SSD hakkında birkaç soru

artiiz
09-10-2010, 14:13   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Selamlar herkese. Başlıktan anlaşılacağı gibi konu SSD hakkında. Bilindiği üzere çok performanslı olduğu söyleniyor bu sürücülerin. Fiyatları da tuzlu.. Şimdi bu konuyla ilgili bir kaç sorum olacak. Fiyat ile ilgili sıkıntıyı 2. plana atarak.

1. Şu anki sistemimde 80gb'lik bir HDD'i İşletim sistemi ve programlar için, 320gb'lık bir HDD'i de depolama olarak kullanıyorum. 80gb normal HDD yerine SSD kullanmam herhangi bir olumsuzluk çıkarır mı?
2. Sistemde SSD kullanmam ne derece bir performans artışı sağlar?
3. HDD'lerde yapılan RAID0 ile ilgili risk (herhangi bir HDD zarar RAID'deki bütün HDD lerin de zarar görmesi durumu) SSD'lerde de geçerli mi?

Şimdiden teşekkürler.

huhuq
09-10-2010, 14:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
567 mesaj

o diskler mekanik değiller . normal sata HDD ler gibi . flash diskler gibi düşünebilirsin. flash diskten 40-50 kat daha hızlı okuma yazma hızları var. tabi bu diskler bu kadar hızlı olsalarda bu performansı iyi bir bilgisayarda daha çok alırsın. benim bildiğim bilgi bu umarım doğru aktarmışımdır.

infoman
09-10-2010, 14:40   |  #3  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

1- SSDyi sistem dosyaları için kullanıp diğer harddiski depolama için kullanacaksan hiçbir sorun çıkarmaz. ikisini de aynı anda kullanabilirsin.
2- Kesin olmamakla birlikte bilgisayarının program açılış hızı 3 kat daha fazla artabilir fakat burada sıkboğaz eden diğer donanımların ise bu oran düşer.
a- Bilgisayarının açılış hızı ortalama 2 kat artar,
b- Bilgisayarındaki herhangi bir program (oyun dahil) daha hızlı açılır,
c- Büyük boyutlu programları daha hızlı kurabilirsin, daha hızlı kaldırabilirsin
Ç- kopyala, yapıştır, taşı işlemleri 2-3 kat daha hızlı olacaktır,
d- Daha az enerji tüketirsin (özellikle laptoplar için)

3- HDDler de yapılan RAID düzeni aslında bahsedildiği gibi pek zararlı değildir ama elektirik kesintisi veya yüksek elektrik gibi HDD düşmanı durumlarda 2 HDD birden etkilenir. Tabi ki bu durum enderdir. SSDler ise içindeki hafıza yongaları birbirine RAID 0 düzenine benzeyen bir sistemle bağlıdır ki RAID 0 gibi çalışırlar, hal böyle olunca RAID düzeni normal bir HDDye oranla SSDler de daha güvenlidir. Kullanım kurallarına uyduğunuz da SSD ler bildiğimiz HDDler gibi kolay kolay bozulmazlar:)
Benim önerim ise; fiyat/performans açısından SSD RAID 0 düzeni getirisinden çok daha fazla pahalı oluyor.

artiiz
09-10-2010, 14:54   |  #4  
OP Taze Üye
11 mesaj

huhuq teşekkür ederim yorumun için.

infoman sistemimi aşağıda belirttim. Chipset ve işlemci için sıvı soğutma da ekleyeceğim ileride. SSD'den maksimum seviyede performans almam için yeterlidir sanırım. Kullandığım programlar 3D animasyon programları (Maya, Max v.s) bunun yanında yardımcı prodüksiyon programları da var tabi. Oyunlarla senede 1-2 kez yükleyip kafa dağıtmak için takılıyorum. Sistemimi elimden geldiği kadar hızlı hale getirmek istiyorum. HDD RAID yapmakla SSD arasında gidip geliyorum. Bu HDD'lerin RAID0 daki bahsedilen risk olayı gözümü korkuttuğu için araştırmaya başladım. Fiyatı göz ardı edersek SSD'nin bariz bir şekilde büyük faydası görürüm sanırım.

İşlemci: AMD 6000 3.0 Ghz
Anakart:
GIGABYTE GA-M57SLI-S4
Ekran kartı:
ZOTAC GTX 260
HDD:

1 adet C sürücüsü olarak: SEAGATE 80GB 7200RPM (Yaklaşık 5 yıllık)
1 adet Depolama olarak: SAMSUNG 320GB 7200RPM (1 yıllık)
RAM:
1 adet A-DATA 1GB 800mhz DDR2,
2 adet Kingston 1GB 800mhz DDR2
PSU:
HIGH POWER ABSOLUTE 850 W
KASA:
COOLER MASTER COSMOS 1000
İşletim sistemi: Win7 64 bit

Son Düzenleme: artiiz ~ 09 Ekim 2010 14:56
infoman
09-10-2010, 20:45   |  #5  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

HDD RAID 0 düşük kapasiteli ve ucuz bir SSD ile aynı performansa yakın oluyor.
Senin için bence önemli olan veri güvenliği bunun için RAID0 düzeneği yerine SSD+HDD kullanmalısın. Hız için işletim sistemi ve programları SSDye kurup, HDDyi de veri depolamak için kullanmalısın ama HDD de tuttuğun büyük boyutlu dosyaları açarken çok büyük bir fark hissetmeyeceksin. Diğer durumlarda sistemin HDDye oranla daha hızlı olacak.
Fiyat nasıl olur bilmiyorum ama iki HDD RAID0 bir tanede depo olarak tercih edebilirsin. Bu konuda daha uzman olanlar vardır ve umuyorum onlarda yardım ederler.

infoman
09-10-2010, 20:50   |  #6  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Hız için RAID 0
Veri güvenliği için RAID 1
ikisi için RAID 5