Sizce?

Selçuk İslamoğlu
19-09-2007, 20:47   |  #1  
Selçuk İslamoğlu avatarı
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

"Topluluk" kelimesi "Community" kelimesinin tercüme edilmiş hali mi?

CHIP Online Topluluğu diyebilir miyiz siz müdavimlerimize? Çok mu soğuk kalıyor "Topluluk" kelimesi veya çok mu resmi?

Tartışalım bu kelimeyi, var mı internette bir araya gelmeyi seven gruplara verilecek daha sıcak bir isim?

viking20
19-09-2007, 21:15   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

''Community" kelimesinin tercümesi:   
    » toplum, cemiyet.
    » topluluk.
    » halk, kamu, amme.
    » müşterek tasarruf, ortak mal sahipliği.
edit:evet biraz resmi ve de itici geldi bana da,çok sıcak değil,size hak veriyorum.
[müdavimlerimize?](alıntı)
:)
bu bile kulağa daha hoş geliyor.
:)
edit2:''topluluk'' kelimesinin çok geniş bir kullanım alanı var,bildiğiniz gibi:bitki topluluğu,hayvan topluluğu,mineral topluluğu,araç topluluğu..vs
Hal böyle olunca insanı tanımlamada hoş olmuyor,gitmiyor.Sanki küçümseme,eşya\mal yerine koyma gibi geliyor kulağa\beyine.

Son Düzenleme: viking20 ~ 19 Eylül 2007 21:56
ceryan67
19-09-2007, 21:22   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
527 mesaj

Merhaba, Chip Online Topluluğu yerine ben Chip Online Ailesi demeyi tercih ederim. Her söylemimde de bunu vurgulamaya çalışıyorum zaten. Ben bunu söylemeyi seviyorum.Gülümseme

Borga-x
19-09-2007, 21:29   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj
ceryan67
Merhaba, Chip Online Topluluğu yerine ben Chip Online Ailesi demeyi tercih ederim. Her söylemimde de bunu vurgulamaya çalışıyorum zaten. Ben bunu söylemeyi seviyorum.Gülümseme
Aile kelimesine bende katılıyorum.

ExCeLLiuM
19-09-2007, 21:36   |  #5  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Aile kelimesi daha sıcak bir kelime. Daha samimi duyguları ifade etmekte. Topluluk ta ise ortak bir nokta üzerine yoğunlaşan insanlar grubu olarak bir anlam çıkıyor.

Evet sonuçta bir chip topluluğu oluyor. Ancak aile kelimesi daha özel, daha sıcak, daha dostane ve samimi geliyor bana.

Bende ceryan ve borgaya katılıyorum.

bjk_semih
19-09-2007, 23:27   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,452 mesaj

'toplum' kelimesi yerine 'aile' denmesi daha uygun bence...

ufuks
20-09-2007, 03:13   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Bir araya gelecek kişilerin birbirine mesafesine baglı koyacagımız isim.Bu insanlar iş dışı konularla samimi bir şekilde birbirlerine yaklaşıyorlarsa aile denilebilinir evet.Ama bu insanlar birbirleriyle belli konular için alışveriş yapacaklarsa community daha uygun olur.

ExCeLLiuM
20-09-2007, 03:34   |  #8  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

O zaman Türkçe'si kullanılsın ve topluluk söylensin. Burası türkiye "comminty" kelimesi bizim dilimzde yok dimi? :

Borga-x
20-09-2007, 09:36   |  #9  
İlk Maestro
11,767 mesaj
ufuks
Bir araya gelecek kişilerin birbirine mesafesine baglı koyacagımız isim.Bu insanlar iş dışı konularla samimi bir şekilde birbirlerine yaklaşıyorlarsa aile denilebilinir evet.Ama bu insanlar birbirleriyle belli konular için alışveriş yapacaklarsa community daha uygun olur.
Bence yanlış düşünüyorsun ufuks burdakı mudavımler bırbırlerını tanıyorlar gıbıler zaten. MEsela CHIP onlıne buluşuyor dıye bır konu başlığı açtık ve bır ay sonrasında buluşuldu eğlenıldı. O kadar foto koyduk değilmi?.

Ben kendımı bu forumun bır aile uyesı gıbı goruyorum. Evet forum ıcınde bellı başlı konular var. Ama konu dısında konusulan görüşülen fıkırlerle olsun espirilerle olsun ortak hareket ettıgımız bır konu olsun o zaman durum farklı oluyor. Sımdı bırısı kalkıp bu forumda atıp tutsa bu forum kotu dıye (nıtekim oldu da) noluyo uyeler hemen bırleşip tek bir vucut gibi bu forumu korumaya çalışıyorlar. Bence burdakı dayanışmanın temelı aile olmamızda..

Zülfikar
20-09-2007, 10:44   |  #10  
Yıllanmış Üye
135 mesaj

Kesinlikle Borga abiye katılıyorum....Üstüne söyleyecek sözüm bile yok...AlkışAlkışAlkış

theironman
20-09-2007, 11:27   |  #11  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

Bence de arkadaşlar haklı, yani topluluk da community de çok soğuk terimler, resmiyet katıyor ve bizim aramızda resmiyet yok, olmasını da istemeyiz. Bu sıcak ilişkiyi de en güzel Chip Ailesi tarif edebilir.

ufuks
20-09-2007, 14:49   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj
Borga-x
ufuks
Bence yanlış düşünüyorsun ufuks burdakı mudavımler bırbırlerını tanıyorlar gıbıler zaten. MEsela CHIP onlıne buluşuyor dıye bır konu başlığı açtık ve bır ay sonrasında buluşuldu eğlenıldı. O kadar foto koyduk değilmi?.

Ben kendımı bu forumun bır aile uyesı gıbı goruyorum. Evet forum ıcınde bellı başlı konular var. Ama konu dısında konusulan görüşülen fıkırlerle olsun espirilerle olsun ortak hareket ettıgımız bır konu olsun o zaman durum farklı oluyor. Sımdı bırısı kalkıp bu forumda atıp tutsa bu forum kotu dıye (nıtekim oldu da) noluyo uyeler hemen bırleşip tek bir vucut gibi bu forumu korumaya çalışıyorlar. Bence burdakı dayanışmanın temelı aile olmamızda..

Bana sorsalar  chip online için "aile" kelimesini öneririm. Ben 2 kelime arasındaki ufak bi nüans farkını ortaya koymaya çalıştım.Dediğiniz gibi burda kişiler birbirinin ailesi gibi olmuş durumda.Bazen duzeni bozmaya çalışan olursa biz dışlıyoruz zaten.Benm belli konudan kastım sınırlı konu.Burda biz resmi bir iş yapmıyoruz dediğiniz gibi.Bilgi alışverişi , makara felan.Benim topluluk deyince aklıma daha resmi kisilern oluşturdugu ve bir amaca hizmet eden kişiler bütünü geliyor.Kısacası chip online kişilerine isim koyulacaksa aile densin.Hatta filmi de çekilsin.Chip Online: Forum Kardeşliği.Ya da Chip Online 54632 Silahşörler.Bu sonuncu olmadı farkındayım.

theironman
20-09-2007, 14:50   |  #13  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj
ufuks
Borga-x
ufuks

Bana sorsalar  chip online için "aile" kelimesini öneririm. Ben 2 kelime arasındaki ufak bi nüans farkını ortaya koymaya çalıştım.Dediğiniz gibi burda kişiler birbirinin ailesi gibi olmuş durumda.Bazen duzeni bozmaya çalışan olursa biz dışlıyoruz zaten.Benm belli konudan kastım sınırlı konu.Burda biz resmi bir iş yapmıyoruz dediğiniz gibi.Bilgi alışverişi , makara felan.Benim topluluk deyince aklıma daha resmi kisilern oluşturdugu ve bir amaca hizmet eden kişiler bütünü geliyor.Kısacası chip online kişilerine isim koyulacaksa aile densin.Hatta filmi de çekilsin.Chip Online: Forum Kardeşliği.Ya da Chip Online 54632 Silahşörler.Bu sonuncu olmadı farkındayım.
evet bence de o sonuncu olmadı, hiç söylemediğini farzediyorum :) Ama ortak düşüncemiz gösteriyor ki Chip Ailesi bize uygun düşüyor.

Sefa Adak
20-09-2007, 14:59   |  #14  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj

Merhaba

Bence de "CHIP Online Ailesi" denilirse daha iyi olur kanımca.

TuncaBozkurt
20-09-2007, 21:28   |  #15  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Bence de CHIP Online ailesi daha mantıklı olur. Sonuçta bilgi alışverişinin yanında  gülüyoruzi eğleniyoruz, kavga bile ediyoruz. Bence aileden farkımız yok.

Canlas
20-09-2007, 22:18   |  #16  
Yıllanmış Üye
362 mesaj

şu an bu konu içinde konuşulanların artık bu forum içinde ki çoğu kişinin bir topluluğun soğukluğundan öte bir ailenin sıcaklığını kaznmış durumda  CHIP Online Ailesi en iyisidir bence

Koray Kocaman
21-09-2007, 23:18   |  #17  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
1,876 mesaj

Kesinlikle selçuk abi CHIP Ailesi zaten dergimizde de kenar kısımlarında görmüşsünüzdür 2 sorulu nit anket var.Burda da HEMEN KAYIT OLUN SİZDE CHIP AİLESİ İÇİNDE YERİNİZİ ALIN denmiş.Aynı alışkanlığımızı devam ettirmek niteliğindeyim.

betulmk
26-09-2007, 14:20   |  #18  
Yeni Üye
36 mesaj

EVET ARKADAŞLARA KATILIYORUM.CHİP AİLESİ DAHA SICAK GELİYOR BENCE AİLE KELİMİSİ TOPLUCA CHİP'İ ve BİZİ TEMSİL EDİYOR...