Sony Vaio Assist Sorunu

kralkobra71
11-04-2016, 01:05   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2014

Merhaba öncelikle konuyu doğru yerde açabilmek için formda epeyce dolaştım. Ama dizüstü pc ler için direk konu açabileceğim bir yer bulamadım bundan dolayı konuyu buraya açıyorum. Umarım doğru yerdedir.
Bende Sony Vaio SVF1532sstw laptop var. Laptop üzerinde Win 8 kurulu geldi ve bir süre kullandıktan sonra win 7 kurmaya çalıştım ve de haddiskin deki recovery dosyasını silmek zorunda kalarak windows 7 kurdum. Lakin 7 kurulumu driver sorunu oluşturdu uygun sürücü bulamamam ve zaman zaman mavi ekran hatası alınca Win 8.1 e geri dönüş yaptım. Bir Süre sorunsuz kullandım. Lakin Bugün pc kendiliğinde kapandı ve bir daha açılmadı. PC açılıyor fakat Windows başlamıyor. Başlangıç onarma seçenekleri işe yaramıyor. Recovery dosyalarını sildiğim için recovery de yapamıyorum. Ayrıca Yeni İşletim sistemi kurmak istediğimde Windows dil seçeneklerinden sonra ileri dediğimde kurulum başlıyor sayfasında mause nin yuvarlak işareti saatlerce dönüyor öylece kalıyor ve ilerleyemiyorum.
Bilgisayarın hard diskinde sorun olabileceğini düşünüyorum ve bu nedenle chkdsk komutuyla tarama yapmak istedim ancak bildiğimiz F8 menüsüne bu pc de hiç ulaşamadım. Yani Laptopu ne ms dos ile ne güvenli modda açabilecek bir yöntem bulamadım nette çok araştırdım ama herşeyi assist tuşuna bağlamışlar ve bu menüde ms dos yada güvenli modda başlatmak yok. Bios ayarlarına giriş için Assist diye bir tuş var bu tuşla direk Vaio Care menüsü geliyor ve bu menü seçenekleri dışında hiçbir seçeneği kullanamıyorum. Ayrıca biosu çok kısıtlı herhangi bir ayarı değiştiremiyorum.
Şuan Ne format atabiliyorum nede eskiye dönebiliyorum. Daha önce attığım format şimdi başlamıyor. İçindeki verilerimi geçtim PC gitti elden. Harddiskteki verileri geçmişte sildiğim için garanti kapsamı dışında kaldı. anlıycanız dımdızlak kaldım ortada pc gitti. Yani ne yapacağımı bilemiyorum. Lütfen konu hakkında bilgi sahibi olan veya benze bir problemi çözmüş kişi ve kişilerden ACİL yardım bekliyorum.

kralkobra71
12-04-2016, 04:02   |  #2  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2014

Kardeş birçok sitede aynı şeyi yani uefi den bahsediliyor. Ama meret pc nin biosunda 1 tane uefi legacy dire seçile bilen birtek seçenek var. ikisinide denedim ama sonuç aynı. Başka bir yöntemi yok mu bunun yada  bu uefi denilen yerde nasıl securty bot oluşturacam bilgi verebilirmisiniz?