Sp1 Kuranlar Performans İçin Buraya!

_spawn
07-05-2008, 11:53   |  #51  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008
Alibaba
vistanın yavaşlık nedeni mikrosoftta akıllı adam kalmamasıdır. windowsun mimarı dave cutlar yıllar önce AMDye gitti, başmimar bu işlerden pek anlamayan gates oldu ve curcuna başladı. vista neden yavaş çalışıyor diyenlere: vista çok fazla multimedyatik özellik ve eklentilere, potansiyele sahip, donanımı sonuna kadar sömürüyor ve bütün bunlar için çok fazla proses, thread, obje çalışıyor. tüm bunlar da çok fazla disk IO işlemi doğuruyor. disklerin erişim hızı uzun yıldırdır değişmedi 1-2 milisaniyelik farktan başka, haala 10 milisaniye civarı. ve 20 senedir 4KB gibi güdük bir cluster alanı kullanılmasına rağmen programların fiziksel hacmi binlerce kat büyüdü. eskiden KBlar düzeyindeki programlar bugün MBlar düzeyinde. eskiden bir programı diskten yüklemek için 40-50 erişim yeterken bugün 1MB bir dosyanın diskten okunması 300 e yakın erişim gerektiriyor.
disklerin transfer hızları artsa da bu sadece diskin cache belleğinden okuma avantajları doğduğunda veya sıralı okuma durumlarında işe yarar. mikrosoftun yapması gereken şey XP yi default en az 8KB clusterlara Vistayı da en az 16KB clusterlara kurmak olmalıydı. bir diskteki %2-3 lük son cluster boşluğu alan israfı hiç kimsenin umrunda olmayacaktır herkes performansı tercih eder, diskler çok ucuz. Vista 4KB lık clusterlarla yüzlerce megabytelık açılışı, kapanışı nasıl yapacak? 4KB lık clusterların derhal dağınıklaşması kaçınılmaz bir durudur. üstelik kuruluşa da engel koymuşlar kendi formatladığım büyük clusterlı partisyona da kurdurtmadı sistemi. diskin kafası onbinlerce erişim çağrısıyla oraya buraya gider, okuyup-yazıp sisteme teslim ederken sistem tabi ki yavaşlar, tepkiler gecikir. disk daha fazla elektirk tüketir, ısınır vs vs..
benim bu soruna çözümüm, XP yi kurduktan sonra başka bir sistemle açıp dosyalarını başka yere taşımak, o partisyonu uygun clusterla yeniden formatlamak ve sistemi geri kopyalamaktı. 4KB yerine 16KB kullanmak disk kafa hamlelerini 4 kat azaltır ve dağınıklık oranı da çok düşer.
cluster olayına açıkça anlatabilirmisiniz yani açıklama istiyorum ben ilk defa duydumda

Strope
08-05-2008, 00:46   |  #52  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008

Öncelikle khraman arkadasima tesekkür ederim...

benim pc..hp pavillion dv 6640 1gb Ram nvidia 8400GS ekran karti var..
Aslina bakarsaniz ben sp1 ilk internette ciktigi zaman yükledim.Fakat pc de kasilmalar oldu.Daha önceki performansini alamadim pc nin ve kacinilmaz son..kurtarma cd si.Ama sevgili kahraman isimli arkadasimin aciklamalarini aynen  ve harfiyen yerine getirdim ve su an pc'nin bir tek kanadi eksik diyebilirim..Sadece sunu anladimki eger bilgisayara bir islem yapilacaksa bunu bilen, isin ehli, kisilerin yazilarini okuyarak ve uygulayarak daha dogru sonuc alnacagidir..

                                        chip.com.tr ye tesekkür.

ANADOLU
08-05-2008, 21:36   |  #53  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
249 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2007

Yazılanlar başından beridir takip ediyorum. özellikle biraz daha geliştirlerek ilk sayfa sabitlenlenmeli diye düşüyorum Teşekkürler.

dlkysn
10-05-2008, 19:12   |  #54  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
49 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008

1=işlemci gücüne doping= Başlat-Çalıştır-Aç satırına:”Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks” yaz ve tamam.

2=PC’nin hızlı kapatılması= Başlat-Çalıştır-Aç satırına regedit yaz sonra:
HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control anahtarına ulaş.Pencerini sağındaki alanda “WaitToKillServiceTimeout” sağ tıkla ve değiştir
değeri 20000#8242;den 200 yap.

3=Sonkullanılan belgeler listesinin silinmesi= Başlat-Çalıştır regedit yaz
HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer anahtarına ulaşın ve ekranda sağ tıkla yeni DWORD değeri yap değerin adı “NoRecentDocsHistory” olarak yap.Ardından üzerine tıklayarak kısıtlamayı açmak için 1 değerini gir yok ben belgeler geçmişini istiyom diyosan 0 değerini gir.Yeniden başlat..

4)=Bellek perfonmansının arttırılması= Başlat-Çalıştır regedit.Kayıt defterinde;
HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management anahtarına ulaş;
a)DisablePagingExecutive üzerine çift tıkla ondalık tabanında 1 değerini gir.
b)LargeSystemCache üzerine çift tıkla ondalık tabanda 1 gir.
c)Orada yeni bir DWORD değeri oluştur “IOPageLockLimit” olarak adlandır ve değeri ondalık sistemde hangi rami kullanıyosan 128MB için 4000,256 MB için 10000,512MB ve daha yukarısı için 40000 değerini girin.
Yeniden başlat…


5=Menühızlandırılması= Kayıt defteri düzenleyicisini açın “HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Destop” altıdaki “MenuShowDelay” dizesine çift tıklayıp 400 olan değeri “0#8243;olarak atadığınızda sorun çözülür…

6)=Bağlantınızın%20 internet hızı artışı= Windows %80 internet hızını kullanmanıza izin veriyor İnternetinizin hızını % 20 arttırabilmek için
Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >TAMAM
(önceki bant genişlik ise=20)

7=Tamamensilme= Kaldirdigimiz programin ismi hala görünüyorsa.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Uninstall… yanindaki + isaretli yere tiklayip actigimizda hepsini görebilirsiniz.Sağ tıkla ve sil…

8)= Gezgin Penceresinin Sabitlenmesi =Windows, oturumu her kapattığınızda görev çubuğunun ve tabii ki gezgin penceresinin büyüklüğünü ve konumunu kaydeder. Söz konusu değerlerin değişmemesini, pencerenin konumunun ve büyüklüğünün sabit kalmasını istiyorsanız, Kayıt Defterine bir ek yapabilirsiniz.
Bunun için ilk olarak söz konusu pencere ve görev çubuğunu istediğiniz gibi yerleştirin.Daha sonra HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPolicies-Explorer adresine ulaşın ve burada yeni bir DWORD değeri oluşturup bu değere NoSaveSetting ismini verin. Ve Değer Verisini 1 yapın.

9)= Konuşma Balonlarından Kurtulun =
Simgelerin üzerinde bilgi kutucuklarının açılması ve konuşma balonlarının Windows turu hakkında açıklama yapması, haklı olarak birçok kullanıcıyı rahatsız eder.
Bu yardım metinlerini devre dışı bırakmak için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVe rsionExplorerAdvance anahtarına ulaşın ve bu anahtar altındaki ShowInfoTip kaydını bulun ve değerini 0 yapın. Ardından EnableBallonTips adında yeni bir DWORD değeri oluşturun ve değer verisini 0 yapın.

10)= Yetersiz Disk Alanı Uyarısının Kapatılması =
Bunun için, HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPolicies-Explorer anahtarı altında yeni bir DWORD değeri oluşturup NoLowDiskSpaceCheck adını veri ve değer olarak 1 girin.

11)= Kısayol Menüsü Üzerinden Şifreleme
NTFS bölümleri, bilgilerin şifrelenmelerine imkan tanırlar. Ancak bunun için menüler arasında uzun bir gezinti yapmanız gerekebilir. Ancak bunun yerine dosya ve klasörlere ait nesne menüsüne yeni bir komut eklemek çok daha kolay olacaktır.
Bunun için, HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionExplorerAdvanced anahtarını bulun. Burada yeni bir DWORD değeri oluşturup EncryptionContextMenu adını verin ardından değerini 1 yapın.

12)= CD lerin Otomatik Açılmasını engellemek =
Sürücüye yerleştirdiğiniz her CD-ROM, üzerinde kurulum programını otomatik olarak çalışır. Eğer CD üzerinde sadece bir kısım veriye ulaşmak istiyorsanız otomatik başlat fonksiyonu oldukça rahatsız edici bir hal alabilir.
Bu özelliği geçici olarak kapatmak için küçük bir hileye başvurabilirsiniz. CD-ROM u sürücüye yerleştirdikten sonra [SHIFT] tuşuna basılı tutun. Bu sayede otomatik başlat fonksiyonu bir defaya mahsus olmak üzere çalışmayacaktır. Eğer bu işlevi tamamen kapatmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yerine getirmeliniz.

(XP Pro Için): Başlat/Çalıştır komutu ile ekrana gelen pencereyi kullanarak gpedit.msc konsolunu çalıştırın. Bilgisayar Yapılandırması başlığı altındaki Yönetim Şablonları / Sistem dizinine geçin. Ardından sağ taraftaki Otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırak öğesine çift tıklayın ve takip eden penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin.

13)= (XP Pro da Gelişmiş Dosya Paylaşımı= ) xp için
Dosyalar ve yazıcıların ağ paylaşımına açılmasının olumsuz bir tarafı mevcut: bu kaynaklara herkes ulaşabilir. Windows XP Professional sürümünü kullanıyorsanız okuma ve yazma hakları atayarak kaynakların kullanımını denetim altında tutabilirsiniz. Ancak bunun için bir ağ etki alanına bağlı olunması gerekiyor. Buna rağmen küçük bir hile yardımıyla herhangi bir firma ağına bağlı olmadan da erişim haklarını kontrol altında tutabilirsiniz.
Başlat menüsündeki Bilgisayarım komutunu kullanarak aynı isimli pencereyi açın. Ardından Araçlar menüsündeki Klasör Seçenekleri komutunu çalıştırın. Görünüm kartındaki Basit dosya paylaşımı kullan (Önerilen) seçeneğindeki işareti kaldırın.

15)= Internet Explorer in Yeniden Kurulumu =Web sayfaları artık doğru görüntülenmiyor ve yüklemeler aniden kesiliyorsa, artık IE yi yeniden kurmanın zamanı gelmiştir. Bunun için Vista CD sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır a şunu yazın. rundll32.exe.setupapi,InstallHinfSection.DefaultIn stall.132.%windir%infie.inf

17)= istenmeyen windows Bileşenlerinden kurtulmak mı istiyorsunuz=C:WindowsInf klasörünü açın. Araçlar/Klasör Seçenekleri nden gizli klasörleri açın. Klasör içinde bulunan SYSOC.INF dosyasını metin editörü ile açın her satırdaki hide sözcüğünü kaldırın ve dosyayı tekrar kaydedin. Daha sonra Başlat/Denetim Masası/Ekle-Kaldır/Windows bileşenlerini ekle-kaldır düğmesine tıklayarak istemediğiniz bileşenleri kaldırın.

18)= Güncel Kullanıcının Masaüstünde Görüntülenmesi =
XP sistemindeki kullanıcı sayısı ne kadar artarsa o anda hangi kullanıcının sisteme kayırlı olduğunu tespit etmek o kadar zorlaşır. Ancak bir Kayıt Defteri öğesi yardımıyla o an kullanılan hesabın ismini bilgisayarım simgesi altında görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVe rsionExplorerCLSID{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D} anahtarı altında yeni bir dize değeri oluşturun ve Bilgisayarım %USERNAME% olarak isim verin. Ancak bu kayıt sadece etkin kullanıcı içindir aynı işlemi diğer kullanıcılar altında da tekrarlamak gerekir.

19)= Rezerve Bant Genişliğinin Serbest Bırakılması=
Windows XP, ağ aktarım hızının standart olarak yüzde onunu özel işlemler için rezerve eder. Söz konusu sınırlandırmayı kaldırmak için Başlat/Çalıştır ‘a gpedit.msc yazın. Karşınıza gelen ekranda Bilgisayar Yapılandırması altında bulunan Yönetim Şablonları / Ağ / QoS Paket Zamanlayıcı dizinini etkinleştirin. Buradaki Ayrılabilir bant genişliğini sınırla kaydına çift tıklayın ve ayarını Devre Dışı olarak değiştirin.

20)= Otomatik Kullanıcı Kaydı =Eğer bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı hesabına sahipseniz, ancak çoğunlukla sadece bir tanesini kullanıyorsanız otomatik kayıt fonksiyonundan faydalanmanız tavsiye edilir. Bu fonksiyonu aşağıdaki gibi etkinleştirebilirsiniz.
Bunun için HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon kaydına ulaşın ve buradaki AltDefaultUserName kaydına etkin olmasını istediğiniz hesabın adını girin. Daha sona AutoAdminLogon adında bir dize değeri oluşturun ve değerini 1 yapın. Daha sonra DefaultPassword adında bir dize değeri oluşturun ve buna da kullandığınız hesabın şifresini girin. Windows bir sonraki açılışında otomatik olarak yazılan kullanıcıyı açacaktır. Şayet açılış sırasında farklı kullanıcı ile açılış yapmak isterseniz Space tuşuna basmanız yeterli.

21)= Dialer Programlarına Karşı Kalkan =
Çevirmeli Ağ Bağlantısında, bilginiz haricinde bir değişiklik yapılmasını, çevirmeli ağ telefon defterini yazmaya karşı koruyarak rahatlıkla engelleyebilirsiniz. Bunun için Windows gezgini penceresini açın ve Cocuments and SettingsAll UsersApplication DataMicrosoftNetworkConnectionsPbk klasörüne gidin. buradaki RASPHONE.PBK özelliklerine girin ve bunu Salt Okunur hale getirin.

22)= Masaüstünü Göster Simgesinin Oluşturulması =
Öncelikle Not Defterinden yeni bir metin belgesi açın ve içine şunları ekleyin.
[Shell]
Command=2
IconFile=Explorer.exe,3
[Taskbar]
Command=ToggleDesktop
Daha sonra bunu Masaüstünü Göster.SCF adıyla kaydedin. Daha sonra bunu hızlı başlat üzerine sürükleyin.

23)= Saat Dilimi Penceresine Şehrinizi Ekleyin=
Regedit Düzen-Bul deyip Istanbul kelimesini aratın. (GMT +02:00) Atina, Istanbul, Minsk yazan değeri buluğunuzda Display yazan değere çift tıklayarak içinde yazılanları değiştirin.

24)= Vista nın Konuşma Balonlarını Kapatmak =Eğer çalışmanız sırasında sürekli ekranın sağ alt tarafında çıkan d: sürücüsünde az yer türevi konuşma balonları sizi rahatız ediyorsa HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurre ntVersionExplorerAdvanced altında EnableBallonTips DWORD değerini 1 den 0 a çevirmeniz onu kapatacatır.

25)=Dosyaların Takas dosyasına Atılmasını Engellemek
Windows vista bilgisayarınızdaki anabellek miktarı yüksek olsa bile bir çok dosyayı sabit diskinizin üzerindeki takas dosyasına yazacaktır. Sabit diskler bellek modüllerinden daha yavaş oldukları için bilgisayarınızın performansı düşecektir. Eğer bilgisayarınızda 256Mb dan fazla bellek varsa takas dosyanızı kapatmanız olumlu olabilir. HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olSession ManagerMemory Management klasörü altındaki DisablePagingExecutive değerini 1 yapmanız yeterli olacaktır.

26)= Sistemle Ilgili Olan Dosya Yollarını Değiştirmek =
Windows ile çalışırken, tüm ayarların ilk kurulduğu zaman belirlenmiş olan klasörlere göre yapılması hoşunuza gitmiyorsa, bu dosya yollarını değiştirebilirsiniz. HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurre ntVersionExplorerShell Folders altında sistem klasörleriyle ilgili yollar tanımlıdır. Burada istediğiniz değişikliği uygulayabilirsiniz.

27)= Büyük Arabellek Ayarıyla Performansı Arttırmak =
Windows bir performans canavarıdır. Windows unuzu hızlandırmanın yollarından biri sistem arabelleğiyle ilgili değerleri değiştirmektir. Windows sistem ve dosya arabelleğini dinamik olarak değiştirir. Bu şu anlama geliyor: dosya işlemleri ile ilgili çok bellek gerektiğinde, Windows tüm sistem arabelleğini bu işlem için kullanır, bu da sistem takas dosyasının şişmesine yol açar. 256 MB üzeri ana belleğe sahip bilgisayarlar için yapacağınız bir değişiklik sisteminizin performansını arttıracaktır. HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olSession ManagerMemory Management altında LargeSystemCache değerini 1 yapmanız yeterli olacaktır.

28)= Takılan CD lerin Otomatik Çalışmasını Engellemek =
Bilgisayarınıza yeni bir CD taktığınızda onun otomatik çalışması sizi rahatsız ediyorsa HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServi cesCdrom altındaki AutoRun değerini 0 yaparak bunu kaldırabilirsiniz.

29)= Windows un CD Yazma Programını Kaldırmak =
Regedit HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPolicies-Explorer anahtarı altında yeni/DWORD Değeri deyin ve adını NoCDBurning verin. Ve değerini 1 yapın.

30)= Kişisel Sistem Öğesini Başlat Menüsüne Eklemek =
Başlat menüsün de en önemli bağlantılar bulunur. Ancak çalıştır komutu altında boş bir alan mevcuttur ve isterseniz buraya kendi öğelerinizi de ekleyebilirsiniz. Bunun için olarak Regedit ‘e gidiyoruz. HKEY_CLASSES_ROOTCLSID{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0} anahtarını bulun, sağdaki Varsayılan değerini açın ve Başlat menüsün de Görünmesini istediğiniz ismi girin. Daha sonra boş bir alana tıklayın ve Yeni/Anahtar diyerek bu anahtara DefaultIcon adını verin. Bu anahtara ait Varsayılan değerine koymak istediğiniz iconun adresini yazın. Sol taraf da ki listede bulunan Instance/InitPropertyBag al anahtarına geçin. Sağdaki method öğesine değer olarak ShellExecute girin. Şimdi aynı yerde Command adında yeni bir dize değeri oluşturun ve buraya öğenin sahip olacağı açıklama bilgisini girin. Daha sonra bu anahtar altında Param1 adında yeni bir dize değeri oluşturun ve değer olarak buna girmek istediğiniz program, link veya klasör yolunu yazın. Bu yaptığınız işlem Windows reboot olduktan sonra aktif hale gelecektir.

31)= Kullanıcıları Kayıt Penceresinden Çıkarmak=Bilgisayarınızda çalışabilecek tüm kişiler Login penceresinde isimleri ile listelenir. Şayet bu durumdan rahatsız oluyorsanız, isimlerin ekrana gelmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Regedit i açın ve HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogonSpecialAccountsUserLis t anahtarını bulun. Daha sonra burada yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak kaldırmak istediğiniz kullanıcının adını girin.

32)=Kapanmayan Uygulamayı Daha Hızlı Kapatmak =bunu için Regedit de HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına ulaşıyoruz. Bu anahtar altındaki HungAppTimeout değerini 500 yapın.

33)= Açılış Ekranında ClearType =Regedit den HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına ulaşın. Burada FontSmoothing ve FontSmoothing değerlerini 2 yapın.

34)= Internet Explorer Hızlı Açılsın=
bunun için Explorer kısayolunun sonuna –nohome satırını ekleyin.

35)=Schedule Task Kapansın=
I.E 6 sunucuya her bağlandığında Schedule Task çalıştırmak ister. Bu da kullanıcıya yavaş surf olarak geri dönmektedir. Bunu kapatmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionExplorerRemoteComputerNameSpace{D62 77990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} bu anahtarı bulun ve silin.

36)= BSDOS Çıktığında Yeniden Başlasın=
BSDOS yani bildiğimiz ismiyle ünlü MaviEkran Çıktığında bilgisayarınızın otomatik yeninden başlaması için Regedit de HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olCrashControl anahtarında AutoReboot değerini bulun ve 1 yapın.

38)= Başlangıç Menüsünün Değişmesini istemiyorsanız=
Sistemdeki diğer kullanıcıların Start Menu de değişiklik yapmalarını istemiyorsanız. Regedit den HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPolicies-Explorer anahtarına ulaşın. Burada yeni bir DWORD anahtarı oluşturun ve isim olarak NoChangeStartMenu yazın ve değerini 1 yapın.

39)= Sistem Bip leri sıktımı=
Arada çık bip seslerinden sıkıldıysanız Regedit den HKEY_CURRENT_USERControl PanelSound anahtarına ulaşın. Beep değerini no olarak değiştirin.

40)=Ekran Koruyuculardan Kurtulmak mı istiyorsun=
Eğer ekran koruyucularını kullanmıyor ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız başlatÇalıştıra C:WINDOWSsystem32dllcache (eğer sistem D ye kurulu ise D yapın) yazın ve klasörü açın.. buradaki bütün Ekran koruyucuları silin.daha sonra C:windowssystem32 içindeki ekran koruyucuları silin ve kurtulun.

41)= Vista nin Firewall Özelliğini Kapatmak istiyorsanız=
Bu özellik o kadar büyük bir koruma sağlamamakla internet bağlantısının hızınıda büyük oranda düşürür. Bunu kapatmak için: Start-Connect to-Show All Connection (Başlat-Bağlan- Bütün Bağlantıları Göster) bölümüne girin. Firewall koruması olan bağlantılar üzerinde bir kilit işareti görürsünüz. Bu bağlantıya sağ tıklayın ve Properties (özellikler) sekmesine girin. Daha sonra Advanced (Gelişmiş) sekmesine girin. Daha sonra Internet Connection Firewall aktif halden çıkarın.

42)= Windows Vista yı Hızlı Kapatmak istiyorsanız =
Regedit HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına gidin ve AutoEndTask DWORD değerini 1 yapın.

43)= xp Daha da Hızlansın istiyorsanız =
Windows Vista de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için pek bir anlma ifade etmez. Bunu kapatmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetCo ntrolFileSystem anahtarına ulaşın ve NtfsDisableLastAccessUpdate değerini bulun ve 1 yapın.

44)=Açıklama Yapmasın’ ı istemiyorsanız= Windows Vista Mouse okuyla bir dosyanın yada klasörün üzerine gittiğinizi zaman o dosya/klasör bilgilerini verir. Bu özelliği kapatmak için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionExplorerAdvanced anahtarını bulun ve ShowInfoTip DWORD değerini bulup değerini 0 yapın.

45)=Bilgisayarın Otomatik Kapanmasını istiyorsanız =
Windows vista den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit den HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına ulaşın ve PowerOffActive DWORD değerini bulup değerini 1 olarak değiştirin.

46)=Açılış Süresini Kısaltmakmı istiyorsunuz =NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde NTFS Check e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarınızın açılış süresini kısaltabilirisiniz. CHKNTFS komutu AUTOCHK başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı daha aşağıya çekmeniz mümkün. Bunun için komut satırına CHKNTFS/T (4 yerine herhangi bir sayıda olabilir) yazmanız yeterli olacak.Ve Bunun için regeditden HKLMSYSTEMCurrentControlSetControlSessionManag erMemoryManagementPrefetchParameters anahtarına ulaşın ve buradaki EnablePrefetcher değerini 5 yapın.

47)= Boot Dosyaları Ile Açılışı Hızlandırın =
Regedit e giirp HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftDfrgBootOp timizeFunction anahtarına gidin, burada Enable adındaki string anahtarını bulun ve değerini Y yapın.

48)= Windows Vista yı dahada Uçurun =Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olPriorityControl anahtarına ulaşın. Boş bi yere sağ tıklayıp yeniden DOWRD değeri deyin ve isim olarak IRQ8Priority verin.. oluşturduğunuz bu DOWRD değerinin değerini 1 yapın.

49)=Sistemin Klavye Yardımıyla Yeniden Başlatılması =Genellikle yeni sistem kurulduğunda veya bazı boot gerektiren programlar kurulduğunda bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Buna bi klavye kısayolu atamak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionWinlogon anahtarına ulaşın.Yeni bir Dize Değeri oluşturun ve isim olarak EnableQuickReboot yazın ve dize değerini açın değer olarak 1 verin. Bundan sonra bilgisayarınızı Ctrl+Shift+Alt+Del tuş kombinasyonu ile kapatabilirsiniz.

50)= Bir Explorer Hatasında Tüm Explorer ları Kaybetmeyin =
Bunu yapmak için herhangi bir Windows penceresinde üsteki menüden Araçlar-Klasör Seçenekleri-Görünüm sekmesi içinde Gelişmiş Ayarlar ‘da Klasör Pencerelerini Ayrı Bir Işlemde Başlat seçeneğini aktif hale getirin.

51)=Explorer Masaüstünüzde Ayrı Çalıştırın =Bunu yapmak için Regedit den HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionExplorer anahtarına ulaşın ve bu anahtar altında yeni bir DWORD değeri oluşturun. Isim olarak DesktopProcess yazın ve değerini 1 yapın.

52)= Gereksiz Servislerden Kurtularak Performansı Arttırın = (Kullanım alanınıza göre bu ayarlar değişebilir. Bazı servisleri durdurmanız sisteminizi olumsuz etkileyebilir (DNS ayarları DHCP server üzerinden ip alma vs. lütfen dikkatle uygulayın)
Bunu yapmak için Başlat-Çalıştır ‘a services.msc yazın. Daha sonra Burada işinize yarmayan servisleri kapatarak hızınızı arttırın. Servisleri yukarıdaki Durum çubuğu ile çalışma durumuna göre sıralayabiliriz. Servisleri kapatmak için ise çift tıklayıp Başlangıç Türünüde Devre Dışı Veya Elle olarak Seçebilirsiniz.

54)= Sisteminizi Sunucuya Çevirin=
Bunu yaparak sisteminizin bir sunucu performansında ve bir sunucu olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bunun için 512 MB ve üstü bellek tavsiye ediliyor. Bunu yapmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olSession ManagerMemory Management anahtarına ulaşın ve LargeSystemCache DWORD değerinin değerini 1 yapın.

55)=NumLock Açılsın =Her açılışta NumLockun açılması için HKEY_CURRENT_USERControl PanelKeyboard anahtarına ulaşın ve buradaki InitialKeyboardIndicators değerini 2 yapın. Eğer değer yoksa Yeni/Dize Değeri diyerek yeni bir dize değeri oluşturun.

56)=Sağ tuşailave Klasöre Kopyala , Klasöre Taşı Öğelerini Eklemek =Bunun için öncelikle HKEY_CLASSES_ROOTAllFilesystemObjectsshellexCon textMenuHandlers anahtarına ulaşın ve burada iki tane yeni anahtar oluşturup bunlara Copy To ve Move To adlarını verin. Ardından soldaki menülerde Varsayılan değerlere şunları girin. Move To için : {C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13} Copy To için : {C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

57)= Pencereler Bıraktığınız Gibi Kalsın =Herhalde birçok kullanıcı bundan rahatsızlık duyuyor hatta sinir bozucu bir hale geliyordur. Bundan kurtulmak için Regedit den HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsShell NoRoam anahtarı altındaki BagMRU anahtarını silin.

58=Sistemdeki Gizli Programlar= Sesli okuyucu system32 nin içinde : narrator.exe Windows kısa kapan aç : logon.exe
Yazı karakteri oluşturucusu : eudcedit.exe
Gerçek bağlantı kurduğunuz yerin IP adresini bulun : nslookup.exe
Paylaşılan klasör oluşturmak için : shrpubw.exe
Windows şifreleme : syskey.exe (not şifreyi bir kez girerseniz bir daha devre dışı bırakamazsınız)
Sistemi 60 saniyede kapatır : C:WINDOWSsystem32tsshutdn.exe
Sistemdeki diyalogları siler kurar : C:WINDOWSsystem32webfldrs
Sistemdeki .dll .exe .inf vs.. uzantılı dosyaları listeler : C:WINDOWSsystem32attrib.exe
Windows Tanıtım Animasyonu : C:WINDOWSHelpToursmmTourtour.exe .60)= servisleri ve görevlerini. Öğrenelim=
a-DHPC Istemcisi : Eğer Bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa, bunu kapatabilirsiniz.
b-DNS Istemcisi : Yerel ağınızda DNS sunucusu yoksa bu servisi kapatabilirsiniz.
c- Nvidia Driver Help Service : Nvidia ‘nın yardım Servisi eğer gerek duymuyorsanız ki pek gerekli bir şey değil hemen kapatın.
d- Internet Bağlantı Güvenlik Duvarı (ICS) : Eğer firewall kullanmıyorsanız ve Internet paylaşımı yapmıyorsanız bunu iptal edebilirsiniz.
e-Görev Zamanlayıcı : Görev zamanlayıcı kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.
f- Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa kapatın gitsin.
g-Taşınabilir Ortam Seri No : Bu servis portatif müzik çalarınızın seri numarasını alıyor. Sık kullanmıyorsanız durdurun. (Ne olduğunu bilmiyorsanız hemen durdurun)
h-Terminal Hizmetleri : Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa ve sizde bunu kullanmıyorsanız kapatın.
j-Hata Bildirim Hizmeti : Bir çok kullanıcı gibi hoşunuza gitmiyorsa durdurun.
k-Otomatik Güncelleştirme : Windows un otomatik güncelleştirilmesini istemiyorsanız durdurun.
l-Messenger: Eğer bir Windows2000 domain e bağlı değilseniz durdurun.
——————Önemli Not:——————————————————sorunla karşılaşırsanız ipucu, yeniden onar.,başlat/çalıştır/sfc/boşluk/scannow yaz cdni tak tüm sistemini onarsın yalnız unutma tüm değişmiş görselleride orjinal hale getirir,yada Windows u Eski Ayarlarıyla Yeniden Kurun.
Bunun için Vista CD sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır ‘a şunu yazın. :i386winnt32.exe /unattend . bundan sonra kurulum işlemi başlaycaktır.

mcafee23 ayrılmıştır
13-05-2008, 16:00   |  #55  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008

sp1 den sonra mavi ekran sorunu ortadan kalkıyor mu?

swordmaster_65
13-05-2008, 17:05   |  #56  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,176 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2007
mcafee23
sp1 den sonra mavi ekran sorunu ortadan kalkıyor mu?
Mavi ekran hataları vistadan kaynaklanan bir olay degildir ya donanımsal yada yazılımsa nedenlerle mavi ekran hataları meydana gelir.

gokhan2413
14-05-2008, 12:47   |  #57  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
519 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2006

sp1 den sonra vista daha sorunsuz hale geldi artık 4 gb rami tam olarak görebiliyor xp de ise 2,4 olarak gözüküyor durum böyle olunca kim gidipte xp kullanır

OnnuuR
14-05-2008, 14:24   |  #58  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,675 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2007
yelkowan
khramn
2.) Bu aşamada kayıt defterne bakım gerekmektedir. Bunun için güvendiğiniz kayıt defteri temizleme progamlarından bir tanesini kullanarak kayıt defterinden gereksiz girişlerin kaldırılmasını sağlayın yelpaze geniş olduğundan program tavsiye etmiyorum.
Arkadaşlar khramanında dediği gibi piyasada bir çok reg temizleme programı var.
ben uzun zamandır CCleaner'ı kullanıyorum çok güzel bir araç ama herelde sadece disk temizliği ve reg onarımı yapıyor.
sizin kullandığınız, güvendiğiniz ve tavsiye edebileceğiniz VİSTA için reg temizleme aracı varmı? şimdiden teşekkürler...
Registry Mechanic 6.0 sürümü uyduğuna göre 7.0 sürümü var yeni oda uyuyor demektir en iyi program bu...

mcafee23 ayrılmıştır
15-05-2008, 19:31   |  #59  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008
swordmaster_65
mcafee23
sp1 den sonra mavi ekran sorunu ortadan kalkıyor mu?
Mavi ekran hataları vistadan kaynaklanan bir olay degildir ya donanımsal yada yazılımsa nedenlerle mavi ekran hataları meydana gelir.
mavi ekran sorunu maalesef vista da hergün önüme bu konuda en az 3 tane bilgisayar geliyor kimin ne sorunu varsa hep aynı ekran hep aynı fiziksel hafıza sorunu (vista mavi ekran olarak hep aynı şeyi söylüyor) 4 yıldır kullandığım xp çalıştıran ramlar hatalıydı da 4 ay da mı bozuldu

uGuR.uK
15-05-2008, 19:46   |  #60  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2007

bozukluk yoktur arkadaşım, vista donanımlar iletişim kurarken farklı yollar kullandıgından buna uygun olmayan anakart(anakart diyorum cünkü diger donanımlar genelde güncel sürüclerle calışır) sorun cıkarır, bunun icinde anakartınızın bios'unu ve chipset sürücülerini güncellemeniz gerekir, siz sadece ekran kartı-ses kartı güncelleyip kurdugunuzdan sorunlar fazladır ama bios/chipset güncellemesi tüm sistemi yenilediginden cogu problemi halleder...

mcafee23 ayrılmıştır
15-05-2008, 20:00   |  #61  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008
elazigli
bozukluk yoktur arkadaşım, vista donanımlar iletişim kurarken farklı yollar kullandıgından buna uygun olmayan anakart(anakart diyorum cünkü diger donanımlar genelde güncel sürüclerle calışır) sorun cıkarır, bunun icinde anakartınızın bios'unu ve chipset sürücülerini güncellemeniz gerekir, siz sadece ekran kartı-ses kartı güncelleyip kurdugunuzdan sorunlar fazladır ama bios/chipset güncellemesi tüm sistemi yenilediginden cogu problemi halleder...
mavi ekran hata kodlarını takip edince hata ram'e çıkıyor o zaman microsoft'ta bir problem var sorun anakart veya v.b. ise
mavi ekran neden hep aynı şeyi yazıyor şimdi başlayıp google'da arama yapsam 10 dakikada aynı mavi ekranın 100 değişik fotoğrafını bulurum ama hepsinin sorunu değişiktir. Bakın takip edin göreceksiniz microsoft'ta bunu kabul edip yama hazırlayacak.kopyalama yaparken sistem çöker mi ya xp'ye dönücez en sonunda

swordmaster_65
15-05-2008, 21:08   |  #62  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,176 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2007

vallaha sen önlemini alırsan bios driver felan... elazigli arkadaşımında dedigi gibi.
Vista degişilmiyecek bir işletim sistemi takır takır calısıyor xp yi unutalı cok oldu desem dogrudur.

uGuR.uK
15-05-2008, 22:02   |  #63  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2007

yani bende ilk basta yasıodum mavi ekran zırt pırt ama bios'u güncelleyince sorun vermedi, hatta bazı chipset sürücüleri falanda güncelleyince usb'den veri aktarım hızıda arttı yani performanstada etkisi oldu tüm işlemleri deneyip öyle kesin bi karara varmak en saglıklısı, her iki taraf icinde yoksa ben Microsoft'un avukatı degilim banane onlardan ama çözüm ihtimali varken bosu bosuna yanlıs karar almamanız acısından yazdım...

mcafee23 ayrılmıştır
16-05-2008, 16:09   |  #64  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008

http://www.mikroproje.com/Portal ... ath_vista_thumb.GIF

Arakadaşlar yukarıdaki linkte bir resim var buna bakın tartışmaya bile gerek yok
Bu bilgisayarında mı donanımı eski yoksa bu bilgisayarı toplayan firma mı işi bilmiyor chip'in bir yazısında bile "sp1 ile mavi ekranlar azalıyor" diye bir ifade kullanılmış bunu azaltabiliyorlarsa yok da edebilirler.Boşu Boşuna bios güncellemesi gibi tehlikeli işlere kalkmayın en azından tek başınıza

x-ultra
17-05-2008, 23:32   |  #65  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
149 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2006

merhaba, yeni bilgisayarımda vista nın service pack 1 in yüklü olduğunu nasıl anlarım

mcafee23 ayrılmıştır
17-05-2008, 23:35   |  #66  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008

bilgisayarım\özellikler sayfasında işletim sistemi bilgisin de yazar

engingozler
19-05-2008, 15:10   |  #67  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2008

aslında doğru ama dosya boyutu cluster boyutundan düşükse hard disktede yer azalmaya başlıyor örn 4 kblık bir dosya için 16 kb cluster kullanınca 12 kb boşa gidiyor...

cyrus
20-05-2008, 18:50   |  #68  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
41 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2007

hocam upersın  kayıt defterı duzenlemek ıcın hangı program ıdealdır soylersenız sevınırım tesekkurler

gringoow
13-06-2008, 08:28   |  #69  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2007

bu dediklerinizi yaptım fakat temizlikten sonra registry kayıtlarımın birçoğu silindi. örneğin sağtuş yeni menüsündeki txt kayboldu sonra ne aygıt yöneticisine nede başka bir sisteme giremedim hep hatalar verdi. ben vista ultimate x64 kullanıyorum ve yasal sürümüdür. buna rağmen bu dediklerinizi uyguladıktan sonra bya bir verim uçtu bilginize...

Banned
13-06-2008, 09:51   |  #70  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2008
gringoow
bu dediklerinizi yaptım fakat temizlikten sonra registry kayıtlarımın birçoğu silindi. örneğin sağtuş yeni menüsündeki txt kayboldu sonra ne aygıt yöneticisine nede başka bir sisteme giremedim hep hatalar verdi. ben vista ultimate x64 kullanıyorum ve yasal sürümüdür. buna rağmen bu dediklerinizi uyguladıktan sonra bya bir verim uçtu bilginize...
Verdiğim bilgilerle bu tür sorunlar yaşamanız imkansız çünkü biz sadece yapılması gereken sistem temizliği ve bakımını yaparak sitemin performansını artırıyoruz. Ancak tavsiyelerimiz ve buna sizin tercihleriniz sebeb olmuş olabilir. Sorun muhtemelen kayıt defteri temizlği yaptığınız yazılımdan kaynaklanıyordur. Hangi yazılımla yaptıysanız muhtemelen sileceği değerlerin yedeğini almıştır o yedekleri geri yükleyin veya işlemi yapmaya başlamadan önceki geri yükleme noktasına sisteminizi geri yükleme yapın. ( Program kurulumunda geri yükleme noktası oluşturulmadıysa en azından temizlikten önce oluşturulmuştur.)