SLI mı daha iyi CROSSFIRE mı?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Snake Plisken
10-04-2006, 13:42   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
63 mesaj

arkadaslar ben ya SLI yapıcam ya da CROSSFIRE ama kararsız kaldım

SLI da aynı ekran kartından bır tane daha gerekıyormus hem de bu tıpatıp aynısı olmak zorundaymıs (aynı uretıcı,aynı bıos) mesela LEADTEK 7800GT aldık ıkıncı kartın da LEADTEK 7800GT olması gerekıyormus hem de aynı bıos surumlu mesela ben ıkıncı ekran kartını 2 yıl sonra alacagım LEADTEK 7800GT nın aynı bıos ve aynı modele sahıp surumunu 2 yıl sonra bulamayabılırım . SLI wındows tan bır program (yazılım) aracılıgıyla aktıf hale getırılıyorsa ılerde cıkacak bır PATCH le SLI da ıkı farklı ekran kartı kullanımını aktıf hale getırebılırler mı ya da SLI sıstemınde (donanımında) bır duzenleme ve degısıklık yaparak SLI da ıkı farklı ekran kartı kullanımını aktıf hale getırebılırler mı) . NVIDIA ekran kartlarında bıldıgınız gıbı NVIDIA MEANT TO BE PLAYED ozellıgı var NVIDIA MEANT TO BE PLAYED yazan oyunlarda ATI kartlara gore daha yuksek performans alıyorsunuz aynı guctekı ATI karttan en az 10 fps daha cok verıyor hatta atı nın daha guclu kartından nvıdıa nın daha dusuk kartı bıle bu ozellık sayesınde yıne daha fazla fps verıyor ama GEFORCE kartlarla SLI yaptım mı soyle olucak : Benım su an param GEFORCE 7800GT almaya yetıyor yanı ben bunla SLI yaptım mı yıne geforce 7800GT almak zorundayım mesela yanına ılerde 7800GTX ya da ondan daha ıyı bır kart cıkarsa takamayacagım oysakı ATI kart alsam su anda bı tane x1800XL alsam daha sonra ılerde yanına bır tane de x1900XT veya daha da ıyısını takabılırım ama ATI kartlarda da CROSSFIRE da su sorunlar varmıs mesela ılk aldıgım kart 12 İŞ HATTINA sahip daha sonra aldıgım 16 İŞ HATTINA sahıp ıkı kartta 12 İŞ HATTINA sahip olarak calısacakmıs benım su an aldıgım kart 256 mb dıyelım daha sonra aldıgım kart 512 mb ıkı kart ta 256 mb olarak calısacakmıs ama bunun yanında CROSSFIRE da SLI da olmayan ALTERNATIVE FRAME RENDERING (en yuksek performansı saglayan mod) , SUPERTILING , CROSSFIRE SUPERAA (NORMAL ANTIALIASING modlarında elde edılemeyecek kadar kalıtelı goruntu elde etme) gıbı ozellıkler var

bır de sunu sorıyım:

CROSSFIRE yapabılmek ıcın mutlaka kartlardan bırının ısmınde CF (CROSSFIRE) ya da CROSSFIRE EDITION ya da ozellıklerınde ATI CROSSFIRE DESTEĞİ VAR mı yazması lazım bırı bu ozellıklere sahıp olacak ıkıncısı olmayacak ya da ıkısı bırden mı bu ozellıklere sahıp olmak zorunda

sıze bırkac ornek verıyım bunlardan hangılerıyle CROSSFIRE yapılabıldıgını hangılerıyle yapılamayacagını soyleyın lutfen :

x850 CF + x1800XL (ılk kartın ısmınde CF var ıkıncısının ısmınde yok ama onun da ozellıklerınde ATI CROSSFIRE DESTEĞİ VAR yazıyor)

x850 CF + x800 (ılk kartın ısmınde CF gecıyor ama ıkıncı kartın ısmınde ne CF var ne de ozellıklerınde ATI CROSSFIRE DESTEĞI VAR yazıyor)

x1800XL + x1800XL (ıkı kartın da ısmınde CF yok ama ıkısının de ozellıklerınde ATI CROSSFIRE DESTEGI VAR yazıyor)

x850 CF + x850 CF (ıkı kartın da ısmınde CF yazıyor)

x1800XL + x800 (ılk kartın ısmınde CF yok ama ozellıklerınde ATI CROSSFIRE DESTEGI var yazıyor ıkıncı kartınsa ne ısmınde CF yazıyor ne de ozellıklerınde ATI CROSSFIRE DESTEGI var yazıyor )

daha baska olasılık varsa onların da olup olmayacagını yazarsanız sevınırım

herkese tesekkurler

ferrarili adam
10-04-2006, 19:46   |  #2  
Yıllanmış Üye
457 mesaj

yeni gelecek olan 7600 gt ler var sli yaptığında ati x1900xtx performansı veriyor onu tercih edebilirsin.

lazrailefsanesi
11-04-2006, 14:48   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

Simdi crossfire daha sorunsuz calıstıgı ve iki ekran kartının surucu vs uyumu daha kolay oldugu icin bence crossfire bi avantaj.
Ama bu teknoloji gereksiz.(Gorus meselesi)
7600,x1800x lerden bahsediyorsunuz.Zaten suan o kartı zorlayabilcek oyun nerdeyse yok piyasada 2 sene sonrada cok zor olacak.Her sekilde altında kalkabilir.Haa ben herseyin en iyisini istiyom derseniz o zaman geldigi vakitte elindeki ekran kartını elden cıkarır ( o zaman bile iyi bi kart olcagı icin satılır) yeni almayı planladıgın ekran kartının ustune  ekler o zamanın 7600 512 mb ını alırsın.

Faust
14-04-2006, 17:55   |  #4  
Yeni Üye
40 mesaj

Ya abi amma emin konuşmuşsun iki sene sonra o x1800'ler filan çöpü boylar ben söyliyim şimdiden. x5900'leri de hatırlıyoruz şimdi ne olduğu ortada ki o çıkalı 2 sene bile olmadı yanlış hatırlamıyosam doom3'ü bi yüksek görüntü kalitesinde aç bakalım x5900'le noluyo. Oyun oynadıktan sonra kart için diyebileceğim tek şey ''kart ağladı be! '' olur. Bence senede bir 210-250 usd. lik kart almakta fayda  var Öyle x1800 xt üstüne 500 600 usd harcamaya gerek yok senede bi değiş kardeşim o kadar zor bişi değil.

lazrailefsanesi
16-04-2006, 21:35   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

X1800 serisini bilmem ama x1900 serisinin boylayacagını pek sanmıyorum sonucta simdi ustunde yanlıs bilmiyorsam 46 piksel is hattı var. (bu hatlık oyun yok) bu bir.
ikincisi zaten benim anlatmak istedigim de bu. simdi bi kart alacaksın ilerde eskide diye aynı eski kartın bi benzerini alıp performans artısı bekleyecen.BU konuda forumda bi baslık daha acıldı aynı seyleri yazmaktan sıkıldıgım icin burda özet gectim :) 200$ altı kartlarda zaten bi artıs adam gibi yok.İki sene sonra da bu 200$ altı bi kart olcak ve o zaman ki kartlara gore bi artıs bulamayacaklar ve aradıkları kartı bulcaklarının da bi garantisi yok. o yüzden iyi bi kart aldıktan sonra ekstra seylere gerek yok bence.
son olarak 5 serisi orta sınıf bir ekran kartı ve bi senede tam ayar birsey oynamak zor. ama arkadasın dusundukleri 400$ lık bi kart ( yanlıs bilmiyorsam) o yüzden bi iki sene gider diye dusunuyorum.( yada ben kartları karıstırıyom uzak kaldık )

AYB23
19-04-2006, 08:45   |  #6  
Taze Üye
3 mesaj

bence crossfire daha mantıklı son çıkan versiyon anakartlarda x16 modunda crossfire yapılabiliyor
ati çipsetli anakrt düşünüyorsan bence en performanslısı DFİ dır