Tabletlerde güvenlik önlemi yok!

CHIP Online
03-09-2014, 18:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Tablet kullanımı hızla artıyor ama güvenlik önlemi alınmıyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/tab ... lemi-yok_49222.html

Resimlerle: Tablet tarihinde yankı uyandıran 10 cihaz!

ESET, iki ayrı anket çalışmasında Türkiye'deki güvenlik yazılımı kullanım alışkanlığını inceledi. 2014'ün Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştirilen anketler çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.


Çok hızlı yaygınlaşıyor ama korunmuyor


İlk anket mobil güvenlik yazılımlarını konu aldı. Çeşitli araştırma kuruluşlarının verilerine göre, son üç yılda gelişen neredeyse %100'lük bir artışla bugün Türkiye'de 1 milyonu aşkın tablet kullanıcısı söz konusu. Ancak bu hızlı yükselişine karşın kullanıcılar güvenlik konusunda yeterli önlem almıyorlar. 723 kişinin katıldığı ankete göre tablet kullanıcılarının yüzde 49'u cihazında herhangi bir güvenlik yazılımı kullanmıyor.


Oysa tabletlerde ağırlıklı olarak Android işletim sistemi kullanılıyor. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu'ya göre hızla yaygınlaşması nedeniyle Android sistemi siber suçluların son iki yılda en çok hedef aldığı platform durumunda. Bu nedenle Android sistemli akıllı cep telefonları ve tabletlerde mobil güvenlik yazılımları büyük önem kazanıyor. Ayrıca, tabletlerin iş dünyasında giderek daha yoğun kullanılması, dolayısıyla değerli verilerin bu cihazlar yoluyla işlenmesi, siber suçluların tabletleri daha çok hedef almasını da beraberinde getiriyor.


Telefonlarda da durum iç açıcı değil


Akıllı cep telefonlarındaki güvenlik yazılımları konusunda da sonuçlar rahatlatıcı değil. ESET anketi, katılımcıların yüzde 54.85'inin bir güvenlik yazılımı kullanmadığını ortaya koyuyor. Yani internet bağlantılı akıllı cep telefonlarının yarısından fazlası, siber saldırılara karşı korumasız.

Tüm Konu: Tabletlerde güvenlik önlemi yok!

Resimlerle: Tablet tarihinde yankı uyandıran 10 cihaz!

Kaynak: www.chip.com.tr