Sürekli işlem yapan ve ses çıkaran hdd?

UfukKaraca
01-05-2009, 12:34   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Selam değerli CHIP kullanıcıları.

Ben 1 ay önce Asus n50 serisi dizüstü bilgisayar aldım. çok memnunum performansından ama şöyle bir sorunum var eğer düzeltebileceğim birşey ise tavsiyelerinizi ve önerilerinizi beklerim aksi halde zaten servise vermeyi düşünüyorum.

Bilgisayarın sol alt köşesinde bulunun işlem yapma ışığı asus pc lerde hdd nin yaptığı işlemi gösteriyor geneldede böyle sanırım. Ama bu işlem ışığı pc belli bir süre çalıştıktan sonra sürekli yanık kalıyor ve yanık kaldığında pc yi kapatmaya çalışınca kapanmıyor manuel olarak kapatmak zorunda kalıyorum.  bu neden olur?  

Diğer sorum ise, kulağımı hdd bölümüne yaklaştırdığımda ince bir cızırtı sesi alıyorum ışığın yanıp sönmesine paralel olarak bunu da anlamış değilim.

Seagate 250 gb lik bir hdd var dizüstümde.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

Süleyman.
01-05-2009, 12:44   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

İkinci sorunuz için bu konuya bir bakın:

Birinci sorunuz için de şunları deneyin:
1. Ccleaner programıyla bilgisayarınızdaki çöpleri temizleyin.
2. Güncel bir güvenlik yazılımıyla bilgisayarınızı tarayın.
3. Çalıştır'a "msconfig" yazıp başlangıç sekmesinden gereksiz programları kaldırın.
4. Sürücülerinizi güncelleyin.
5. Disklerinizi birleştirin.

xmenevren
01-05-2009, 13:10   |  #3  
xmenevren avatarı
Yıllanmış Üye
916 mesaj

aynı sesi bende alıyorum ama işlem yaparken günceleştirme yaparken alıyorum.muhtemelen sizinde arkaplanda çalışan bir dosyalarınız var dır

UfukKaraca
01-05-2009, 14:32   |  #4  
OP Taze Üye
5 mesaj

İşlemci sesi ile ilgili sorunum yok arkadaşlar. Hdd cızırtsı ile sorunum var. Ayrıca ilk sorunun cevabı verdiğin cevap değil bence onları zaten yapıyorum. Hdd den kaynaklanan bi problem.. Dewam ederse teknik servis yapacağım ama Aslında WD nin daha kapasiteli bi hdd sini almayı düşünüyorum.

Süleyman.
01-05-2009, 14:37   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
UfukKaraca
İşlemci sesi ile ilgili sorunum yok arkadaşlar. Hdd cızırtsı ile sorunum var. Ayrıca ilk sorunun cevabı verdiğin cevap değil bence onları zaten yapıyorum. Hdd den kaynaklanan bi problem.. Dewam ederse teknik servis yapacağım ama Aslında WD nin daha kapasiteli bi hdd sini almayı düşünüyorum.
Okumamışsınız bile. Her neyse. O ses normal. Her sabit diskten, diske veri yazılırken çıkar. Sessiz ortamlarda daha çok duyulur, rahatsız edici bile olabilir. Oradaki arkadaş da, o sesi işlemci sesi sanmış. Konu aynı yani. Ayrıca servise götürmek istiyorsanız götürün. Size sorun yok diyecekler. Buluttan nem kapmanın da anlamı yok.