System Disk Failure Hatası Alıyorum

HPQ-User
21-10-2009, 12:40   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ferhat coşkun sormuş:
P4 1.6 işlemcili eski bir bilgisayarım var. uzun süredir sorunsuz kullandığım ve arada sırada yazılımsal sorunlara rağmen beni pek yolda bırakmayan bir bilgisayarım var. ancak 1-2 ay kadar önce hata mesajları birbiri ardına gelmeye başladı ve daha sonra bilgisayar kendi kendine durmadan reset atmaya başladı. hoşgeldiniz yazısı geldikten sonra yada masaüstü geldikten biraz sonra reset atıordu. bilgisayarı pardus çalışan cd ile açtığımda hiç bir sorun olmuyordu. bu sayede verilerimi kurtarabildim. ve format attım. ancak formattan sonra ise zamanı belli olmamakla birlikte bilgisayar çalışırken bi anda reset atıyor ve system disk failure mesajı geliyor. internette çok araştırdım bu konuyu ama benim durumumla tam olarak örtüşen bir açıklama bulamadım. systemdisk hatası verdikten sonra hardiskin güç kablosunu çıkarıp tekrar takarsam sorun çözülüyor windows sorunsuz açılıyor. ancak bir kaç gün sonra yine aniden aynı durum karşıma çıkıyor. bilgisayarı pardusla açmakta aynı şekilde sorunu geçici olarak çözüyor.
bir bilgisayarcıya gösterdim. anakartı (eski bir bilgisayar olduğundan dolayısıyla tüm bilgsayarı) değiştirmek gerek dedi.
yeni bir bilgisayar almaya imkanım olmadığı için size danışıyorum. bu sorunun nedeni ne olabilir ve nasıl çözülür.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
P4 1.8 işlemci
IDE bağlantılı harddisk 40 gb
2x128 mb ram
64 mb ekran kartı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.9.0.14) Gecko/2009082707 Firefox/3.0.14 (.NET CLR 3.5.30729)

teknohat
21-10-2009, 14:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,494 mesaj

Bios a, oradan da Advanced Cmos setup a girin. Halt-on seçeneğini "no error" yapın. Umarım sorununuz düzelir.

Bios unuzun markasına bağlı olarak menüler farklı olabilir. Menüleri karıştırarak halt-on seçeneğini bulabilirsiniz.

SAİNT
21-10-2009, 14:49   |  #3  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

bu sıkıntı genellikle sistemin hdd görmemesinden kaynaklanır ya hdd bozulmak üzere yada hdd bağlı kablolarda bir sıkntı var durum bunu gösteriyor.