Sürtme sesi gelen HDD'de hasarın boyutu [RESİMLİ]

mcafee23 ayrılmıştır
08-12-2010, 19:08   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

Bugün yere düşen bir kasadan çıkarılan bir ve sürtme sesi gelen bir HDD'nin hasar boyutuna bebaber bakacağız.
Ben bunun neden kaynaklandığını ve hasarın boyutunu az çok tahmin ettiğimden bu HDD'yi sizlere hasarı göstermek için söktüm ve daha sonra da bu HDD'yi topladım
Burada hem hasara hemde bir HDD nasıl toplanır resimlerle bakalım

Sökülmüş harrdiskin tüm parçaları

HDD ana blok dökümü  (parmağımla gösterdiğim ve plakanın altında kalan disk okuma kafası)

Harddisk'in elektronik board'u (kartı)

HDD ana bloğun dışta kalan arka kısmı ve HDD motor boşluğu

HDD motoru 5400rpm ön ve arka (board irtibat pinleri görülüyor)

Şimdi ana parçamıza motoru monte edelim

Şimdi sıra HDD kartını monte etmeye geldi
kart bloğun şekline göre ve sağ tarafta kalan pinlere dikkat edilerek oturtulup vidalanmalıdır

Şimdi harrdiski ters çevirip okuma kafasının üzerine plaka montajı yapacağız
Okuma kafasını sökmek gerekirse resimde görünen vidayı sökülerek bu yapılabilir

HDD'de elektrik yokken okuma kafasının kilitlenmesini sağlayan tırnak (tornavida ile gösterilmiş)ve okuma kafası (parmağımın altında)

Şimdi ise sıra plakayı monte etmeye geldi ancak monte etmeden önce okuma kafasının okuduğu altta kalan ve sürtme ile hasar görmüş plakayı ve hasarını görelim
ortada ki motor boşluğunun dışında kalan iki halka gözünüze çarpıyordur
normalde bu plakanın bırakın çizilmesi.üzerinde parmak izi bile olmaması,evinizdeki aynadan daha yansıtıcı olması gerekiyor

Harddiskinizden ses geliyorsa içeride böyle bir hasar oluşuyor olabilir ve yakında veri kaybı tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz

Söktüğümüzde zaten hasarlı olan ve çalışmakta zorlanan plaka bu ve bunu monte ederken çok dikkat etmiyorum çünkü bu zaten takılsa da çalışmayacak.Bu hdd için aynı marka model bir HDD'nin 40 gb'lık plakası bekleniyor parça gelince daha teknik bir ortamda gayet hassas biçimde montaj yapılacak

Şimdi plaka tutacağı ile HDD plakası motora sabitlenecek
Bu sabitleme işlemi esnasında motor ile tutacak üzerindeki noktalara ve tutacağın ters olmamasına dikkat ediyorum.

ve en son olarak kapağı kapatıyorum.
Bir HDD sökerken söktüğünüz vidaların yerini unutmuyor ve vidaları birbirine karıştırmıyoruz.Bütün vidalar birbirinin aynı gibi görünüyor ama hepsinin arasında nano farklar var.Takarken kolaylık olması açısından bu önemli

Ve Harddiskin kapanmış hali

Ve

Harddiskimizi ister internal ister external olarak bilgisayara bağlıyoruz

Şu an sürtme sesi ve HDD sürücü yükleme problemi var haliyle bu çok normal ama bu daha önce söylediğimiz gibi plakanın HDD'nin düşme etkisi ile çok hafif yamulmasından ve biryere sürtmesinden kaynaklanıyor.
Harddiskler çok hızlı dönerler bu yüzden plakanın 3-5 dakika biryere sürtmesi bu gibi hasarın oluşmasına sebep olur
Bu gibi bir sürtme sesi duyuyorsanız sebebini anlamak için Harddiskinizi çalıştırmayın,sallamayın hemen bilgisayarı kapatın.
Garantisi varsa garantiye yoksa bu işleri yapan bir teknik servise götürün

Ayrıca son bir bilgi her HDD bu kadar rahat sökülmez.Hava basıncı ile kapatılmış olanlar vardır.Vidaları söksenizde kapağı bloktan ayırmak bu kadar kolay olmayabilir.
Birden çok plakalı ve okuma kafalı olanlarının sökülüp takılması daha zordur.

Bu döküman umarım hiç HDD sökmemiş veya içini görmemiş olanlar için ön bilgi olur.
Zaten bu dökümanı hem hasarı hemde HDD parçalarının montatajını göstermek için hazırladım.
Yoksa hasarımız aynen devam ediyor.(Aynı parça bulunur ise yapılacak)

HARDDİSKLERİN HAVASIZ ORTAMDA VEYA KÜVEZDE AÇILIP KAPANMASI ELBETTE TERCİH SEBEBEDİR ÇÜNKÜ TOZ ZERRECİKLERİNİN PLAKAYA ULAŞMAMASI GEREKLİDİR.
PLAKA ÜZERİNDE KALAN TOZ ZERRECİKLERİ OKUMA KAFASI İLE PLAKA ARASINDA YANARAK BAD SECTOR OLUŞUMUNA SEBEP OLUR

Harddisklerde genelde bu tip arızalar plakaları sağlam,bad sector olmayan fakat elektronik kartları bozuk olan HDD'lerin içi açılmadan üzerine sağlam kartlar takılmak suretiyle giderilir.Böylece HDD plakasını tehlikeye atmadan ve içi açılmadan sorun gidermiş olunur.Ancak bunun içinde birebir aynı marka ve model HDD parçası lazımdır.
Yani bizim elimizdeki sağlam kart kartı bozuk bir HDD'ye ilaç olabilir.Zaten parça bulunursa bizimkinin kartı diğerine takılmak suretiyle sorun giderilecektir.

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 09 Aralık 2010 00:48
mcafee23 ayrılmıştır bu faydalı başlığı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
censez41
08-12-2010, 22:58   |  #2  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

içi açılan ışıkla veya biraz toz görmesi halinde hdd bozulurmu

mcafee23 ayrılmıştır
09-12-2010, 00:37   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

evet bozulur ama sadece plaka etkilenir
sağlam plaka uygun ortamda takılırsa sorun olmaz
bir de dikkatsiz açılırsa okuma kafasına zarar verilebilir.Çünkü ucu çok hassastır

Okuma kafasını da söküp resimlerini çekmiştim bu ayrıyetten 5-6 fotoğraf demek
ama sayfa yüklenmesi çok zor olduğundan resim sayısını biraz azaltıp o resimleri çıkardım.

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 09 Aralık 2010 00:50
Berke Aydın
09-12-2010, 18:15   |  #4  
Berke Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
368 mesaj

Bende 2.5 Inch 5400 Rpm WD harici hard disk vardı. 100 GB'ı doluydu. Çalışırken yere düşürdüm...
Tekrar taktığımda sizin bahsettiğiniz sürtünme sesi geldi. Bende bir veri kurtarma merkezine gönderdim.
Motor bozulmuş filan dediler. Verileri kurtarmak için 2500 Dolar istediler.

İçindekiler "bu kadar" önemli olmadığı için reddettim. 
Yazınızdan anladığım kadarıyla sadece motor değiştirilse çok küçük bir miktar bütçe ile halledilebilirmiş.
Neyse...

Şimdi ne olur ne olmaz diye şoka dayanıklı, düşme testinden geçmiş bir modeli kullanıyorum.

mcafee23 ayrılmıştır
09-12-2010, 18:22   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

motorda bir hasar olursa ve plaka sağlamsa dediğiniz doğru ama bazı kullanıcılar o halde ki diski çalıştırıp sesin nereden geldiğini anlamaya çalışıyor ya da o diski aylarca kullanıyorlar.
İşte böyle olunca motordaki arıza yüzünden plaka da ölebiliyor

cod-96_2026
09-12-2010, 18:37   |  #6  
Yıllanmış Üye
321 mesaj
Alıntı: Berke Aydın  
Bende 2.5 Inch 5400 Rpm WD harici hard disk vardı. 100 GB'ı doluydu. Çalışırken yere düşürdüm...
Tekrar taktığımda sizin bahsettiğiniz sürtünme sesi geldi. Bende bir veri kurtarma merkezine gönderdim.

Yazınızdan anladığım kadarıyla sadece motor değiştirilse çok küçük bir miktar bütçe ile halledilebilirmiş.
Neyse...

Şimdi ne olur ne olmaz diye şoka dayanıklı, düşme testinden geçmiş bir modeli kullanıyorum.

2500 $ güzel para istemişler

Kapalı Hesap (154666)
09-12-2010, 23:54   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Plakadaki parmak izlerini görebilen varmı.
Parmak izlerinin yapılamayacak arızalara sebep olduğunu bilirsiniz sanırım.

mcafee23 ayrılmıştır
09-12-2010, 23:56   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Plakadaki parmak izlerini görebilen varmı.
Parmak izlerinin yapılamayacak arızalara sebep olduğunu bilirsiniz sanırım.
onu açıkladım gözünden kaçtı herhalde :)

bosluk
10-12-2010, 00:00   |  #9  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Güzel bir paylaşım, ellerine sağlık @mcafee. Yanlız yarın birgün o.c. cengaverleri gibi bir ton kişi çıkar da 1.5 tb'lık 7200 rpm "eski" sürücümü hızlandırmak istedim, sen yapmışsın ben hayli hayli yaparım dedim, yok plakalara kıl kaçtı, yok buzdolabını açsam içinde plakayı taksam tadında soru yumaklarıyla sana gelirlerse hiç şaşırma ;)

mcafee23 ayrılmıştır
10-12-2010, 00:05   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

@bosluk
Güzel birşeye değinmişsin
yok o tür şeylerden sorumlu olacağımı sanmıyorum.
sağlam diski açıp da sonra dediğin gibi şikayetler olursa sorumlu kişinin kendisidir.
sağlam bir diski teknik olmayan bir ortamda açmak ,mr_yamyam'ın dediği gibi plakayı parmaklamak bize bile düşmez.
bir toz zerreciği bile diski yakabilir buna dikkat
yani bu optik sürücü temizliğine benzemiyor

Kapalı Hesap (154666)
10-12-2010, 14:33   |  #11  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Yaf mcafee böyle güzel bir konu açmışsın bari harddisklerin çalışma prensiblerini de incelesek te hem ben hem de bilmeyen arkadaşlar birşeyler öğrenseler.

mcafee23 ayrılmıştır
10-12-2010, 14:54   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

evet bu konu çok detaylı olduğu için hem bunu yazmak çok uzun zaman alır hem de beni aşar diye düşünüyorum.
Alıntı yapıp kendim yazmış gibi göstermektense sizin için bilgisayarımda bulunan ve MEB'in yazdığı disk sürücüleri modülünü upload ediyorum...Okuyabilirsiniz
http://www.fileupyours.com/files ... %FCr%FCc%FCleri.rar

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 10 Aralık 2010 14:59
kaptanfarko
09-08-2012, 01:45   |  #13  
Taze Üye
1 mesaj

destek istiyorum. hdd nin içi nasıl açılır nasııııll bir ortamda açılır ampulü söndürmek lazım mı fotocular gibi.. vakumlanmış bir ortam derken ne kastediliyor.. lütfen anlatın çıldıracam 2 hdd vardı elimde ikisini de açtım ve kapattım herhangi bir işlem yapmadan.. ama çalışmadı.. plaka dönüyor.. pc de hareket yok ve görünmüyor. ,e-mail atarsanız sevinirim: [email]kaptanfarko@hotmail.com[/email]

impenes
21-11-2012, 01:45   |  #14  
Taze Üye
1 mesaj
Alıntı: Berke Aydın  

Neyse...

Veri kurtarma merkezi nerede? Benim de bozuk bir diskim var ve bir baktırmak isterim. Teşekkürler :D

himmety
21-11-2012, 10:26   |  #15  
himmety avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 32
602 mesaj

güzel paylaşım teşekkürler.

ya şu son resimde hdd yi pc ye bağladığın aparatı nerden bulabiliriz.