Sony ve Toshiba: LCD TV'de taşeron devri

CHIP Online
16-08-2008, 11:12   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Sony ve Toshiba'nın tüm LCD TV'lerini kendileri mi üretiyor sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Sony ... ron-devri_8267.html

Japonya'nın ciddi haber kaynaklarından nikkei.co.jp'nin iddiasına göre Sony ve Toshiba, ayrı ayrı aldıkları kararla LCD TV üretimlerinin bir kısmını Tayvan'daki taşeron şirketlere veriyor. Yakın gelecekte piyasaya sürülecek olan yaklaşık 4,5 milyon LCD TV, bu taşeron şirketlerin elinden çıkmış olacak.

Sony, 3 milyon adet LCD TV için Hon Hai Precision Industry isimli taşeron ile anlaşmış durumda. Hon Hai Precision Industry, hali hazırda Apple için iPod ve iPhone, Intel içinse anakart üretimi yapıyor.

Geriye kalan 1,5 milyon adet LCD TV içinse, Toshiba Compal Electronics ile anlaştı. Compal Electronics aslında Toshiba'ya yabancı bir şirket değil. Toshiba için laptop üreten şirket, bunun yanında Dell ve HP için de laptop üretimini üstlenmiş durumda.

Sitenin haberine göre iki Japon devinin LCD TV üretiminin bir kısmını taşeronlara devretmesinin altında yatan ana neden, artan talep ve fiyat rekabeti karşısında maliyetleri biraz olsun düşürebilmek. Tabi bu durum, iki büyük şirketin tayvan çıkışlı ürünlerinin kaliteden ödün vereceği anlamı da taşımıyor.

Diğer iki Japon elektronik devi Panasonic ve Sharp ise halen LCD TV üretimini kendi fabrikalarında gerçekleştiriyor.

Tüm konu: Sony ve Toshiba: LCD TV'de taşeron devri

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sony ya da Toshiba gibi büyük markaların ürünlerinin nerede üretildiği önemli mi?

TuncaBozkurt
16-08-2008, 12:28   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,805 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2006

Hayır, önemli değil. Çünkü eğer Sony gibi teknoloji devleri markalarının kalite kelimesi ile yan yana kullanılmasını istiyorlarsa belirli kalite standartları oluşturmalı ve bu standartların altındaki ürünleri kendi markasıyla satmamalı. Çünkü bu markaya verilebilecek en büyük zarar olur.

alpargu
16-08-2008, 14:53   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2008


bu normal bişe bu büyük şirketler sadece isim sayesinde satıyor %70 karla %5 i bile işçiye gitmez.
100 milyona aldığımız ayakkabılar aslında merdiven altındaki işçiler yapmakta ama markası işte.

oktayeroksuz
17-08-2008, 22:00   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2008

benim için çok önemli. orjinal üretim olan philips televizyonum bugün almış gibi. ama philips müzik setim endonezya üretimi içime hiç sinmiyor. orjinal JVC teyp deck ve hitachi teyp decklerim, DUAL marka amfim var. 35 40 yıllık cihazlar olmasına rağmen oldukça kaliteli sesleri var. Panasonic marka DV kameram var çok memnunum. Taşeronlar tarafından üretilenler mutlaka küçük veya büyük sorunlar içeriyor. örneğin müzik setim ikinci açılışta komut vermediğim halde cd tepsisini dışarı çıkartıyor. mümkün olduğu kadar çin üretimi mal almıyorum. aldığım mallarda da sorunlar oluyor( en son ethernet kablosu almıştım iğrenç kokuyordu) Kaliteli ve orjinal mal alın keyfini çıkarın.

fatihbayhan
28-10-2008, 03:15   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2007

merhaba öncelikli bir sigorta eksper asistanı ve bir elekronikçi olarak üratim yeri ve taşeron olunca müdahalede bulunmak istiyorum, sebeb ise kalite ve ürün perfonmansı, ürünler için üreticiler bazı taşeron firmalarla anlaşırlar bunun sonucu olumlu yada yada olumsun sonuçlar çıkar genellikle belirteyim olumsuz sonuçlar çıkar, sebeb ise üretimci neden daha ucuz üretim yapar kalitesiz eleman, kalitesiz malzeme size ucuz üretim sunar, kaliteli malzeme kaliteli hammadde zam=fiyat dengesidir, günümüz koşullarında rekabet ürünleri ikinci, vitrin ürünleri birinci sınıf olarak üretilmekte