standard vga grafik bağdaştırıcısı sorun

HPQ-User
20-03-2012, 16:58   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

kurabik sormuş:
bilgisayarımda mavi ekran görüntüsü alıyordum işletim sistemim windows xp'ydi.ekran kartını güncellemek için amdnin sitesinden bir driver yükledim.Fakat yükledikten sonra bilgisayarın çözünürlğü en düşük seviyeye geldi ve renk ayarı 4 bitte kaldı.Ben driverı kaldırmaya çalıştım ancak çözünürlük çok düştüğü için  kaldırma tablosunu  ekranda yukarıya çıkaramadım dolayısıyla  ileri butonuna bir türlü ulaşmadığım ve ekranın görünmeyen kısmında kaldığı için kaldıramadım.Görüntü çok kötü olduğu için ve yapacak bir şey bulamadığımdan daha önce casper 'dan aldığım laptopla verilen ürün kurtarma cdsini kullanıp vistayı kurdum.Bu sistemi kurduktan sonra bilgisayar çok fazla yavaşladı.Aynı zamanda standard vga grafik bağdaştırıcısında problem olduğu gözüküyor ama sorunu güncelleyerek çözemiyorum.Bunun dışında bilgisayarın derecelendirmesi 1,00 puan.Kısacası bu sistemi kurmaya çalışarak hata mı ettim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.Format mı attırmalıyım? Yapabileceğim bir şey var mı?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
İşlemci:AMD athlon(tm) processor LE-1640 2.70 GHz
RAM:2,00 GB
Sistem türü:32 bit işletim sistemi
windows vista starter service pack 1

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.0; rv:11.0) Gecko/20100101 Firefox/11.0

Kapalı Hesap (154666)
20-03-2012, 20:42   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Bilgisayarı güvenli modda açarak gerekli işlemleri yapabilirsin.

Banned
23-03-2012, 01:08   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Üstteki yanıta benzer yanıtla sorunu aşmanızı tavsiye decektim ancak vista yükleyerek siz zaten format atmışsınız. Grafik kartınıza gelince ya sürücüsü yüklenmemiştir yada gerçekten sorun vardır. Çözüm için yardım almalısınız.

Kapalı Hesap (2197)
03-04-2012, 07:43   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
230 mesaj
Alıntı: HPQ-User  
kurabik sormuş:
bilgisayarımda mavi ekran görüntüsü alıyordum işletim sistemim windows xp'ydi.ekran kartını güncellemek için amdnin sitesinden bir driver yükledim.Fakat yükledikten sonra bilgisayarın çözünürlğü en düşük seviyeye geldi ve renk ayarı 4 bitte kaldı.Ben driverı kaldırmaya çalıştım ancak çözünürlük çok düştüğü için  kaldırma tablosunu  ekranda yukarıya çıkaramadım dolayısıyla  ileri butonuna bir türlü ulaşmadığım ve ekranın görünmeyen kısmında kaldığı için kaldıramadım.Görüntü çok kötü olduğu için ve yapacak bir şey bulamadığımdan daha önce casper 'dan aldığım laptopla verilen ürün kurtarma cdsini kullanıp vistayı kurdum.Bu sistemi kurduktan sonra bilgisayar çok fazla yavaşladı.Aynı zamanda standard vga grafik bağdaştırıcısında problem olduğu gözüküyor ama sorunu güncelleyerek çözemiyorum.Bunun dışında bilgisayarın derecelendirmesi 1,00 puan.Kısacası bu sistemi kurmaya çalışarak hata mı ettim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.Format mı attırmalıyım? Yapabileceğim bir şey var mı?

Sistem Özellikleri:

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.0; rv:11.0) Gecko/20100101 Firefox/11.

Büyük ihtimalle 64-bit driver ı kurmaya çalıştığınızdan bu sorun kaynaklanmış olabilir. Ayrıca ekran kartı sürücü cd si geldi ise önce onu kurun. Bilgisayarı yeniden başlatın. Sonrasın da da AMD nin sitesinden 32-bit olan ekran kartınıza uygun olan modeli seçip yükleyin. Bilgisayarınızdaki ağırlık normaldir. Vista da 2 GB ram hiç birşey olduğu gibi geresiz olan hizmetleri de kapatmanızı öneririm. Başlangıçta açılan greksiz programları da kapatırsanız sizin için daha iyi performans veren bir laptop olacaktır.

Saygılarla...

AmbaSSadoR
03-04-2012, 22:27   |  #5  
AmbaSSadoR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
400 mesaj

windows 7 home premium yada basic'le yeniden format attın vista biraz ağırdır çünkü !

mburak12345
04-04-2012, 11:56   |  #6  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,242 mesaj

windows 7 32 bit ultimate kur ve saydamlığı kapat tamamdır. güncel driverları unutma bu arada.

Kapalı Hesap (154666)
04-04-2012, 15:42   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: HPQ-User  
kurabik sormuş:

Sistem Özellikleri:

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.0; rv:11.0) Gecko/20100101 Firefox/11.

Önemli ekleme.
Her bilgisayarın bir donanım yapısı olduğu gibi bir de uygun yazılım yapısı vardır. XP için dizayn edilmiş bir bilgisayar daha sonra çıkmış olan işletim sistemlerine tam uyum sağlamayabilirler. Bunu anlamak için üreticilerin yayınladığı yeni işletim sistemi için uygun sürücüleri araştırmalısınız. Sizin yaptığınız gibi vista yüklemek sadece bir denemedir. Ekran kartı sürücüsünü nereden ne şekilde temin edip yüklediniz. Görülüyorki olan aksaklıklar ekran kartı sürücüsünün uygun olmamasıdır.
Eğer daha sonra çıkmış işletim sistemi yükleyip daha iyi performans almak istiyorsanız şunları araştırmalısınız.
1 Ekran kartı uyumlu sürücüleri.
2 Anakart uyumlu sürücüleri
3 Ses kartı uyumlu sürücüleri.
Ve bilgisayarınızda bulunan diğer tali donanımların kurmak istediğiniz işletim sistemine uyumlu sürücüleri.
Tek bir donanımın bile uygun sürücüsü bulunamadığı takdirde o donanımın hiç çalışmamasına ya da sağlıklı çalışmamamasına sebebiyet vereceği için sistem sağlıklı olmayacaktır.