System reserved hdd alanı nedir ne işe yarar?

crixallis31
27-10-2009, 21:47   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
596 mesaj

Uzun zamandır ilk defa tüm hdd biçimlendirip format girişimnde bulundum ve işletim sistemimin "System reserved" isminde 100mb'lik bir alan oluşturuduğunu gördüm.Kardeşimin pc'sindeki hdd'yi de taktım geçenlerde onda ise 10mb'lik unlocaled(atık tam TR anlamı neyse)alan vardı onda xp yüklüydü sanırım bu da xp de oluşturulan alan xp'de daha önce bu alanı partition ile siteme dahil ederdim ama ne işe yaradığını önemsemeden ama öğreneyim dedim.Bu tam olarak ne işe sistem geri yükleme alanı içinde çok küçük sisteme dahil edince bozulmada olmuyor o yüzden merak edip size danışayım dedim şimdiden teşekkürler.

OSMAN BAĞÇEVAN
28-10-2009, 05:11   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

system dosyaları bunun içinde..bu alanı silenler , hiçbir etkisinin olmadığını sölüyor..
ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum..sizin insiyatifinize kalmış(silebiliyorsanız silin:P)

crixallis31
28-10-2009, 07:02   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
596 mesaj

Aslında xp kullanırken hep 8-10 mb civarı bir alan oluşurdu bunu c sürünüsünün içine entegre ederdim sorunda yaşamazdım Vistada dikkatimi çekmedi(o sıralar çoklu işletim sistemleri kuruyordum arada kaynamış fark etmemişimdir)ama win 7'de 100mb görünce baya dikkatimi çekti sorayım dedim adamlar işe yaramıyosa neden ayırıyo.Acaba sistem dosyaları derken biraz açabilir misiniz?Tam olarak ne tür sistem dosyaları ne işe yarayan dosyalar oraya atılıyor bu dosyaların içeriğini görmenin bir yolu var mıdır?

Kapalı Hesap (153334)
28-10-2009, 11:25   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Sistem boot (önyükleme)dosyaları burada depolanır 100mb oldugu için windows dosyaları hızlı birşekilde tarar onu silersen bişey olmaz sistem dosyalarını D: kurar. D: formatlarsan windows 7 çöker.Bence o 100mb alanı silmeyin.Çünkü sistemin doğru ve kararlı çalışması için gereklidir.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (47305) ~ 28 Ekim 2009 11:26
Halil Mollaoğlu
28-10-2009, 11:40   |  #5  
CHIP Online
373 mesaj

Bu alanı silmemenizi tavsiye ediyorum. Sistem çöktüğünde Windows 7'nin gelişmiş onarma seçeneklerinin sunulduğu menünün dosyaları burada barındırılmaktadır. Başlangıç onarma, sistem geri yükleme, Windows Yedekleme aldığınız sistem görüntülerini geri yükleme gibi birçok kullanışlı seçeneğe buradan ulaşabiliyorsunuz.

Eğer isterseniz aynı işi Windows 7 DVD'si de görür; ama inanın sisteminiz öyle beklenmedik bir anda çökebilir ki, buna dahi ihtiyacınız olabilir.

Bu arada Windows 7'nin sistem görüntüsü oluşturma özelliğini kullanıyorsunuz dimi? :) Hani Acronis'ti, Ghost'tu felan hepsini gereksiz kılıyor.

crixallis31
28-10-2009, 20:20   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
596 mesaj

Problem yaşadığım zaman win 7 DVD'sini kullanıyorum bilgisayarımın yanında zaten o DVD olmadan onarmayı 1 defa denedim sadece.Sistemi temiz bir şekilde kurduktan sonra Sistem görüntüsünü oluşturmayı denedim özellikle en son attığım formatta ihtiyaç haline geldi benim için çünkü ghost ile aldığım yedek tek DVD'ye sığdı önceden 2 DVD'ye sığardı ki yedek alma sırasında bu iş için 2 DVD yada 14 CD lazım diyordu ama tek DVD'ye yazdı.Bir kaç kez denedim bir yanlışlık var diye ama her denememde 2 DVD diyor ama tek DVD'ye yazıyordu.Düzgün bir yedekleme olmadığını düşündüğümden taşınabilir hdd'ye yedek almayı denedim ama beceremedim hdd'yi görmedi.Son çare ilk defa Win 7'den sistem görüntüsü alayım dedim başarısızlıkla sonuçlandı:( Sistemi çökerttim bir kaç gün önce Windows'un onar seçeneği işe yaramadı.Sistem geri yükleme noktası alınmamıştı ne hikmetse hiç.Umutsuzca Ghosttan aldığım yedeği denedim ne hikmetse düzgün bir şekilde çalıştı hala anlayabilmiş değilim:)
Yeri gelmişken Win 7'de sistem görüntüsü oluştururken aldığım hatayı da yazayım
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[Window Title]
Windows Backup: Troubleshooting Options

[Main Instruction]
Check your backup

[Content]
A shadow copy could not be created. Please check "VSS" and "SPP" application event logs for more information.
Details: Insufficient storage available to create either the shadow copy storage file or other shadow copy data.

Onay Hide Details  [Try to run backup again] [Change backup settings] [Cancel]

[Expanded Information]
Backup time: 28.10.2009 20:08
Backup location: I (L:)
Error code: 0x81000019
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Event log'un admin kısmına baktım logda
Backup did not complete successfully because a shadow copy could not be created. Free up disk space on the drive that you are backing up by deleting unnecessary files and then try again.
Volume Shadow Copy->manuel ama başlamış gözüküyor
Ama "Vps" ne işe yarıyor onu çözemedim
Taşınabilir hdd'de 30 gb yedek için alan oluşturup denedim olmadı
yerel sürücülerin birinde sadece yedek için yine aynı boyutta alan oluşturdum orayada olmadı:(

başlattta "back up your computer" kısmını tıklıyorum
sonra "back up"  yolunu izliyorum.
Sağ tarafta
"Create a system image" ve "Create a System Repair Disk" yazıyor onlar sitem geri yükleme noktası için mi yoksa onlar da komple geri yükleme noktası falan mı oluşturmaya yarıyor kısacası aralarındaki fark nedir?

Son Düzenleme: crixallis31 ~ 28 Ekim 2009 20:25
OSMAN BAĞÇEVAN
28-10-2009, 20:43   |  #7  
Denetmen
6,606 mesaj

back up yoru computer  ve bunlar hakkında dediklerinizi bilmiyorum , ingilizcem de yok..

Sistem geri yükleme noktası oluşturmak için bilgisayar ıma sağ tıklayın..özellikler deyin..sol tarafda ki ''Sistem Koruması'' na tıklayın ve açılan pencerede isteidğiniz diski seçip , ''oluştur'' a tıklayın..bölece sistem geri yükleme noktası oluşacak..

Tavsiyem : sistem geri yükleme oluşturmadan önce tune up programıyla sistem de ki eski geri yükleme noktalarını silin ve hemen sonrasında sistemgeri yükleme noktası oluşturun..bölece bilgisayarınız da gereksiz sistem geri yükleme noktaları kalmayacak ve kapasiteden kazanç sağlayacaksınız..

Bu yöntemi yapmanızı tavsiye ederim..Eğer yapmazsanız bir üst mesajınızda ki  ''.Sistem geri yükleme noktası alınmamıştı ne hikmetse hiç'' dediğiniz gibi olacaktır..

crixallis31
28-10-2009, 21:10   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
596 mesaj

Şimdi baktım bir kaç tane sistem geri yükleme noktası var.O yüzden yapmaya gerek yok ben tam sistem görüntüsü oluşturmak istiyorum.Onu da beceremedim henüz.

OSMAN BAĞÇEVAN
28-10-2009, 21:18   |  #9  
Denetmen
6,606 mesaj

Google de yeterince başlık var bu konuda , yardım alabilirsiniz yani..
O programlarda ki hataları yada yapamadığınız şeyleri foruma sorarsanız , kullanmış olanlar cevap verecektir..
İnceleyin :

crixallis31
28-10-2009, 21:45   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
596 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
Google de yeterince başlık var bu konuda , yardım alabilirsiniz yani..
O programlarda ki hataları yada yapamadığınız şeyleri foruma sorarsanız , kullanmış olanlar cevap verecektir..
İnceleyin :
https://www.chip.com.tr/forum/windows-7-yi-paketlemek_t122747.html
https://www.chip.com.tr/forum/win ... ek-ala_t135144.html
OSMAN BAĞÇEVAN kardeşim senin verdiğin linklere baktım hatama çözüm yok ki ben zaten iyi kötü ghost aracılığıyla yedek alıyorum tek DVD olayınıda yazdım yukarıda başarıyla yedeği geri yükledim diye(cidden Win7'nin Tek DVD'ye yedeğinin sığması garip heleki kullandığım sürüm "Norton Ghost 11.5" diye geçiyor o kadar da iyi sıkıştırmasa gerek)
Benim amacım ikinci parti yazılımlardan olabildiğince uzak durmak.Hemde usb donanımlara yedek alabilmek direk olarak.Ghost'ta bunu başaramadım.Windows'un kendisninde ise hiçbirşeye yedek alamadım Her zaman yanımda ghost, acronise taşıyamam ya internet de olmuyor bazen etrafımdaki insanlarım pc'sini yedeğini almam gerekiyor laptop çoğunluklada vista.Vista yada Win 7'nin imaj oluşturmasını sağlıklı bir şekilde öğrenmem benim için daha sağlıklı o yüzden.

OSMAN BAĞÇEVAN
28-10-2009, 21:58   |  #11  
Denetmen
6,606 mesaj

inceleyin :

iyi inceleyin ama :) tek dvd ye sığması normal gibi görünüyor ilk bakışta..tabi linkten bakın siz ,kendinizle karşılaştırma yapın..

crixallis31
28-10-2009, 23:40   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
596 mesaj

Benimki kırpılmış işletim sistemi değil :)
Üşenmesem kırpacam gerçi kullanmadığım servislerin özelliklerin yüklenmesinin bana pek yararı yok.Nettekilere güvenemiyorum bişey kırpıp 2 şey ekliyolar:)
Acaba benim sorunla ilgili bir fikriniz var mı ben nette back up şeklinde aramadım sürüyle back up hatası var hata kodunu arattım ingilizce döküman çıktı o da vista için gerçi çok fark etmez heralde ama ingilizce olması sorun tam olarak anlayamadım ne yazdıklarını aynı sorunla karşılaşıp çözen olmadı mı ya:(

Bu arada soldaki "create system image" seçeneği ile imaj almaya çalıştım 39.06gb lik bir alana "0x80780119" hatası verdi.

Son Düzenleme: crixallis31 ~ 28 Ekim 2009 23:47
OSMAN BAĞÇEVAN
28-10-2009, 23:52   |  #13  
Denetmen
6,606 mesaj

Ghost da mı verdi bu hatayı  ?
''Bu arada soldaki "create system image" seçeneği ile imaj almaya çalıştım 39.06gb lik bir alana "0x80780119" hatası verdi.''

sürücüleri yedeklemeniz için :

burada ki programı kullanabilirsiniz..

crixallis31
29-10-2009, 00:14   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
596 mesaj

Ghost değil windows 7 verdi.Sürücüleri teğilde tüm sistemin yedeğini win 7 aracılığıyla almaya çalışıyorum.Bu arada yabancı forumların birind sorunu çözmüş sanırım bir eleman ama tam anlamadım çevirebilecek olan bir arkadaş var mı acaba burda ne yazıyor.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
good morning problem solved

so what i found was that my d drive which is my active partition and is 1.5 gig in size
only had 214 meg free because the recovery folder which i think seven makes and vista never did that i know of was holding 7 previous copys of the backup image folders from the different versions of seven i had installed and used the backup feature without any problems.
and i only found them by booting into xp and i was able to see the previous backup folders and delete them so i know have 1 gig free on that drive and back up now works again

cheers brad
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
konunun linki

Son Düzenleme: crixallis31 ~ 29 Ekim 2009 00:15
elrohir dairuin
04-12-2009, 02:32   |  #15  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaşlar sakın bu bölümü silmeyin, ben böle bir hata yaptım ve şimdi win7 yi, vista yı falan da geri yükleyemiyorum. bu bölümü nası tekrar oluşturacağımı bilen varsa lütfen acil yardım etsin :((((