sorun: ekran katımda mı? oyunda mı?

HPQ-User
15-09-2008, 14:22   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

promus sormuş:
PC imdeki, tek sorunum bazı oyunları oynarken ekran donuyor, kararıyor ve ben görev yöneticisinden oyunu kapattığım anda çözünürlük 800-600 'e düşüyor.(normalde 1024-768 in 1-2 kademe üzerinde kullanırım). örneğin: FİFA 2007 VE ÜZERİ, PRENS OF PERSİA  GİBİ OYUNLARDA BU SORUNU YAŞATIYOR. FAKAT: NFS MOST WANTED, AGE OF EMPİRES 3 VE ÜZERİ, NFS CABON ve PRO STREET GİBİ GRAFİK ÖZELLİKLERİ YÜKSEK OYUNLARDA ÇOK İYİ ÇALIŞIYOR VE BİR SORUN ÇIKARMIYOR.
BİLDİĞİM VE ARAŞTIRDIĞIM HER BİLGİYİ UYGULADIM AMA BU SORUNUN ÖNÜNE GEÇEMEDİM, BANA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. ŞİMDİKTEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
AMD ATHLON 3000 (1,8GHZ) AM2
ATİ RADEON X550 256 MB. 128 BİT. TURBO
1 GB DDR2 RAM
160 GB HDD samsung 16x SATA
MSI KNU790 DDR2 ......
samsun 794 mb 17" CRT
300 W AOPEN KASA

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) ; .NET CLR 2.0.50727)

Fatih_ARMAĞAN
15-09-2008, 14:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

büyük ihtimalle ekran kartı yetersizliğinden. bahsettiğiniz diğer oyunlar belli criterlere yeterli olduysa bir takım oyunları oynatabilir fakat bazı oyunları kriterleri yüksek olabilir bu yüzden ekran kartı sıkıntı yaratabilir.
öncelikle bilgisayarınızı sıkı bir virüs taramasından geçirin ve tüm sürücülerinizi özellikle ekran kartı sürücülerinizi güncelleyip tekrar deneyin.
aksi taktirde büyük ihtimalle ekran kartı yetersizliğinden yapması olası.

speedpc
15-09-2008, 14:44   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

yok senin pcde sorun var 256 mb ram yetmez o oyunlara

Borga-x
15-09-2008, 15:00   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj
sakarboy
büyük ihtimalle ekran kartı yetersizliğinden. bahsettiğiniz diğer oyunlar belli criterlere yeterli olduysa bir takım oyunları oynatabilir fakat bazı oyunları kriterleri yüksek olabilir bu yüzden ekran kartı sıkıntı yaratabilir.
öncelikle bilgisayarınızı sıkı bir virüs taramasından geçirin ve tüm sürücülerinizi özellikle ekran kartı sürücülerinizi güncelleyip tekrar deneyin.
aksi taktirde büyük ihtimalle ekran kartı yetersizliğinden yapması olası.
Sakarboy kardeşime katılıyorum.

Kursat27
18-09-2008, 10:49   |  #5  
Yeni Üye
32 mesaj

Dostum işlemcin AMD ise sorunların hep çıkıcaktır

u036
18-09-2008, 12:05   |  #6  
Taze Üye
9 mesaj

Olmaz böyle bi şey aynı işlemci aynı ekran kartı aynı hard disk aynı ram bende de var ve ben de aynı problem üzerinde uzunca bi süredir uğraşıyorum. Yalnız anakartınızı anlamadım tam olarak tarifi alırsam iyi olur. Bu arada ekran kartında yetersizlik yok bu oyunlara 256mb ram ve 128bit yetmesi lazım. Mesela ben de İKV hastasıyım bu oyunda ekran çakılıyo ve pcyi günde pekçok kez düğmeden kapatıp açmak zorunda kalıyorum ve her formatım 2-3 ay dayanıyo bu yüzden. Galiba sorun yonga setinin ısınmasında. ekran kartına ve kasaya (ayrı ayrı) soğutma çözümleri arayın. Kasaya ek fan olabilir sese dayanırsanız? Ekran kartı için hala soğutma çözümü araştırıyorum daha karar vermedim. Bi yerlerden soketinize uygun farklı ama 256mb ram 128 bit ekran kartı bulup değiştirin ve deneyin eğer  sorun çözülürse demek ki ekran kartındanmış deriz. (ki bende çözülmedi) Bir de 512ram ekran kartı ile deneyin (bu arada denemek için elinize geçen kartların önce anakart ve işlemci ile uyumlu olup olmadığını mutlaka araştırın sonra takın) gene problem çözülürse demek ki ekran kartı yetmiyo deriz bunları deneyip de çözüm bulamazsanız benim gibi hergün ekran kartına da yongasına da amd ye de üretenlerin 7 ceddine de ..diyerek günlerinizi geçirirsiniz. Bir kaç arkadaştan ekran kartı deneyin ya da pc tamircilerinden falan 1 saatiğine ödünç sistemi gibi yöntemlerle denemeler yapın da sorunun tam olarak ne olduğunu bulalım. Bu arada power supply yeterli mi kontrol ettiniz mi? Bir de tüm bunları söylerken driverların güncel olduğunu varsaydım. Sonuçları buraya yazarsanız benim de çözüm rayışlarıma yardımca olursunuz umarım birlikte bu problemi çözeriz. Benim oynadığım oyunu 64bit ekran kartı ile donmadan oynayanlar var. Eğer tam olarak sorunun ne olduğunu tespit etsem kaliforniadakiler gibi üreticilere dava bile açmayı düşünüyorum. Sizin Ati Radeon X550nin üreticisi MSI mı? Benimki MSI. Anakart üreticisi de EPOX. Valla ben soruya yanıt deil de biraz da kendi sorunumu eklemiş oldum yanıt verecek kadar uzman deilim zaten. Umarım sizin sorunuza yanıt verecek uzman bunları da okur ve bana da yanıt verir.

Blades2222
06-12-2009, 13:30   |  #7  
Yıllanmış Üye
109 mesaj

Arkadaşım Ekran kartı düşük olunca Yenilemeni ister C.C.C ATI ise bu kolaylık sağlar açılır açılmaz Ekranı yeniler LCD 22 inç lerde bunlar kolaydır.

cagdas2100
06-12-2009, 22:40   |  #8  
cagdas2100 avatarı
Yeni Üye
28 mesaj

senin bahsettiğin sorun ekran kartından dolayı kaynaklanıyor ati grafik işlemcsi bulunan ekran kartları genellikle sorun yaratıyor.bide ekran kartı yetersizliği var tabikide 256 mb ekran kartı + 128 bit olması ekran kartı bahsettiğin oyunlarda düşük kalır.ekran kartını yenilesen senin için çok iyi olacaktır.