Steve Jobs Flash'ı yerden yere vurdu

CHIP Online
01-02-2010, 16:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Apple, Adobe Flash açtı ağzını yumdu gözünü: İşte Steve Jobs'un "patladığı" an!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/stev ... re-vurdu_18008.html

Resimlerle: Apple'ın tableti ortaya çıktı: iPad!

Apple'ın tableti iPad piyasaya çıkalı cihaza yapılan en ağır eleştirilerden biri Flash desteği sunmaması oldu. Verilen tepkiler "idare edilebilir rezaletten", "satın almadaki en belirleyici neden"e kadar uzuyor. Elbette buna paralel olarak Steve Jobs'un duruma tepki vermesi bekleniyordu. Görgü tanıklarından gelen haberlere göre firma şefinin bu eleştirilere verdiği yanıt sırasında tüm sinirini Adobe'dan çıkardı. Ona göre Flash eksikliğinin sebebi kesinlikle Adobe'un rakip Flash web uygulamaları yayımlayarak App Store'a rakip olması değil; bilakis her şey Adobe'un tembelliği yüzünden.

Jobs Adobe'un büyük ürünler geliştirebilecek potansiyelde bir ekibe sahip olduğunu; ama bunun yerine Flash'ı gerçekten istikrarlı hale getirmekten üşendiğine sinirlendi. Bir Apple istatistiğinden alıntı yaparak Apple bilgisayarların (Mac, iMac ve MacBook'lar) çoğunlukla Flash hataları yüzünden çöktüğünü belirtti. Jobs ne iPad ne de iPhone'da bu riski göze almak istemiyor. Firma kurucusu mobil cihazlarda Flash'ı özleyen herkese bir kehanette de bulundu: Kısa bir süre içinde hiçbir insan Flash kullanmayacak, zira dünya her geçen gün daha da hızlı bir şekilde HTML 5'e yöneliyor.


Tüm konu: Steve Jobs Flash'ı yerden yere vurdu

Resimlerle: Apple'ın tableti ortaya çıktı: iPad!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Steve Jobs'un Flash eksikliği için sunduğu argümanları haklı buluyor musunuz?

frozen
01-02-2010, 17:29   |  #2  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
776 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

Doğru söylüyor. Apple'ın bu gibi konulardaki tutumunu her ne kadar beğenmesemde, bu eleştiri çok yerinde.
 
Ama madem böyle demeyi biliyorsun. Gidip rakip işletim sistemlerinide şöyle çöküyor böyle çöküyor diye eleştirmeyeceksin. Oralarda herkes kendi uygulamasını sizden izin almak zorunda olmadan rahatlıkla kurabiliyor, yazabiliyor, çalıştırabiliyor. MOS bu yüzden çökmüyor(!).
 
İnsanların geliştirme özgürlüklerini kısıtlıyorum diye gocunman gereken yerde sistemlerim çökmüyor diye övünüyorsun Steve. Olmuyor.

posicor
01-02-2010, 19:45   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
358 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2009

Valla Jobs ne derse desin yasakların nedeni appstore'un kârını korumak. HTML 5'i de tam desteklemeyecekler nasılsa (tıpkı iphone safari'sinin java desteğinin kırpılmış olması gibi)

Ama en nihayetinde Jobs'un dediği olacak ve gerçekten java ve flash'ın ek özellikleri veya benzerleri html potasında eriyecek.Bu durumda en büyük "iphone killer" html 5 olacak.