sorun ne, ram mi almalıyım?

excellency23
04-11-2011, 01:15   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

arkadaşlar önce sistemimi yazayım.

intel p4 3.00 ghz işlemci
128mb 6600gt ekran kartı
anakart asus p5ld2

ve 1gb ram.

bu yaza kadar herhangi bi problem yoktu. pes 10 u falan gayet düzgün çalıştırırdı. (en son bunu yüklemiştim adam akıllı)

ama yazın ben istanbul'dayken kardeşim ram takviyesi yapmış. (football maneger da memory hatası veriyordu bazen) 512mb ne olduğu belli olmayan 2 tane ram takmış. pc açılmamış falan eski haliyle devam etmiş. şimdi ise durum içler acısı. age of empires 2 bile oynanmıyor(ki kendisi 2000 yılının oyunu) 200 asker savaşa girdiği zaman kaldıramıyor hata verip kapanıyor. bazen sadece firefox açıkken aşırı derecede yavaşlıyor(öyle çok fazla sekme kullanımı yok) firefox u kapatıp açtığım zaman düzeliyor. bilgisayara yeni format attım antivirüs bile yok.

bu ne olduğu belirsiz ram leri takarken diğer ram e veya ram soketlerine zarar verdiğini düşünüyorum yanlış mıyım?

720p ve 1080p videolarda sıkıntı yok gayet güzel izleyebiliyorum. yani ekran kartı ve işlemcide bi problem yok sanki.

RightMark Memory Stability Test programıyla ram i test ettim bi problem gözükmedi.

ram in düzgün, tam performans çalışıp çalışmadığını anlayabileceğim başka bi yol var mı?

sadece ram taksiyesiyle sorunu çözebilirmiyim? ama dediğim gibi ram soketlerinde sorun olma olasılığı da var.

bilgisayardan çok fazla performans beklentim yok. fm 2012 yi çalıştırsın, takılmalar yapmasın yeter.

ne önerirsiniz bana?

MeteCanGazi.Com
04-11-2011, 07:47   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj

Bİr bilgisayara ram takılırken diğer ramlerle özelliklerde olması gerekmekte.Eğer ramleri taktığınızda açılmıyorsa ya ram uyuşmazlığı vardır yada ram girişlerinde veya takarken tam takamamışınızdır.