Sonunda onu da kırdılar!

CHIP Online
28-12-2009, 10:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Son dönemin en popüler cihazlarından biri daha hacker'ların elinden kurtulamadı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/sonunda-onu-da-kirdilar_17274.html

Resimlerle: Son 10 yılın en iyi 20 cihazı

İsrailli bir hacker resmi olmayan bir yarışın çerçevesinde Amazon'un dosya formatı .AZW'nin kopya korumasını kırdı. Bu hack sayesinde Amazon mağazasından satın alınan elektronik kitaplar hiçbir sınırlama olmadan paylaşılabiliyor.

Kendini "Labba" olarak adlandıran hacker, bu iş yapmak için birkaç gün önce yayımlanan "Kindle for PC" programını kullandı. Bu program ile Amazon elektronik kitapları sadece firmaya has e-kitap okuyucu Kindle'da okunmak yerine PC'de de okunabiliyor. Amazon bu programı "Kindle istemeyen" kullanıcıları da dijital dağıtımla buluşturmak için geliştirmişti. Fakat Labba, şu ana kadar güvenli olan AZW formatını hacklemenin alışılmadık derecede zor olduğunu da itiraf ediyor. Her kitap harici bir oturum şifresi ile şifrelenip tekrar açılıyor; şifre ise çok karmaşık bir algoritmayı baz alıyor.

Amazon kendi forumunda durum hakkında bir açıklama yapmadı; fakat Kindle güncellemelerin "gönderilebileceği" bir platform olduğu için bir yama ile kopya korumasının üzerinden gelinileceği düşünülüyor.

Tüm konu: Sonunda onu da kırdılar!

Resimlerle: Son 10 yılın en iyi 20 cihazı

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bugüne dek karşılaştığınız en iyi kırılma önlemi...