Tam ekran moddayken ekran çözünürlüğü sorunu

erayl1
29-11-2011, 16:27   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

Merhabalar arkadaşlar,bu sorunu aylardır yaşıyorum internette bir çok siteye girdim ancak çözümünü bulamadım şimdi CHIP ailesinden olumlu bir cevap için yazıyorum.
 Tam ekran oyun oynarken sol ve sağda siyah geniş boşluklar oluşuyor.Bu sorunun çözünürlükle ilgili olduğunu biliyorum.Varolan bilgisayar çözünürlüğüm 1366 x 768.Ancak oynadığım bazı oyunlarda ayarlayabildiğim maksimum çözünürlük örneğin 1280 x 720 burada bir kaç piksel eksik olduğu için ekranın etrafında siyah boşluklar oluşuyor ve oyun tam ekran kaplanmıyor.Oyundan ayarladığım çözünürlük arttıkça bu siyah boşluklar daha azalıyor ancak oyunda ayarlayabildiğim maksimum çözünürlük 1366 x 768 değilse ne kadar piksel yükseltip siyah boşlukları azaltsamda o siyah boşluklar tamamen yok olmuyor ve oyun ekranımı tam olarak kaplamıyor.
  İşletim sistemi: Windows 7. Ekran kartım: ATI HD RODEON 4500
İnternette bazı sitelerden baktığımda Catalyst Control Center'dan bazı ayarlar yapabileceğim yazıyordu ancak bende öyle bir program yok.İndirdiğimdede nasıl açacağımı bulamadım.Yardımınızı bekliyorum,aylardır çıldırtan bir sorun bu ne yapsam ne etsem bir türlü çözüme ulaşamadım.Lütfen yardımcı olun...

Erdem_Aydın
29-11-2011, 17:45   |  #2  
Erdem_Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,628 mesaj

Oyunlar o çözünürlüğü desteklemiyorsa yapacak pek bişey yok aslında. Monitörün özellikleriylede alakalı. Kimi monitör görüntüyü genişletir ama emin ol genişlemesindense siyah boşluklar daha iyidir.

erayl1
29-11-2011, 17:59   |  #3  
OP Taze Üye
14 mesaj

niye çözüm olmasın,sorunumu yaz google a birçok kişi çözmüş catalyst programıyla..nasıl cözüleceğini bilmediginde cözümü yok deme.siyah boşluklar sana göre hoş olabilir ama bana göre değil

Limpare
29-11-2011, 18:45   |  #4  
Yeni Üye
24 mesaj

http://sites.amd.com/us/game/downloads/Pages/downloads.aspx
buradan sistemine uygun olani indir. türkce de kullanbilirsin. oradan gerekli ayarlari yaparsin. video ayarlari olmasi lazim. eger ekran kartin ATI ise. 
cevabini yine yazarsin buraya kolay gelsin.
cözümü olmayan tek sey biliyorum o da ölüm

erayl1
29-11-2011, 21:29   |  #5  
OP Taze Üye
14 mesaj

ekran kartıma uygun olan sürümü indirdim.Masaüstüme gelip sağ tık yapınca Catalyst control center cıkıyor.Ona tıklayıncada ayarlama kısmı cıkıyor.Şimdi hangi ayarları yapıcağım.Program hakkında bir ss:

Son Düzenleme: erayl1 ~ 29 Kasım 2011 21:59
erayl1
29-11-2011, 22:46   |  #6  
OP Taze Üye
14 mesaj

Hocam yaptım başardım çok mutluyum,sevinçten havalara uçuyorum resmen :)...Ayarlarla oynadım ilk önce ekranımın çözünürlüğünü bir alt çözünürlüğe düşürdüm (1080 x 960 dan 800 x 600 e düşürmek gibi) sonra catalyst control center ayarlarından "Dahili Ekran" bölümünden "Tam Ekran" seceneğini seçip uyguladım ve sorunum hal oldu...
 Ancak ekranım biraz bulanıklaştı.Bu sorunuda çözersem artık işim bitiyor.

Limpare
29-11-2011, 23:45   |  #7  
Yeni Üye
24 mesaj

basaracagini biliyordum. bulaniklik ayarini yine bu program üzerinden veya monitör ayarlari üzerinden giderebilirsin.
birde ekranini sil belki tozlanmistir:)
iyi oyunlar