Sosyal paylaşım ağlarının lideri kim?

CHIP Online
30-08-2009, 10:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Facebook, Myspace, Friendster. Kim lider olabilir? Sosyal ağların kralı kim? Detaylar burada...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/sosy ... deri-kim_14663.html

Resimlerle: En iyi 10 Türkçe Facebook uygulaması

2004 yılında üniversite arkadaşları arasında iletişim sağlaması amacı ile kurulan Facebook gün geçtikçe sosyalleşme ağlarının süper gücü oluyor.

Microsoft, Google ve Apple kullanıcılarına günlük yaşantılarında kullanmak üzere birçok proje sunmak istese de Facebook bu trendi çoktan karşıladı.

Forrester Araştırma şirketinin bir analisti olan Jeremiah Owyang Facebook'un yükselişi hakkında şu yorumu yapıyor. "Onlar gerçekten de iletişim alanında en büyük olmak için her şeyi yapmaya hazır."

Ayrıca Facebook'un tıpkı bir işletim sistemi gibi iletişim alanında varlığını güçlendirmeye çalıştığını aktarıyor. Ayrıca FriendFeed'i satın almalarının da önünde hiçbir engel istemedikleri anlamına geldiğini de bildiren Owyang, FriendFeed için harcanan 50 milyon doların aslında tekelleşmek için harcanmış ufak bir meblağ olduğunu söyledi.

Kullanıcı sayısındaki artışın durdurulamaz olduğu bir sahada egemenliğini ilan eden Facabeook hala bir konu da 2. planda kalıyor. İnterneti neredeyse hükümdarlık sınırlarına alan Google'ın arkasından gelen Facebook eğer 500 milyon kullanıcı sınırını geçerse kimi tabuları yıkmaya hazır bile!

Fakat Owyang şunu da ekliyor. "Uzun bir süre zarfında tacı takacak bir kral olmasını beklemiyorum."

Tüm konu: Sosyal paylaşım ağlarının lideri kim?

İzleyin: Facebook'taki bayan gitarcı

Resimlerle: En iyi 10 Türkçe Facebook uygulaması

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizde Owyang'ın görüşlerine katılıyor musunuz?

ParanoiD
30-08-2009, 11:57   |  #2  
ParanoiD avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,900 mesaj

Evet katılıyorum.Ama ben facebook'un bir süre sonra büyüme hızının düşecegine inanıyorum.

wireless_k
30-08-2009, 20:05   |  #3  
Taze Üye
7 mesaj

Tabiki Facebook en çok kullanılan sosyal paylaşım platformu. Bir aralar myspaces çok yaygındı ama facebook gittikçe büyüyor, ona rakip olabilecek friendfeed vardı. Onu da Facebook aldı zaten. :)

_hEro
30-08-2009, 20:08   |  #4  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Facebook hesabımı donduralı aylar oluyor ancak bencede facebook.Abimden görüyorum arada videolarla dolmuş.Herkes birbirine aynı video yu yollayıp duruyor bunun neresi sosyalleşme anlamadım.Gerçi adı sosyalleşme güya.

Der Rote BaroN
30-08-2009, 21:56   |  #5  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Firmalar, eleman alırken artık Facebook'a da bakıyorlar. Bilmem, anlatabildim mi? :)

Semih Özyurt
31-08-2009, 00:39   |  #6  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

bence facebook google geçti ama ben her çıkışın bir inişi vardır diyerek parandiD arkadaşıma katılıyorum