Sosyal ağlara öfke püskürüyoruz ama...

CHIP Online
26-12-2012, 15:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Facebook gibi bedava sitelere kızıyoruz; bağırıp çağırıyoruz. Ama unutmamamız gereken bir şey var!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/sos ... oruz-ama_37750.html

Resimlerle: En ilginç 10 Facebook hayran sayfası!

Sosyal ağların özel bilgilerimizin bir kısmını ortaya çıkararak üzerimizden para kazanmaya çalışması, ne kadar tepki çekse de aslında yadırganacak bir durum değil.


Instagram'ın geçtiğimiz hafta gizlilik ilkelerinde yaptığı değişiklikler, kullanıcıları arasında büyük bir öfkeye neden olmuş, kullanıcılar Instagram'ın kendilerine ihanet ettiğini düşünmüşlerdi. Ancak çoğu Instagram kullanıcısı, tam olarak neye kızdığını bilmiyordu. Dahası aynı kullanıcılar, benzer şartları Facebook'a kaydolurken kabul etmişlerdi.


Sadece Instagram'da değil, Facebook'un gizlilik ilkelerinde bir değişiklik yapıldığında da benzer tepkiler ortaya çıkabiliyor. Ancak Facebook'un (ve diğer sosyal ağların), gizliliğimizin belirli bir bölümünü açığa çıkarmadan reklam verenlerin dikkatini çekemeyeceğini bilmemiz gerekiyor. Reklam verenlerin yokluğu ise Facebook'un gelir elde edememesi, dolayısıyla bize hizmet verememesi anlamına geliyor. 


Kısaca özetlemek gerekirse Facebook, Twitter ve Instagram'ın gelir elde etme amacı, bizi yok sayarak her bilgimizi satmaya çalıştıkları anlamına gelmiyor. Böyle bir şey yapmaları, onlara çok fazla kullanıcıya malolurdu. Ancak şunu bilmemiz gerekiyor: Sosyal devler, bizim can dostumuz değiller. Şimdiye kadar olduğu gibi gibi bizi mutlu etmekle, para kazanmak arasındaki en iyi dengeyi kurmaya çalışacaklardır.

Tüm Konu: Sosyal ağlara öfke püskürüyoruz ama...

Resimlerle: En ilginç 10 Facebook hayran sayfası!

Kaynak: www.chip.com.tr