Siyah beyaz TV'lerinden vazgeçemeyenler!

CHIP Online
19-01-2013, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Herkes 4K TV'lerden, akıllı TV'lerden bahsediyor ama işin bir de bu karanlık tarafı var!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/siy ... meyenler_38141.html

Dünya televizyon yayınlarını 3D'ye çevirmeyi tartışadursun, Ingiltere'nin en gelişmiş bölgelerinde hala binlerce evde siyah beya TV tercih edildiğinin ortaya çıkması medyanın dikkatini çekti.


Ingiltere'de, televizyonlar için halktan vergi alınması uygulaması, insanların evlerinde ucuz ve eski televizyonları kullanmasına neden oluyor. 3D televizyonların dünyada yaygınlaşacağı bir döneme girdiğimiz sırada 13 bin İngiliz evinde hala siyah beyaz televizyonların kullanılmsının nedeni ise vergiler. Yıllık televizyon vergisi, renkli televizyonlar için 96,5 Pound iken, siyah beyaz televizyonlar için bunun yarısı kadar vergi alınıyor. Dolayısıyla, İngiliz vatandaşları yıllık bütçelerini hesaplarken, televizyon için fazladan 45-50 Pound ödememek için siyah beyaz televizyon seyretmeye razı oluyor.


Bu detay da aslında insanların televizyon konusunda görüntü kalitesi veya yüksek teknolojiyi değil tamamen maaliyeti önemsediğini gösteren önemli bir veri olarak okunuyor. Televizyon endüstrisi, yeni teknolojiler geliştirirken bu veriyi baz alarak, cihaz veya servis fiyatlarını olabildiğince düşük tutmaya çalışıyorlar zira fiyatlar arttıkça insanların televizyon cihazlarından veya servislerinden vazgeçme hızı, diğer ürünlerden çok daha hızlı olabiliyor.


Ancak, İngiltere'deki bu siyah beyaz TV tercihinin da zamanla azaldığını söylemek lazım. 2000 yılında 212 bin olan siyah beyaz kullanıcılarının sayısının 2012'de 13 bine düştüğü de gözden kaçmıyor.

Tüm Konu: Siyah beyaz TV'lerinden vazgeçemeyenler!

Kaynak: www.chip.com.tr