Sizce upgrade etmem gerekli mi?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
ortim
05-03-2006, 20:04   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

Sistemim :
soyo 875 chipset dragon 2 anakart
p4 2.4 Ghz İntel işlemci
nv gf fx5500 256 mb ekrankartı
1 Gb Corsair twinx 3200 Ram (2*512)
Asus Drw 1608p Dvd writer
Lg 52x cdrom
Skystar 2 Tv Kartı
160 Gb ve 200 Gb Samsung sata hdd
Philips 107E6 monitör
SB Audigy 2ZS ses kartı
CM stacker kasa

Arkadaşlar sizce upgrade zamanım geldi mi? Şu an yaklaşık 1500 YTL bir birikimim var. Fakat bu parayı upgrade ya da Mini DV video kameraya harcamak konusunda karasızım.

Bu konuda yardım edecek arkadaşlar upgrade önerilerini de eklerlerse sevinirim.

TT06
05-03-2006, 20:58   |  #2  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

Bence Mini DV al arkadaşım iyi sistem işte...

Banned
06-03-2006, 00:43   |  #3  
Banlandı
621 mesaj

illa terfi yapacağım diyorsan lcd monitör alabilirsin.

bu arada sana bir soru bu aralar ses kartından almayı düşünüyorum .memnunmusun özellikle merak ettiğim onboard kartlara göre ses kalitesi açısından fark varmı ve bas sesler nasıl?yani 7+1 desteklemesi önemli değil ses kalitesi ve bas sesler açısından soruyorum.

ortim
06-03-2006, 08:24   |  #4  
OP Taze Üye
13 mesaj
ganzolist
bu arada sana bir soru bu aralar ses kartından almayı düşünüyorum .memnunmusun özellikle merak ettiğim onboard kartlara göre ses kalitesi açısından fark varmı ve bas sesler nasıl?yani 7+1 desteklemesi önemli değil ses kalitesi ve bas sesler açısından soruyorum.
Eğer profesyonel anlamda kullanmayacaksan düşünme bile. Tamam onboard kartların %90'ında duyamayacağın bazı sesleri duyman mümkün ama SIKI bir hoparlör sistemin yoksa ve müzik kulağına sahip değilsen pek farketmeyecektir. ( Bir defa arkadaşın creative 5.1'iyle deneme imkanı bulmuştum ve tek kelime ile harikaydı. Ama şu an bir çekilişten kazandığım vestel 5.1 hoparlörleri kullanıyorum ve onboard kart ile audigy arasında pek fark yakalayamıyorum. Özellikle bas ve tiz açısından. Çünkü hoparlörlerim boğuluyo. Üzgün )O paraya sistemine başka bişeyler ekleyebilmen olası... Birde artık bazı üst uç anakartlarda onboard olarak kullanılmaya başladı zaten. Bence hevesini önündeki upgrade olayına sakla. Yeni anakartını onboard audigy li seçersinGülümseme

egemengiga
06-03-2006, 10:20   |  #5  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

slm, belki islemcini 3Ghz >HT< yaparsin, ve ekran kartini da en az fx6600gt. elindeki iki parcayi 150 ytl ye satsan, yenileri 490ytl eder. 490-150=340ytl ye gelir.
1500-340=1160ytl ye cok guzel dv cam alabilirsin. bu arada anakart guzelmis sanirim bu: http://www.soyo.com.tw/products/proddesc.php?id=233

diamondmonster
06-03-2006, 10:30   |  #6  
Yıllanmış Üye
148 mesaj

Bence upgrade için o kadar acele etmene gerek yok sisteminin özelikleri iyi ama  işlemcini 3.0 veya üzerinde yükseltebilirsin...

ortim
06-03-2006, 13:28   |  #7  
OP Taze Üye
13 mesaj
egemengiga
slm, belki islemcini 3Ghz >HT< yaparsin, ve ekran kartini da en az fx6600gt............... bu arada anakart guzelmis sanirim bu: http://www.soyo.com.tw/products/proddesc.php?id=233
Tavsiyen için Teşekkürler Arkadaşım; ama bazı parçaları hızlandırarak teknolojiyi aynı bırakmak pek mantıklı gelmiyor bana. Çünkü ergeç upgrade yapacaksam bir yeni teknolojiye geçebilmem lazım diye düşünüyorum açıkçası.

Ve evet anakart o.. Onuda geçen sene intel 865perl anakartımda sorun çıkınca garantiye gönderdim ama kafama kılçık kaçmıştı. Değiştirme ihtiyacı hissettim ve uzun bir araştırma sonucu karar kılıp Çok zor!!! bulduğum bir anakart.

Ek bilgi : Soyo anakartlar bir zamanlar 486'ların sonları  ve pentiumların başlarında Türkiye'de de bulunabilen ve çok kaliteli bir anakarttı. Aslında hala kaliteli ama Türkiye'de bulunamıyor maalesef.Kızgın

egemengiga
06-03-2006, 14:20   |  #8  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

o anakartla hic OC yaptin mi?

ortim
06-03-2006, 23:53   |  #9  
OP Taze Üye
13 mesaj
egemengiga
o anakartla hic OC yaptin mi?
Maalesef henüz hayır. Overclock konusunda büyük ölçüde bilgisiz ve tecrübesizim çünkü.

Recep Baltaş
07-03-2006, 00:03   |  #10  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Soyo anakartla OC yaparsanız anakart elinizde patlayabilir Dikkat!!

ortim
07-03-2006, 09:26   |  #11  
OP Taze Üye
13 mesaj
Recep Baltaş
Gerçi bu konuda deneyimsiz olmam nedeni ile henüz OC yapamadım ama bios ayarları üzerinden Auto OC gibi (adı bu olmayabilir) bir seçenek var. (normal, fast, turbo) olarak ayarlayabiliyorsunuz. Ve Bios seçenekleri oldukça detaylı. Yani OC için uygun bir yapıda. Bu kadar OC için uygun bir anakartta OC yapılamamasının nedeni nedir sayın Baltaş? Bununla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Çünkü beni upgrade yada DV Kamera arasında seçime iten şey bu kart ve işlemciyle OC yaparak bir müddet daha idare edebileceğim düşüncesiydi...

TT06
14-03-2006, 03:40   |  #12  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj
Recep Baltaş
elde patlamak...Hihaho,bayılıyorum bu forumun açık sözlülüğüne şimdi bi saat istenmeyen sonuçlar doğurabilir fln...yerine Elde Patlar demek bence en ürkütücüOnay ,caydırıcıOnay,ve mantıklıOnay olanıKahkaha

devilsunti
15-03-2006, 13:28   |  #13  
Üye
84 mesaj

kusura bakma ama bu sisteme sahipsin ve hala upgrade diyorsun... para batıyorsa git 1.500  ytl ye laptop al.. ama bu sisteme dokunma... herhalde dalga gecmek için yazdın bu soruyu??? kızdım şimdi... bir çok insan hala p2 kullanıyor.. insafff...

Gökhan Varişler
15-03-2006, 16:47   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,298 mesaj

Devilsunti biraz kaba bir dille söylemiş ama bencede bu sistemin şu anlık bi yenilemeye ihtiyacı yok ama yinede karar vermedim derseniz egemen arkadaşın dediği gibide yapabilirsiniz en azından ikisinide aradan çıkarmış olursunuz.

egemengiga
islemcini 3Ghz >HT< yaparsin, ve ekran kartini da en az fx6600gt. elindeki iki parcayi 150 ytl ye satsan, yenileri 490ytl eder. 490-150=340ytl ye gelir.
1500-340=1160ytl ye cok guzel dv cam alabilirsin.
ortim
20-03-2006, 22:10   |  #15  
OP Taze Üye
13 mesaj

Sevgili devilsunti.. Amacım kesinlikle dalga geçmek değil :) Bir çok kimse hala 486 bile kullanıyor olsa da bu bir hastalık. Daha iyisine sahip olma hastalığı :) Konu içerisinde tavsiyelerini esirgemeyen tüm arkadaşlara Teşekkürler.

( Hala kafamı kurcalayan şey Soyo Anakartların O/C potansiyeli ve elde patlama hadisesi. Ama çokta önemli değil. Çünkü denerim O/C'u. Yerse ne ala; kamera alırım. Yok yemez patlarsa; upgrade kaçınılmaz... )

make-believe
20-03-2006, 22:35   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Malesef 'daha iyisine sahip olma arzusu' en büyük zaafımız bilgisayar dünyasında... Bazen geriye dönüp baktığımda, terfi için harcadığım dolarlara çok acıyorum. Bunları yazarken artık duruldum mu yani? Hayır tabiki. Adamlar bu zaafımızı çok iyi biliyorlar.

viking20
21-03-2006, 01:25   |  #17  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

BENCE DE  AYNEN ÖYLE,YAHU GÖRMÜYORMUSUNUZ ÖNÜ ARKASI KESİLMİYOR ,GÜN GEÇMİYORKİ YENİ BİR ÜRÜN ÇIKMASIN.ADAMLAR BU ZAAFİYETİ ÇOK İYİ BİLİYORLAR VE DE BİR GÜZEL KULLANIYORLAR.

Ramonnox
21-03-2006, 16:58   |  #18  
Yıllanmış Üye
112 mesaj

bence sistemini elden çıkar pinacle 10 plus programı p4 3.0 ghz işlemci istiyor yanlış anımsamıyorsam iyi bir anakart satın al üzerinde firewire 1394 bağlantısı bulunan en az 3 ghz l2 cache 2m b işlemci satın al ön kısmında usb ve firewirw bağlanyısı bıulunan güçlü powersupply ve iyi bir soğutma sistemine sahip bir kasa satın al 2 gb ram bass içine sata 2 ncq harddisk ekran kartı derken bir sistem oluştur sony hcr 24 e türkçe menü mini dv bir kamera satın al 610 ytl kamerayı da fazla kasma hd kameralar zaten patlama noktasında pinaclle 10 plus ulead 9 ya da adope programları ile bir köşesinden başlayıp hem görsel alanda hem kamera hemde bilgisayar konusunda kendini rahat hisset elndeki 1500 ytl ve elindeki bilgisayrınıda elden cıkartarak kendince bir stüdyo ya sahip olabilirsin ses tv kartı speakerler sana kalmış.

Banned
21-03-2006, 18:52   |  #19  
Banlandı
621 mesaj
make-believe
Malesef 'daha iyisine sahip olma arzusu' en büyük zaafımız bilgisayar dünyasında... Bazen geriye dönüp baktığımda, terfi için harcadığım dolarlara çok acıyorum. Bunları yazarken artık duruldum mu yani? Hayır tabiki. Adamlar bu zaafımızı çok iyi biliyorlar.
make believe donanımına baktım ram haricinde öyle fazla kendini kaptırmamışsın kendine bu kadar kızmaGülümseme

Banned
21-03-2006, 18:54   |  #20  
Banlandı
621 mesaj
hptur
BENCE DE  AYNEN ÖYLE,YAHU GÖRMÜYORMUSUNUZ ÖNÜ ARKASI KESİLMİYOR ,GÜN GEÇMİYORKİ YENİ BİR ÜRÜN ÇIKMASIN.ADAMLAR BU ZAAFİYETİ ÇOK İYİ BİLİYORLAR VE DE BİR GÜZEL KULLANIYORLAR.
ticaret yapıyor adamlar kar daha fazla kar kar kar her şey onun için

Banned
21-03-2006, 19:02   |  #21  
Banlandı
621 mesaj
devilsunti
kusura bakma ama bu sisteme sahipsin ve hala upgrade diyorsun... para batıyorsa git 1.500  ytl ye laptop al.. ama bu sisteme dokunma... herhalde dalga gecmek için yazdın bu soruyu??? kızdım şimdi... bir çok insan hala p2 kullanıyor.. insafff...
bu aralar para banada batmaya başladı bi önerin varmı arkadaşım.GülümsemeGülümsemeGülümseme

Banned
21-03-2006, 19:04   |  #22  
Banlandı
621 mesaj
ortim
ganzolist
Eğer profesyonel anlamda kullanmayacaksan düşünme bile. Tamam onboard kartların %90'ında duyamayacağın bazı sesleri duyman mümkün ama SIKI bir hoparlör sistemin yoksa ve müzik kulağına sahip değilsen pek farketmeyecektir. ( Bir defa arkadaşın creative 5.1'iyle deneme imkanı bulmuştum ve tek kelime ile harikaydı. Ama şu an bir çekilişten kazandığım vestel 5.1 hoparlörleri kullanıyorum ve onboard kart ile audigy arasında pek fark yakalayamıyorum. Özellikle bas ve tiz açısından. Çünkü hoparlörlerim boğuluyo. Üzgün )O paraya sistemine başka bişeyler ekleyebilmen olası... Birde artık bazı üst uç anakartlarda onboard olarak kullanılmaya başladı zaten. Bence hevesini önündeki upgrade olayına sakla. Yeni anakartını onboard audigy li seçersinGülümseme
sen alma dedin ama ben aldım ses farkediyor bence sen hoparlörlerini değiştir
yada ben müzik kulağınamı sahibim yawGülümsemeGülümseme

ortim
22-03-2006, 13:16   |  #23  
OP Taze Üye
13 mesaj
ganzolist
sen alma dedin ama ben aldım ses farkediyor bence sen hoparlörlerini değiştir
yada ben müzik kulağınamı sahibim yawGülümsemeGülümseme
Sorma Arkadaşım :)
Donanımı değiştirelim dedik. "Para batıyomu" dediler. Bi de hoparlörleri Creative'in 400 küsur dolarlık 7+1 inden falan alayım desem; düşün artık neler derler... Gülümseme

Şaka bi yana onu da düşünüyorum ama elimdeki de FENA DEĞİL bi ses sistemi. Kıyamıyom açıkçası...

Banned
22-03-2006, 17:35   |  #24  
Banlandı
621 mesaj

ortim sen milletin söylediğine bakma

donanımına tekrar baktım bence bi süre daha idare et
sonra anakart işlemci ve ekran kartınI aynı anda değiştir
diğer donanımlarla beraber uzun süre gider

işlemciyi değiştir desem 478 pin olduğu için geleceği yok

bence şu anda bi terfi istiyosan LCD MONİTÖR AL.

ortim
23-03-2006, 01:01   |  #25  
OP Taze Üye
13 mesaj

Şu an için son kararım; ama donanım seçimimde çokta iddialı değilim.

AMD - ATHLON 64 3700+ SAN DIEGO ... 235$
SAPPHIRE - X800GTO2 ... 240$
ASUS - A8N32SLI DELUXE ... 210$ (aslında gönlüm MSI - K8N DIAMOND'dan yana ama bulunmuyo meret.)
HYUNDAI - L90D+ ... 449$ ( ganzolist'in önerisi üzerine son dakikada listeye ekledim :) )

Toplamda Kdv dahil 1.800 YTL civarında tutuyor. Sanırım bir haftaya kadar alırım.