şu öğrenciye yardım

cecey90
14-09-2007, 22:53   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Selam ben anadolu teknikte okuyan ib öğrenciyim bize visual basic öğretiyorlar  kodları biliyorum ama cümleleri oluşturamıyorum yani gidişatı bilmiyorum.ve hangi kodun ne işe yeredığınıda bilmiyorum yardım allah rızası için!!!!Gözünü devirmiş

mrc_1984
15-09-2007, 03:22   |  #2  
Yıllanmış Üye
147 mesaj
cecey90
Selam ben anadolu teknikte okuyan ib öğrenciyim bize visual basic öğretiyorlar  kodları biliyorum ama cümleleri oluşturamıyorum yani gidişatı bilmiyorum.ve hangi kodun ne işe yeredığınıda bilmiyorum yardım allah rızası için!!!!Gözünü devirmiş
hangi konuda yardım istiyorsun ?

data4use
16-09-2007, 15:13   |  #3  
Üye
60 mesaj

kodlarda bilmen gereken pek bir şey yok; çünkü vb'de kodların çoğu zaten ingilizce kelimeler. yani tabi bazılarında kısaltmalar falan oluyor (mesela mesaj kutusu için MsgBox gibim) fakat temelde-eğer ingilizce biliyorsan bir problem yaşamazsın. bir de senin işleyiş dediğin şey var. ona da biz program akışı diyoruz. vb'de (ve genelde bir çok dilde) nesne yönelimi (object-orient) gibi bir mantık var. bunu sana şöyle anlatabilirim; programı düz mantıkla yazmak yerine, butona tıklanırsa şunu yap, resim açılırsa şunu yap diyebilirsin. ve bu sayede programınız hep sizin kontrolünüz altında olur. kısaca tanımlarsak iyi bir şey.
şimdi diyelim ki yeni bir proje oluşturdunuz. forma çift tıklayın ve açılan pencereye (ki bu kod penceresi) MsgBox("Merhaba Dünya!", "İlk Programım") yaz. bu şu demektir; programı test etmeye başladığında veya derleyip çalıştırdığında karşına formdan önce çıkacak ilk şey Merhaba Dünya yazan bir mesaj kutusu olur. bir dene istersen, çok şaşırtıcı bir şey değil ama herkes program yazmaya başlarken dünyaya bir kez merhaba demiştir.

cecey90
15-11-2007, 23:38   |  #4  
OP Taze Üye
8 mesaj

teşekkürler,ama benim demek istediğim;v.b. de bir gidişat vardır. mesela "dim a
               a= 1 to 10 step 2
               .......
felan.işte benim sorunum gidişatı öğrenmek.