SSD

byrm-frkn
06-03-2012, 18:10   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
31 mesaj

beyler solıte state dıskler bılgısayar hdd ıle bırlıkte takılabılır mı,? takılırsa soyle dusunuorum wındowsu hdd ye oyunlarımıda ssd ye kurmak ıstıyorum.acaba ssd de oyunların calısma hızıyla ılgılı degısıklık olur mu? 

ssd:http://www.vatanbilgisayar.com/S ... ils.aspx?I_ID=56519

bunu almayı dusunuyorum.

ekran kartı
06-03-2012, 18:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,412 mesaj

Tam tersi düşünüyorsunuz. Windows'u SSD'ye diğer zımbırtıları HDD'ye kurarsanız performans alırsınız. Oyun performansını HDD'in sınırladığı nerede görülmüş? Oyunu en çok ekran kartı etkiler. Ram, işlemci vs. 

**

SSD için şuraya bakın derim: http://forum.donanimhaber.com/m_57511169/tm.htm

Son Düzenleme: ekran kartı ~ 06 Mart 2012 18:40
Yetenek
06-03-2012, 19:53   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
508 mesaj

Arkadaşım gösterdiğin HDD 120 gb sana hayli hayli yeter. Hem windowsu hemde oyunları ssd'ye kur depolama işlerinide HDD ile yaptınmı biligsayırn tavan yapar. Ayrıcana diğer yorum yapan arkadaş youtube'a hiç girmemiş sanırım. Oyunların save kısmı dahil her alanda oyun hızlanıyor. Ayrıcana windowsu ssd'ye kurarsan açılma süren 1/5 oranında hızlanacaktır yani 5 kat daha hızlı yapabileceksin işlerini. O nedenle SSD ye hem window hemde oyunları kur. Fajkan bütçe müsait ise 240 gb al ileri yönelik olsun... Hadi şimdiden hayırlı olsun...

ekran kartı
06-03-2012, 20:04   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,412 mesaj

Arkadaşım saygısızlık yapmak istemem. Yanlış anlama lütfen ama benim ne demek istediğimi anladınız. Oyunlar hızlansın diye Windows HDD'ye oyunlar SSD'ye kurulmaz. Bir oyunda performansı etkileyen faktörlerde HDD alt sıralarda gelir. Dediğim şey doğru. Ben SSD oyun performansını artırmaz demedim. İlk mesajda byrm-frkn adlı arkadaş Windows'u HDD'ye diğer uygulamaları SSD'ye kurarım demiş. Siz olsaydınız da böyle mi yapardınız yoksa. Tam tersi mi? 

Dediğiniz gibi 120 GB kapasiteli bir diske hem işletim sistemi hem de diğer uygulamalar zaten kurulur. Günümüz şartlarında o 120 GB kısa sürede dolar. Programlar, oyunlar kalıcı değildir. Kullanıldıktan sonra kullanıcı dilerse silebilir ama işletim sistemi kalıcı olup beyni oluşturduğu için o SSD'ye kurulmalıdır. Tabii ki he şey SSD'de olsa en iyisi olur.

Böyle bir açıklama yapma gereği hissettim. Keşke ilk mesajda böyle ayrıntılı yazsaydım da yanlış anlaşılma olmasaydı. :) 

Herkese iyi günler.

Son Düzenleme: ekran kartı ~ 06 Mart 2012 20:11
Yetenek
06-03-2012, 20:16   |  #5  
Yıllanmış Üye
508 mesaj

Sanırım ben de seni yanlış anlamışım. Ama sonunda aynı fikirdeyiz sanırım. İyi Foumlar..

ekran kartı
06-03-2012, 21:50   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,412 mesaj

Teşekkürler.

byrm-frkn
06-03-2012, 22:04   |  #7  
OP Yeni Üye
31 mesaj

Beyler yanı sımdı ıkısı baglarsam wındowsu ssd ye oyunları hddye mı ıyı olur yoksa ıkısınıde mı ssd ye kursam.o bıraz kotu fıkır gıbı hemen dolar dıye dusunuyorum ama wındows sanırım ssd de ıyı olur oyunların yavas olma  ıhtımallerıne gore ssd ye veya hdd ye kursam nasıl olur?

byrm-frkn
06-03-2012, 22:05   |  #8  
OP Yeni Üye
31 mesaj

Beyler yanı sımdı ıkısı baglarsam wındowsu ssd ye oyunları hddye mı ıyı olur yoksa ıkısınıde mı ssd ye kursam.o bıraz kotu fıkır gıbı hemen dolar dıye dusunuyorum ama wındows sanırım ssd de ıyı olur oyunların yavas olma  ıhtımallerıne gore ssd ye veya hdd ye kursam nasıl olur?

ekran kartı
06-03-2012, 22:14   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,412 mesaj

Bence Windows SSD'ye kurulmalı. Çok sıklıkla kullanacağınız oyun ya da program varsa onu da SSD'ye kurun. Diğer şeyleri HDD'ye kurun derim.

censez41
06-03-2012, 22:39   |  #10  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
1,705 mesaj

window su ve en çok oynadığın güncel oyunlardan 3 yada 4 tanesini ssd  oyunların yükleme süresinde ve arma2 gibi bağzı oyunları oynama esnasında performans artışı okur

Banned
07-03-2012, 00:14   |  #11  
Banlandı
563 mesaj

arkadaslar anakart samsung r522 bu anakarta uyumlu bir ssd var mı acaba

cengz06
07-03-2012, 11:41   |  #12  
Üye
83 mesaj

arkadaşın bahsettiği ssdnin aynısını kullanıyorum şu an. windows deneyimde 7.7 puan veriyor. hdd test programlarında (ATTO) 400-500 mb yazma ve okuma hızlarını görüyorum ama öyle bahsedildiği gibi windows açılış sürelerinde falan 5 kat hızlanma olmadı. eskiden 60-65 saniye civarında açılan pc ssd takınca 40-45 saniyede açıldı. 5 kat fark yok yani. pc de photoshop, wegas movie studio, proshow producer tarzı ağır sayılabilecek programlar kullanıyorum işim gereği, eskiye kıyasla 5 kat falan performans artışı görmedim. hatta hissedilmeyecek kadar az diyebilirim.

infragalaxia
07-03-2012, 15:12   |  #13  
Yeni Üye
21 mesaj

120gb OCZ vertex 3 (sata3)aldım geçen yaz. Fark baya hissedilir derecede arttı. Öyle ki standart hdd'li bilgisayarların en hızlısı bile artık yavaş gelmekte gözüme. Oyun bölümleri yükleme süreleri en fazla 5-6 saniye sürmekte. Windows masaüstünün virüs programı dahil hazır hale  gelmesi en fazla 30 sn falan sürüyor. Ssd alırken dikkat etmen gereken en önemli özelliklerden ikisi; trim destekli olması ve senkronize olan bellek kullanması. Eğer senkronize olmayan tipte bellek kullanırsa, ssd hafızası doldukça, yazma okuma performansı gözle görülür derecede düşmekte.Hem windows hem birkaç oyun ssd'ye kurulu. laptop kullandığım için ekstra bir hdd alamadım.bluray okuyucu olduğu için de söküp yerine hdd takmaya kıyamıyorum. Ama eğer öyle şansın varsa; ssd'ye windows ve sürekli eriştiğin şeyleri koy, diğerini depolamaya yönelik kullan.

Haksu77
07-03-2012, 16:30   |  #14  
Yıllanmış Üye
409 mesaj
Alıntı: byrm-frkn  
beyler solıte state dıskler bılgısayar hdd ıle bırlıkte takılabılır mı,? takılırsa soyle dusunuorum wındowsu hdd ye oyunlarımıda ssd ye kurmak ıstıyorum.acaba ssd de oyunların calısma hızıyla ılgılı degısıklık olur mu? 

ssd:http://www.vatanbilgisayar.com/S ... ils.aspx?I_ID=56519

bunu almayı dusunuyorum.

Bicimlendirmeden sonra yaklasik olarak 110GB yerin olacak sistem ve bir cok oyunu kurmak icin yeterli bir alan. Dosyalarinini belgelerini muzik video vb.yi hdd'de tut. 

Performans olarak baslangic sürelerinde cok büyük fark ortaya cikiyor. Oyunlarda da yüklemeler daha hizli oluyor.

bosluk
07-03-2012, 16:43   |  #15  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Siz önce bir ssd'nizi alıp bağlayın sisteme de ondan sonra tartışılır bunlar değil mi ;)

Tabiki Windows'u bu ssd'nize kurarsınız. Ardından aynı ssd'ye oyun kurar bakarsınız hızına. Ardından oyunu ordan siler, normal sürücünüze kurarsınız ve tekrar bakarsınız performansına. Oyun kurup kaldırmak ne kadar süren bir iş ki neticede. Bence siz ssd'yi alıp oyunu bir oraya bir öbürüne kurun, sonra siz anlatın bize gözle görülür bir fark yarattımı yoksa yaratmadımı diye. Kanımca çok daha yararlı olacak bu ;)