svchost.exe ve ses sorunu

melan2508
27-07-2010, 01:29   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
125 mesaj

konu olarak bundan daha iyi bi yer bulamadığım için buraya yazıyorum

bilgisayar açtığım zaman svchost.exe işlemciyi %97 civarında kullanıyor ve haliyle sistem kasıyor
bende bunu önlemek için işlemi sonladırıyorum fakat bu seferde bilgisayarın ses driverini kaldırmış gibi etki
verior ve bilgisayardan ses gelmiyor
işin ilginç kısmı şu örneğin müzik dinleyemiyorum veya sağ alttaki ses simgesini tıkldaığımda ses karıştırıcı bulunamadı hatası veriyor ve denetim masasında ses aygıtları kısmında ne bir hoparlör ne bir ses kartı gözüküyor bu şeylerin sesi gelmiyor ama herhangi bir şeyle ilgili bilgisayar hata verince dann diye hata sesi geliyor ses kartı gözkmüyor ama ses geliyor?? dxdiag kısmında ise ses sınaması yapınca hata veriyor
sürücüyü kaldırıp kuruyorm yine aynı virüs olarakda gözkmüyo
elim kolum bağlı durumda cevaplarınızı bekliyorum..

Mert_06
27-07-2010, 03:19   |  #2  
Mert_06 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,082 mesaj

svchost.exe nin sisteme bu kadar yüklenmesi normal değil. Sistemde virüs olabilir. İyi bir yazılımla tarama yapmanı öneririm. Malwarebyte's anti-malware gibi. Tarama yapmadan önce yazılımı güncelleştirmeyi unutma.

YasarS
27-07-2010, 04:26   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Verdiğim linkte ayrıntılı olarak ve neler yapılacağı anlatılmış.
http://windows.microsoft.com/tr- ... What-is-svchost-exe

zetabyte
01-01-2012, 15:16   |  #4  
Yeni Üye
31 mesaj

Bilip bilmeden yazmayın, bu bir virüs değil. Her şeye virüs demekten vazgeçin.

Ayrıca aynı sorun bende de var. Bu Svchost.exe adı altında uygulamalar belirli DLL'leri çalıştıran bir uygulama olup Windows'un bileşenidir, virüs değil.

Yazdığınız gibi, bunu sonlandırdığımda ses kartı devredışı kalıyor.

Windows'un Services bölümünden Automatic Updates'i devredışı bırakınca bu Svchost.exe'nin işlemciye yüklenmesi önleniyor ama bu sefer güncelleme yapamıyorsunuz.

Aslen güncelleme ile ilgili olan bu Generic Host Controller ne hikmetse ses kartıyla da ilgili.

Sağda solda "Svchost kesin çözüm" diye herkes birşeyler sallamış ama bunun bir çözümü yok. Bir süre işlemciye yük bindirmesine tahammül etmek zorundasınız. Ben yazılan her "çözüm"ü denedim, hiçbirisi de çözüm olmuyor

Kapalı Hesap (221406)
01-01-2012, 18:50   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
841 mesaj
Alıntı: zetabyte  
Bilip bilmeden yazmayın, bu bir virüs değil. Her şeye virüs demekten vazgeçin.

Ayrıca aynı sorun bende de var. Bu Svchost.exe adı altında uygulamalar belirli DLL'leri çalıştıran bir uygulama olup Windows'un bileşenidir, virüs değil.

Yazdığınız gibi, bunu sonlandırdığımda ses kartı devredışı kalıyor.

Windows'un Services bölümünden Automatic Updates'i devredışı bırakınca bu Svchost.exe'nin işlemciye yüklenmesi önleniyor ama bu sefer güncelleme yapamıyorsunuz.

Aslen güncelleme ile ilgili olan bu Generic Host Controller ne hikmetse ses kartıyla da ilgili.

Sağda solda "Svchost kesin çözüm" diye herkes birşeyler sallamış ama bunun bir çözümü yok. Bir süre işlemciye yük bindirmesine tahammül etmek zorundasınız. Ben yazılan her "çözüm"ü denedim, hiçbirisi de çözüm

ses driver'ı  ve güncelleme kaldırıldığında ve tekrardan driver yüklendiğinde yinede aynısını yapıyormu. yine svchost  hatası veriyormu.

zetabyte
02-01-2012, 12:15   |  #6  
Yeni Üye
31 mesaj

Ses kartı Realtek... Bunun High Definition Audio Driver'ı var, istediğiniz sürümünü yükleyin aynı sorun sürüyor. Dediğim gibi bu sorunun bir çözümü yok, bir süreliğine tahammül etmek şart.

İşlemciye yük bindiren svchost.exe uygulaması C:\WINDOWS\system32 içinde yer alıyor. "Generic Host Process for Win32 Services" tam ismi

Bu uygulama Denetim Masası'ndaki "Automatic Updates / Otomatik Güncellemeler" açık olsa da kapalı olsa da, internete bağlandığınızda derhal işlemciye yük bindirmeye başlıyor. Güncellemeleri bulup yükleyince dek işlemciyi %100'de tutuyor. Güncellemeyi elle yaparım deyip bunu "Task Manager / Görev Yöneticisi"nden kapatınca işlemci rahatlıyor ama ses kartı devredışı kalıyor.

Automatic Updates'i Denetim Masası'ndan değil de Servisler kısmından (Başlat Çalıştır - services.msc) "disable" yaparsanız ve böylece sistem başlangıcında otomatik başlamasını engellerseniz, bu uygulama hiç işlemci kullanmıyor ama bu sefer kendiniz elle güncelleme de yapamıyorsunuz. Windows Update sayfasına girince "Automatic Updates'i enable yapın" yazıları çıkıyor.

Yine çözüm diye sunulmuş yöntemde, Regedit/Kayıt Defteri'ndeki SvcHost kısmının "NetworkService" anahtarını silseniz bile, bu uygulama inatla internete dalıp güncellemeleri buluncaya dek işlemciyi sömürüyor.

Biraz sabretmekten başka çözüm yok. Maalesef Microsoft bu konuda hala adam gibi bir yama yayınlamadı. Service Pack 3'e entegre ettikleri ve "çözüm" diye pohpohladıkları yama da işe yaramıyor.

zetabyte
15-01-2012, 17:39   |  #7  
Yeni Üye
31 mesaj

Bu sorunun çözümü Windows Update'i Microsoft Update'e çevirmemekten geçiyormuş.

Bilgisayarıma yeni format attım ve Windows Update sitesinden güncelleme alırken de siteye bağlanmadan arkaplandan güncelleme alırken de işlemciye yük binmiyor.

Windows'un sitesinde "Upgrade to Microsoft Update" diye bir seçenek var, ona kesinlikle tıklamayın. Sorun yaratan şey o. Eski düzenden update'e devam edin. Windows Update'i Microsoft Update'e çevirmeyin.

İnanın bir haftadır hiçbir sorun yok, bir yığın yama yüklenirken bile işlemciye hiç yük binmedi.