SNC Server Bilgisayarımda Linux kullanmak

Workstation66
16-08-2008, 12:11   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

arkadaşlar ben hep windows server kullandım. Ama linuxun çok iyi söylendi ve bende bakmaya başladım nasıl yaparım nasıl ederim bu siteyi buldum

ben server bilgisayarımda

>yazıcı paylaşımı

>dosya paylaşımı

>LocalHost'ta web paylaşımı

>mail sunucu

>Ve oyun server yapılıyormuş yani oyunu kurup diğer makinalar burdan oyun oynayailiyormuş (localde oyun server kurucam en önemliside bu) mesela cs 1.6 için (yerel ağda) ek program mı kullanmak gerekiyor

>ve msn engelleme gibi şeyler lazım bana

linuxda nasıl yaparım

hangi sürümü indirmem lazım? bu güne kadar linuxda bitek pardüs kullandım başka bi sürüm kullanmadım.

linux kullanmak isteyen bu arakadaşınıza yardımcı olun.

Son Düzenleme: Workstation66 ~ 16 Ağustos 2008 12:13
baDibere
16-08-2008, 12:50   |  #2  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

Öncelikle belirtmek isterim ki Pardüs değil Pardus. Lütfen buna özen gösteriniz.

Linux altında belirtmiş olduğunuz, dosya paylaşımı, yazıcı paylaşımı, localhost web paylaşımı, e-posta sunucusu işlemleriniz yapılabilmektedir.

Oyun konusuna gelince, bugün piyasadaki oyunların 99% 'si sadece Windows için tasarlandığı için, bu oyunları Linux altında çalıştırmak için Wine ya da Wine tabanlı çalışan PlayonLinux yazılımları kullanılmaktadır. Her ne kadar verim 100% olmasa da oyun sunucusu kurmayı başaran arkadaşlarımızın olduğunu duydum.

MSN engelleme demekle ne demek istediğinizi anlamadım.

Tüm bunları yapabilmeniz için herhangi bir Linux dağıtımını kurmanız yeterlidir. Pardus, Ubuntu, Mandriva, openSUSE aklıma ilk gelenler.

Workstation66
16-08-2008, 13:47   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj
baDibere
Linux altında belirtmiş olduğunuz, dosya paylaşımı, yazıcı paylaşımı, localhost web paylaşımı, e-posta sunucusu işlemleriniz yapılabilmektedir.
Şu anda Centos Server 5.2 işletim sistemini indiriyorum bunu nasıl yapabilirim. Çok iyi seviyede windows server kullanıyorum ama linuxda bilmek istiyorum.
Yani indirip kurduktan sonra nasıl yapabilirim. Googleden baktım pek bişey bulamadım açıkçası.

Bide hacettepnin sitesine baktım centos indiricem (indiriyorum ama bişey takıldı aklımda) "centos 1of7" ile "centos 7of7" diye 7 adet işletim sistemi var bunun hangisini

baDibere
Oyun konusuna gelince, bugün piyasadaki oyunların 99% 'si sadece Windows için tasarlandığı için, bu oyunları Linux altında çalıştırmak için Wine ya da Wine tabanlı çalışan PlayonLinux yazılımları kullanılmaktadır. Her ne kadar verim 100% olmasa da oyun sunucusu kurmayı başaran arkadaşlarımızın olduğunu duydum.
Evet, zaten server makinada oyun oynanmıyacak; mesela "NFS MOST WANTED" serverlığı yapacak.? Bu yapılabiliyormuş. Wine adlı program sanırım windowsta çalışan exeleri linuxda çalıştırabiliyormuş
baDibere
MSN engelleme demekle ne demek istediğinizi anlamadım.
Öğreniğin Serverin yayın yaptığı ağda msne girilmesini engellemek (linuxda)

İlgilendiğin için teşekkür ederim.

Son Düzenleme: Workstation66 ~ 16 Ağustos 2008 13:48
Workstation66
16-08-2008, 13:51   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

Flood yapmak gibi olmasın bende 1400 adet program var pardus ile ilgili bi türü kuramadım :) bi kere linux kullandım o kadar
Programı nasıl kuruyoruz :)

Son Düzenleme: Workstation66 ~ 16 Ağustos 2008 13:52
baDibere
17-08-2008, 12:41   |  #5  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

CentOS hakkında ne yazık ki bir bilgiye sahip değilim fakat resmi sitesini veya varsa TR sitesini incelerseniz mutlaka çözüme ulaşacaksınız.

Pardus yazılımları normalde tıklama ile kurulabiliyor. Fakat bazı durumlarda mümkün olamayabiliyor. Bunun gibi durumlarda F4 'e basıp açılan konsola

[ Tüm kodu seç ] [ Yeni Pencerede Göster ]
sudo pisi it ./yazılımadı.pisi
yazarsanız yazılımınız kurulacaktır. Yazılım adı dizinde bulunan yazılımınızın tam adıdır (sürümü ile birlikte)

MSN engelleme konusuna gelince hiç denemedim fakat eğer Pardus üzerinden gidersek Güvenlik Duvarı'ndan MSN ile ilgili portları engellerseniz MSN engellemesini başarırmışsınız gibi gözüküyor.

PcMaKeR
25-08-2008, 17:29   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Centos nin dvd sini bul. 7 of 7: 7 tane cd den oluşuyor.

Centos nin en büyük özelliği redhat enterprise 'ın çekirdeğini alıyor. Şuan linux server dünyasından en iyi Server Linux yazılımı Redhatta (Redhat Enterprise Paralı normalde ama Centos Bunu ücretsiz dağıtıyor ;)) Süperbişi kısacası.