Sony'den kapasite mucizesi bellek kartları

CHIP Online
04-02-2009, 15:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Sony ve SanDisk, yeni MemoryStick bellek kartları ile mucizevi bir kapasite sunmaya hazırlanıyor...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Sony ... kartlari_10748.html

Yakın geçmişte bilgisayar kullanıcıların büyük bir bölümü verilerini taşıyabilmek için kapasitesi 1.4MB'ı geçmeyen disketleri kullanmak zorundaydı. Günümüzde ise 1GB'dan başlayan hafıza kartları sayesinde veriler hem çok hızlı bir şekilde yedeklenebiliyor, hem de verilerin bu kartlara kopyalanma işlemi son derece kısa sürüyor.

Ancak gün geçtikçe depolama birimlerinin kapasitesi de artış gösteriyor. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde yayınladığımız ilgili haberimizde, Western Digital'in 2TB'lık dahili sabit diski üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü duyurmuştuk. Şimdi de bir başka depolama birimi olan Memory Stick'lerde ciddi bir kapasite artışı söz konusu.

Sony ve Sandisk henüz resmi bir açıklamada bulunmadıysa da, bu şirketlere yakın bazı ciddi kaynaklara göre, iki şirket 'Memory Stick format for Extended High Capacity' yani artırılmış yüksek kapasiteli yeni hafıza kartları üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Bu yeni hafıza kartların raflardaki yerini almasıyla birlikte ise kullanıcılar artık sadece bir kart üzerine 2TB'ı bulan verilerini bulundurabilecek.  Bunun yanında yeni kartlar, 4-bit paralel arabiriminde 20MBps ve 8-bit paralel arabiriminde 60MBps maksimum veri transfer oranına da ulaşabilecek.

Buna ek olarak Sony, geçtiğimiz Cuma günü yaptığı son açıklamasında 16GB'lık yeni Memory Stick Micro (M2) kartlarının ilk olarak Asya Pasifik bölgesinde önümüzdeki ay satışa sunulacağını duyurdu. 5 yıllık bir garantiyle kullanıcılara ulaşacak olan yeni kartların, ayrıca -10 C*'den +85 C*'ye kadar farklı sıcaklık değerlerinde sorunsuz bir şekilde çalışabileceği de gelen haberler arasında yer alıyor.

Tüm konu: Sony'den kapasite mucizesi bellek kartları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce sabit disklerin sonu ne kadar yakın?

Ozan Can
04-02-2009, 16:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
913 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2008

belki yarın belki yarındanda yakın

Fattur
04-02-2009, 16:43   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

Adı üstünde Sabit...

ilginch
04-02-2009, 16:44   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,635 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2008

ben de
değişmeyen tek şey değişimdir
diyeyim o zaman ...

Kaptanos
04-02-2009, 18:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,349 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2007

Sabit disklerin sonu gelmez. Piyasada oyunlar dönüyor. Aslında yıllar önce ne kadar uğraşırsanız uğraşın dolduramayacağınız sabit diskler bulundu. Bunu ben uydurmuyorum dünyanın en seçkin bilim adamlarından olan bir Türk söyledi. Fakat piyasa 1Tb, 1,5Tb; 2Tb diye azar azar artarak çıkarıyorlar ki daha fazla satıp daha fazla para kazanalım. SSDlerde inanıyorum ki şuan piyasada olanın 10 katı bulunmuştur fakat yavaş yavaş sürülüyor ki daha fazla para kazanılsın. Sabit disklerin yerini ancak SSDler alabilir onlarda şimdilik depolama açısından yetersiz. Yeterli seviyeyede gelmezler çünkü firma neden sadece ssd satsınki sabit diskte satar daha fazla kazanır. Ayrıca sabit diskleri hiçbir firma bitirmek istemz çünkü geride bir tek SSDler kalacağı için fiyatlar ve satışlar düşecek çeşitlilik azalacağı için.

Biraz uzun oldu ama anlattm derdimi.