncelledim)

muhabbet kuşu
07-09-2011, 09:12   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2011

Ya ben yapamadım ; online favicon sitesinden winzip.rarlı olarak download ettim ; sonra ne yapacağım .Açıpta mı yani dosya olarak mı  public.html anadizinine göndereceğim yoksa zipli olarak mı ? Lütfen yardım edin teşekkür ediyorum :(