Sony'den şeffaf ve bükülebilir OLED ekranlar

CHIP Online
04-10-2008, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Sony'nin şeffaf ve bükülebilen yeni OLED ekranları görenleri hayrete düşürdü. İşte yeni OLED'ler...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Sony ... -ekranlar_8984.html

Sony ve Max Planck Institue tarafından geçtiğimiz günlerde kamuoyuna tanıtılan yeni OLED ekranlar, şeffaflığı ve bükülebilir yapısıyla dijital gazetelerin, ultra-hafif laptop'ların ve rulo şeklinde sarılabilecek büyük LCD TV ekranların yakın gelecekte hayatımıza girebileceğinin sinyallerini verdi.

Tanıtılan yeni OLED teknolojisi, kızıl ötesi ışınlar üzerine kurulu bir sisteme dayanıyor ve günümüzde kullanılan LCD ekranlara göre birçok avantajı da beraberinde getiriyor.

Tüm OLED ekranlarda olduğu gibi, Sony ve Max Planck Institute'un tanıttığı yeni OLED ekranlar da LCD'lere nazaran yanıt süresi 10 kat daha hızlı , esnek yapısıyla görüntüler her açıdan bu ekranlarda izlenebiliyor. Üstelik OLED ekranlar şeffaf bir yapıya sahip.

Daha önce OLED teknolojisinde atılan adımlarda OLED'ler, ölçü ve çözünürlük sınırlamaları yüzünden pek bir ilerleme kaydedemişti. Sony/Max Planck beraberliğinde geliştirilen yeni OLED prototipi ise farklı kombinasyonları kullanarak bu problemleri aşmış gibi görünüyor.

Sony/Max Planck ikilisi her ne kadar OLED teknolojisinde çığır açacak bu gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmış olsa da, bu yeni teknolojinin ne zaman kullanıcılara ulaşacağı henüz bilinmiyor.

Tüm konu: Sony'den şeffaf ve bükülebilir OLED ekranlar

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: OLED teknolojisinden ne bekliyorsunuz?

Fattur
05-10-2008, 17:14   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

ucuzlamasını bekliyorum