Suçlu: Windows 7 ve Microsoft

CHIP Online
01-11-2012, 15:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Mozilla, son zamanlarda Firefox'un yaşadığı büyük düşüşün sorumlusunu buldu: Windows 7 ve Micorosoft

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/suc ... icrosoft_36763.html

Resimlerle: Onuncu yılında Firefox...

Firefox'un günlük indirilme sayısı son 15 ay içinde yüzde 63'lük bir düşüş yaşadı. Mozilla, bu düşüşün sorumlusu olarak Microsoft'u gösterdi. Tarayıcı devi, Microsoft'un Windows 7 Service Pack 1'e zorunlu tarayıcı seçim ekranını koymadığını belirterek, yazılım devinin söz konusu yasayı çiğnediğini ileri sürdü.


Avrupa Birliği'nin aldığı kararla, Microsoft'un Aralık 2009'dan itibaren Windows kullanıcılarına, aralarından seçim yapacakları bir tarayıcı tercih ekranı sunması gerekiyordu. Ancak yazılım devi bu kuralı 2011 yılında Windows 7 SP1'le bozdu ve ancak Avrupa Komisyonu'na yapılan itiraz sonrası durumu eski haline çevirdi.


Mozilla, bu süreç içinde elde ettikleri rakamları bir blog yazısında paylaştı. Şirket genel danışmanı Harvey Anderson, Microsoft'un bu "ihmalinden" sonra Firefox indirmelerinde 6 ila 9 milyon arası bir düşüş yaşadıklarını belirtti. Hatanın düzeltilmesinden sonra ise yüzde 150'lik bir artışla Firefox günde elli bin indirilme sayısına ulaştı.


<span style="text-decoration: underline;">Ancak bu "hatanın" düzeltilmesi sadece Firefox'a da yaramadı. Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...</span>


Tüm Konu: Suçlu: Windows 7 ve Microsoft

Resimlerle: Onuncu yılında Firefox...

Kaynak: www.chip.com.tr