Snow Leopard: Geri uyumluluk nerede?

CHIP Online
03-09-2009, 15:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Snow Leopard'ın "pürüzsüz" olacağı iddia edilen yükseltme süreci kullanıcıları yarı yolda bıraktı.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/snow ... k-nerede_15002.html

Resimlerle: Mac OS X 10.6 - Snow Leopard

Apple'ın uzun süredir beklenen işletim sistemi Snow Leopard birçok OS X programıyla uyumsuz olduğu bildirildi. Snow Leopard Wikidot'a göre, OS X 10.6 ortamında Adobe Creative Suite'in belli sürümleriyle çalışırken bile bazı sorunlar meydana gelebiliyor.

Buna ek olarak sadece Java SE6'nın Snow Leopard yükseltme işleminden sonra geriye kaldığı ve tüm Java uygulamaları için kullanıldığı ortaya çıktı.

Snow Leopard Wikidot durumu şu şekilde açıklıyor: "(Leopard ve Tiger'da mevcut olan) eski Java sürümleri kaldırılıyor. Bu durum, Java SE 6 ile düzgün çalışmayan Java uygulamaları ve araçlarında problem çıkarabilir. Snow Leopard ile çalışmaları için bunların da güncelleştirilmesi gerekiyor."

Diğer uyumsuz programlar arasında Apple Server Admin Tools (10.5.x), CuteFTP, Disctrict 9 Ekran Koruyucu, Filemaker (bazı sürümleri), Macfusion, TivoDesktop, GP Desktop, Plaxo, Vonage Companion ve ZumoDrive var.

Hatırı sayılır miktarda güvenlik programı da Snow Leopard tarafından devre dışı bırakılıyor. Örneğin PGP Full Disk Encryption, PGP Desktop, CheckPoint SecureClient, Norton Anti-Virus, Sophos Anti-Virus (4.9.19, sürüm 7.0.5 çalışıyor) ve Symantec AntiVirus.

Apple'dan Bertrand Serlet'in yeniden elden geçirilmiş Snow Leopard'a yükseltme yapmanın "pürüzsüz bir deneyim" olacağına dair söz verdiğini de hatırlatmak gerek.

Tüm konu: Snow Leopard: Geri uyumluluk nerede?

Resimlerle: Mac OS X 10.6 - Snow Leopard

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Her yeni işletim sistemi beraberinde uyumsuzluk getirmek zorunda mı?

Fattur
03-09-2009, 16:17   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

Elbetteki...

posicor
03-09-2009, 20:13   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
358 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2009

Maalesef :)

Bu yine iyi, MacOS 10'un ilk versiyonunun geriye uyumluluğu hemen hemen hiç yoktu.(zaten macos'un değil nextstep'in devamıydı aslında)

Bu problemin diğer kısmı da yazılımcılardan kaynaklanıyor.Hazırlanırken genel standartlardan çok tek bir platform gözönünde bulundurularak hazırlanan yazılımlar platformaki her türlü değişiklikten etkileniyor.

Önünü göremeyen yazılımcılar geçmişte bırakın sabit işletim sistemini, sabit donanıma göre program yazıyorlardı (aşırı hızlı çalışan dos programları) Sonra hangi platform bir iki yıldan fazla dursa aynı problem yaşandı. 95'de çalışmayan dos programları, me'de çalışmayan 95 programları, xp'de çalışmayan 98 programları, vista'da çalışmayan xp programları, büyük ekranda kafayı yiyen veya IE5 harici hiçbir browser'da açılmayan web sayfaları, java'nın spesifik bir versiyonunda çalışan intranet uygulamaları vb.