SSD yardımı istiyorum

amt.shn
19-11-2012, 13:16   |  #1  
amt.shn avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 1
57 mesaj

Merhaba arkadaşlar masaüstü bilgisayara SSD aldım ve montajını yaptım ama bilgisayarıma girdiğim zaman sabit disk'ki görüyorum ama SSD'diyi görmüyorum bunun için pc format'mı atmam lazım sistemi SSD kurmammı lazım  yoksa ayarlardan yapabiliyormuyum yardımlarınızı bekliyorum
şimdiden teşekkür ederim SAYGILARIMLA...

orhanbayram
19-11-2012, 13:30   |  #2  
orhanbayram avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
333 mesaj

Öncelikle cihaza bir BIOS update işlemi yap. Bu arada işlemcinin marka ve modelini yazabilir misin ?

DiamondMines
19-11-2012, 13:54   |  #3  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj

Bios update yapman lazım ama anlayan biri ile yap. Bios update ssd yüklemekten daha zor. Ankart modelini ver yardımcı olalım. Bios update yaparken bilgisyar TAMAMEN DONUYOR. 3-5 dakikalık bir işlem ama elektrik kesilirse bios güncelleme yarıda kalır ve bilgisayar açılmaz. yeni bios çipi alman lazım. ama dikkatli bir şekilde yaparsan %99 bişey olmaz. genelde bişey olmaz korkma ama hatalar da olmaz değil. 

2. bios update yaptıktan sonra SATA modunu ACHI moduna çevirmen gerekiyor. O kadar. ondan sonra çalışır. Eğer sisteminde SATA 3 portu varsa oraya tak ssdni daha hızlı olur. 

Ankartının modelini ve ssdnin modelini ver yardımcı olalım. 

ACHI MOD: 

SAYGILAR.

Son Düzenleme: DiamondMines ~ 19 Kasım 2012 13:55
DiamondMines
19-11-2012, 13:56   |  #4  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj

Eğer Bios'da ACHI modun varsa, Bios update yapmana acilen gerek yok ama %100 tavsiye ederim. Bios update çok önemli. Sadece acelesi yok.

DiamondMines bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
orhanbayram
19-11-2012, 17:45   |  #5  
orhanbayram avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
333 mesaj

İşlemcisinin modelini soylese sata 3 mü sata 2 mi anlicaz da :D

amt.shn
19-11-2012, 18:14   |  #6  
amt.shn avatarı
OP Üye
57 mesaj

YARDIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM HEMEN SİZE ANA KART ve İŞLEMCİ MARKASINI YAZIYORUM YANLIZ BİLGİSAYAR'DA
İNTERNET YOK SSD İŞLEMİ YAPARKEN İNTERNET GEREKMEZ HERALDE.

ANAKART: GIGABYTE 990XA-UD3 AMD 990X/SB950 AM3+

İŞLEMCİ: AMD FX X8 8150 Soket AM3+ 3.6GHz

DiamondMines
19-11-2012, 18:38   |  #7  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj

Anakartının bios programı burda. İndirebilirsin:

Temiz iş yap şimdilik ve HDD'nin power kablosunu ve data kablosunu çek. SSD yi tanıtmaya bak ilk olarak. ACHI modda tanıttıktan sonra format ile Windows 7 kur x64. Ondan sonra tamam. Ama istersen ilk bios güncellemesini yap. Daha verimli çalışma durumu var SSDnin. 

Ama dediğim gibi, bence anlıyan birinden yardım da al. Bios update'de elektrik kesintisi olmaması lazım. 

Başka bişey istersen burdayız. 

Saygılar.

amt.shn
19-11-2012, 18:38   |  #8  
amt.shn avatarı
OP Üye
57 mesaj

Arkadaşlar sizin yorumlarınızı yarın okurum evde internetim yok bana nerden nasıl yapacağıma dair detaylı yazarsanız bende yarın o şekilde işlem yaparım yardım eden herkeze teşekkür ederim verdiğiniz emeğesağlık.

SAYGILARIMLA...

DiamondMines
19-11-2012, 18:42   |  #9  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj

1. Bios a gir. Bak SATA özelliklerinden SATA modunu ACHI yapman lazım. Senin anakartında nerdedir tam bilmiyorum ama anlıyan biri yapar. Eğer kendine güveniyorsan kendin yap ama Bios updat'i başkasına bırak dediğim gibi. Başka bişey yok zaten. Ondan sonra windows kurulur...

saygılar.

ifteri
19-11-2012, 21:12   |  #10  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
498 mesaj
Alıntı: amt.shn  
Merhaba arkadaşlar masaüstü bilgisayara SSD aldım ve montajını yaptım ama bilgisayarıma girdiğim zaman sabit disk'ki görüyorum ama SSD'diyi görmüyorum bunun için pc format'mı atmam lazım sistemi SSD kurmammı lazım  yoksa ayarlardan yapabiliyormuyum yardımlarınızı bekliyorum
şimdiden teşekkür ederim SAYGILARIMLA...
herşeyin ilki var..ben çok format attım ilk zaman...yapacağınız şeyler basit:eski hdd nizin güç kablosunu çıkarın..anakartınızın sata3 çıkışı varsa 1.ciye ssdyi takın..biosa girip ahci modu aktifleştirin.çıkın kuruluma devam...sonra hddnizi bağlayın.....

tavsiyem w7 ile formatlayın..ahci modda formatlayıp sonra native moda geçerseniz sap samana karışır..birde ssd yi taşıyıp taktığınız bilgisayarda ahci aktif olsun....

biliyorsunuz ssdler medya olarak görünür..istediğiniz makineye takabilirsiniz(formattan sonra)..ssdyi mutlaka 1.çıkışa takın..önemli yoksa dvd-cd oku-yazı görür...ssdyi görmez....

amt.shn
20-11-2012, 08:50   |  #11  
amt.shn avatarı
OP Üye
57 mesaj
Alıntı: ifteri  
herşeyin ilki var..ben çok format attım ilk zaman...yapacağınız şeyler basit:eski hdd nizin güç kablosunu çıkarın..anakartınızın sata3 çıkışı varsa 1.ciye ssdyi takın..biosa girip ahci modu aktifleştirin.çıkın kuruluma devam...sonra hddnizi bağlayın.....

tavsiyem w7 ile formatlayın..ahci modda formatlayıp sonra native moda geçerseniz sap samana karışır..birde ssd yi taşıyıp taktığınız bilgisayarda ahci aktif olsun....

biliyorsunuz ssdler medya olarak görünür..istediğiniz makineye takabilirsiniz(formattan sonra)..ssdyi mutlaka 1.çıkışa takın..önemli yoksa dvd-cd oku-yazı görür...ssdyi görmez....

Detaylı anlatım için teşekkürederim.
ana kartımda sata3 çıkışı mevcuttur fakat bios ayarlarına giremıyorum yakınımda bilgisayar hastanesi var
adama getirdim pc ben anlamam dedi çok zor bir işmi bu ssd bios ayarından değişmesi ama ben başaracam pc bozsam'da bunu başaracam SAYGILARIMLA...

ifteri
20-11-2012, 09:22   |  #12  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
498 mesaj
Alıntı: amt.shn  
 Detaylı anlatım için teşekkürederim.
ana kartımda sata3 çıkışı mevcuttur fakat bios ayarlarına giremıyorum yakınımda bilgisayar hastanesi var
adama getirdim pc ben anlamam dedi çok zor bir işmi bu ssd bios ayarından değişmesi ama ben başaracam pc bozsam'da bunu başaracam SAYGILARIMLA...

ssd ile anakart biosun hiçbir işi yok.siz önce eski mekanik hdd nizi ayırın.ssdyi takın(sata3 birinci çıkışa)..hatta bütün bunları yapmadan önce biosa girip(açılışta genelde delete tuşuna basarak-veya f2 f8 vs tuşları deneyerek-)biosa girin...orada ahci modu aktifleştirin..ssd nizi takın güçdüğmesine basın (dwd nizi taktıktan sonra-dvd ile boot etme çabuk geçiyor biraz dikkat)ve formata başlayın bileşenleriniz iyi ise 20-30 dakikada herşey biter....

diğer iş.sistemlerinde olduğu gibi disk temizleyici ve temizleyici araçlar kullanmayınız..iş.sisteminin kendi bünyesindekileri bile kullanmayın(zaten kapatıyor)..o kadarda zor birşey deyil..başaracağınızdan eminim.bilebildiklerimde her zaman yardımcı olurum.kolay gelsin..

ahci modu aktif yapmasanızda format atılır...ahci deyilde nativede olur sorun deyil o kadarda önemli deyil...

not:bazı anakartlar ahci modda stsbil çalışmayabilir...ben ilk kurulumu daha iyi bir anakarta yaptım...amma tutarsız davranışlar sergiledi..şimdi başka anakarta takılı ve sorunsuz(şuan yazdığım anakart-w7.ult.64 ssd.)....diğer anakarta ceza verdim;vista kurdum..aksi gibi vista ile canavarlaştı.diğerleriyle yarışıyor..

Son Düzenleme: ifteri ~ 20 Kasım 2012 09:29
DiamondMines
20-11-2012, 12:27   |  #13  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj

BIOS DA İLK ÖNÜNE GELECEK OLAN MENÜ BU OLMASI LAZIM. > "INTEGRATED PERIPHERALS" SEÇ VE DEVAM ET...

SONRA...SATA TYPE BÖLÜMÜNDEN 'ACHI' MODU AYARLA. DİREK FORTMAT ÇEK ONDAN SONRA. İŞLEM TAMAM.

Son Düzenleme: DiamondMines ~ 20 Kasım 2012 12:32
DiamondMines
20-11-2012, 12:33   |  #14  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj

VEYA İSTERSEN VİDEO DA VAR ONU İZLE. AMA VİDEO KARIŞIK...BAŞKA YERE GİRME...

Son Düzenleme: DiamondMines ~ 20 Kasım 2012 12:34
amt.shn
20-11-2012, 12:44   |  #15  
amt.shn avatarı
OP Üye
57 mesaj
Alıntı: ifteri  

ssd ile anakart biosun hiçbir işi yok.siz önce eski mekanik hdd nizi ayırın.ssdyi takın(sata3 birinci çıkışa)..hatta bütün bunları yapmadan önce biosa girip(açılışta genelde delete tuşuna basarak-veya f2 f8 vs tuşları deneyerek-)biosa girin...orada ahci modu aktifleştirin..ssd nizi takın güçdüğmesine basın (dwd nizi taktıktan sonra-dvd ile boot etme çabuk geçiyor biraz dikkat)ve formata başlayın bileşenleriniz iyi ise 20-30 dakikada herşey biter....

diğer iş.sistemlerinde olduğu gibi disk temizleyici ve temizleyici araçlar kullanmayınız..iş.sisteminin kendi bünyesindekileri bile kullanmayın(zaten kapatıyor)..o kadarda zor birşey deyil..başaracağınızdan eminim.bilebildiklerimde her zaman yardımcı olurum.kolay gelsin..

ahci modu aktif yapmasanızda format atılır...ahci deyilde nativede olur sorun deyil o kadarda önemli deyil...

not:bazı anakartlar ahci modda stsbil çalışmayabilir...ben ilk kurulumu daha iyi bir anakarta yaptım...amma tutarsız davranışlar sergiledi..şimdi başka anakarta takılı ve sorunsuz(şuan yazdığım anakart-w7.ult.64 ssd.)....diğer anakarta ceza verdim;vista kurdum..aksi gibi vista ile canavarlaştı.diğerleriyle yarışıyor..

Çok teşekkür ederim bende ana kartla biosun ne alakası var diye kendimce soruyordum işi bilen cvb verince daha iyi oluyor.

amt.shn
20-11-2012, 13:09   |  #16  
amt.shn avatarı
OP Üye
57 mesaj
Alıntı: diamondmines  
BIOS DA İLK ÖNÜNE GELECEK OLAN MENÜ BU OLMASI LAZIM. > "INTEGRATED PERIPHERALS" SEÇ VE DEVAM ET...

SONRA...SATA TYPE BÖLÜMÜNDEN 'ACHI' MODU AYARLA. DİREK FORTMAT ÇEK ONDAN SONRA. İŞLEM TAMAM.

Sağolasın akşama deneyecem ama format atmada önce ssd sata3 girişinden 1.girişe takacam ve  bıos ayarlarını yaptıktan sonra bakacam pc görüyormu diye...

ifteri
20-11-2012, 13:59   |  #17  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
498 mesaj

yine bir yanlışa imza atmak üzereyiz....ssd sistem tarafından medya diye algılanıyor(lash bellek gibi).dvd takılı yeniden başlat ve kurulum..

biosun hangi tuşla açılacağı garantisi şöyle:bilgisayar açılırken parmağınız-paus break-tuşunun üzerinde olsunaltta tuş kombinasyonu geçerken tuşa basıp durdurun ve o tuş ve işlevlerini kaydedin..o kombinasyon sisin anakarta aittir oradan her tuşun işlevini öğrenebilirsiniz...

***ed:dvd yaz-oku yu birinci atamayı unutmayın.....

Son Düzenleme: ifteri ~ 20 Kasım 2012 14:01
DiamondMines
20-11-2012, 14:06   |  #18  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj

ANAKARTININ HARITASI: GA-990FXA-UD3

ISTEDIĞIN SATA PORTUNA TAK HEPSI SATA 3.

Son Düzenleme: DiamondMines ~ 20 Kasım 2012 14:08
amt.shn
20-11-2012, 18:02   |  #19  
amt.shn avatarı
OP Üye
57 mesaj

Yardım eden arkadaşlara canı gönülden teşekkür ederim ben böyle birşey yapamam kafam karıştı
en iyisi cağrı merkezini aramak ve yardım almak.

SAYGILARIMLA...