Symantec kaynak kodunun sızdığını kabul etti!

CHIP Online
09-01-2012, 16:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Antivirüs devi, ortalığı karıştıran şok sızıntıyı resmen kabul etti;  "korkmanıza gerek yok" dedi!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/syma ... bul-etti_31324.html

Resimlerle: Dikkat etmeniz gereken 9 PC virüsü türü!

Güvenlik devi Symantec, anti virüs yazılımının eski bir sürümüne ait kaynak kodlarının sızdığını kabul etti. Lords of Dharmaraja adındaki Hintli bir hacker grubu, ünlü Norton Antivirus programına ait kaynak kodlarına eriştiğini iddia etmiş ve şirkete tüm kodları açığa vurma tehdidini savurmuştu.

Grup, Pastebin adlı web sitesinde API arayüzleriyle ilgili belgeleri yayınlarken, Norton Antivirus'ün 2006 sürümüne ait olduğu düşülen kaynak kodlarını da yerel gazetecilerle paylaştı. Gruba ait bir sözcü, kaynak kodunun Hint hükümeti sunucularından alındığını söyledi. Bu ise Symantec'in ve belki de bazı diğer yazılım firmalarının Hint yetkililere kaynak kodu sağladığı anlamına geliyor.

Symantec ise sızdırılan bu kodun tüketici değil, 2006-2007 dönemimne ait kurumsal ürünlere ait olduğunu açıkladı. Bu ise saldırının önemini oldukça düşürdü. Bir güvenlik şirketinin hack'lenmesi Symantec'in ekosisteminin güvenliğini gündeme getiriyor. Bununla birlikte sızıntı güncel bir sürüme ait dahi olsa, hacker'ların işine yaramayacaktı.

Tüm konu: Symantec kaynak kodunun sızdığını kabul etti!

Resimlerle: Dikkat etmeniz gereken 9 PC virüsü türü!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bir güvenlik şirketinin başına bu tür bir durumun gelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?