Siyah ekran

qharisma
03-05-2011, 12:47   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
60 mesaj

Arkadaşlar dün bilgisayarımın kasasını temzilerken içini dışını herşeyi söktüm temizledim tekrar taktım sonra bilgisayarı açtım gayet normal çalıştı 1 gün sonra işlemcinin fan ayagı kırıldı onu söktüm ve bilgisayarcılar götürdüm varmı diye bulamadım ve eve döndüm sonra bilgisayar o parçayı tekrar taktım bilgisayarı çalıştırdım o da ne bilgisayar açılıyor windows yazısı gelmeden siyah ekran geliyor ve öylece kalıyor ramı çıkartım diğer slota taktım busefer bilgisayar çalışıyor ama ekrana hiç göründü gelmiyor yani slotun birinde windows yazısına gelmeden ekranda görüntü var diger slot'da ise hiç görüntü gelmiyor sonra farklı bir ram taktım çalıştı benim anlamadıgım durduk yere bu rama ne oldu neden çalışmıyor yarıda kalıyor bilgisayarı temizlerken bios pilinide çıkartmıştım ondan olabilirmi. yardımlarınızı bekliyorum

Kapalı Hesap (200432)
03-05-2011, 14:44   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 1
111 mesaj

PC' nide olan bu sorunun BİOS pili hiç bir alakası yoktur. Büyük ihtimal RAM belleğinizi temizlerken kısa devre yapmasına sebep olacak bir hata yapmış olabilirsiniz. Mesela yuvaların arasına kısa devre yapacak veya RAM belleği yakacak iletken madde düşürmüş olabilirsiniz. Bu nedenle RAM bellek çalışmaz duruma gelmiştir. Böyle bir durumda PC' nizin kasasını temizlereken hava kullanarak yapın. Böylece iletken donanıma zarar verebilecek maddeler arınmış olacaktır. Kısacası RAM belleğiniz yanmış...

Alparslananadolu
03-05-2011, 20:49   |  #3  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Sizde şu olmuş olabilir: İnsan vücudunda biriken statik elektrik binlerce wota kadar çıkabiliyor. Kendinizde ya da bir arkadaşınızda karşılaşmışsınızdır: Elinizi kapı koluna ya da başka bir metal aksama değince çarpılma hissi duymak..  Temas sırasında vücutta bulunan statik elektrik aniden boşalır. Bu da kişide çarpılma hissi verir.
Aynı şekilde siz bilgisayarınızı temizlerken vücudunuzda biriken statik elektiği bilgisayara aktarmış (RAM'açıplak elle dokunmuşsanız) böylece de donanımlarınıza zarar vermiş oldunuz. Tabii ki bu bir ihtimal...
Bilisayar teknik elemanları bu kuralı iyi bilir. Bilgisayar tamiri yapmadan önce ya antistatik bileklik kullanırlar ya da bilgisayarın kasasının metal aksamlarına dokunup üzerlerindeki statik enerjinin boşalmasını sağlarlar.

qharisma
05-05-2011, 10:50   |  #4  
OP Üye
60 mesaj

Ram sağlam çalışıyor başka bir bilgisayarda denedim sorunsuz çalışıyor ama benim bilgisayarda cmos ekranında takılıyor siyah ekran geliyor öylece kalıyor