Sünger Bob araştırması herkesi şaşırttı!

CHIP Online
19-09-2011, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Çocukların önde gelen kahramanlarından biri olan Sünger Bob hakkında akıllara durgunluk veren iddia!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/sung ... sasirtti_29143.html

Resimlerle: Çizgi Roman - Bilgisayar Kahramanları

Biz küçükken Susam Sokağı, Voltran, Transformers gibi yayın ve çizgi filmlerle büyüdük. Fakat öyle bir kuşak var ki Sünger Bob karakterinin her an her yerde karşılarına çıktığı bir dönemde ekran başına geçti.

Evet, belki güzel ve bir o kadar da eğlenceli bir çizgi filmdi Sünger Bob ama yapılan son araştırmalardan sonra, hala bu çizgi filmi çocuklarınıza izletmek isteyecek misiniz, orası birazcık tartışmalı. Geçtiğimiz günlerde birçok pediatri uzmanın üzerinde emeği geçen bir rapor yayınlandı. Rapor, Süger Bob isimli çizgi filmin tam tamına dokuz dakikalık izlenme süresinde çocukların beyin fonksiyonlarını sıfıra indirdiğini iddia ediyor.  

Araştırma hipotezini savunmak için yapılan deneyde, dört yaşında 60 tane çocuk seçildi. Bu çocuklardan 20'si Sünger Bob izlemeye koyulurken, diğer 20 çocuk Calliou isimli yayını izlediler. Kalan 20 çocuksa oturup boyama kitaplarıyla uğraştılar. Aradan dokuz dakika geçtikten sonraysa, her guruba farklı farklı görevler verildi. Sonuç: Sünger Bob izleyen çocuk gurubu kısa vadede ne yapacaklarını tam olarak anlayamadılar. Bilim adamlarının bu noktada düşündükleri tek şeyse, gelişim çağında olan çocuklarının bu kadar hızlı gelişen görüntüleri izlemeleri sonucu, derin düşünme yeteneklerini kaybettikleri yönünde oldu.

Kısacası sorun sadece Sünger Bob ile kalmıyor. Olayların gereğinden fazla hızlı geliştiği birçok yayın çocukların gelişimlerini olumsuz etkiliyor. Fakat bu çizgi film ile büyüyen bir nesil de olduğunu unutmamak lazım.


Tüm konu: Sünger Bob araştırması herkesi şaşırttı!

Resimlerle: Çizgi Roman - Bilgisayar Kahramanları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sünger Bob gibi çizgi filmlerin gerçekten çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olabilir mi?

Miraç5 PYSCHO
19-09-2011, 00:08   |  #2  
Miraç5 PYSCHO avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
790 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2011

bn canm sıkılınca izliom nese nabak :D izletmeiz kardeşlerimize