Tarayıcı devi Opera geleceğinden endişeli...

CHIP Online
25-05-2009, 16:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Rekabet kızışıyor ve tarayıcı pazarı bir devler ligi haline dönüşüyor. Peki Opera'ya ne olacak?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Tara ... endiseli_12925.html

Opera, kendi özel kullanıcı kitlesine sahip Avrupa kökenli ender tarayıcılardan biri. Norveç'li firma hem PC, hem de taşınabilir cihazlar için ürettiği tarayıcısı ile tanınıyor. Her ne kadar pazar payı çok büyük olmasa da, yıllardır içinde bulunduğu tarayıcı piyasasında kendine has özel bir yeri olan Opera'nın yöneticisi Jon von Tetzchner, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajında gelecek ile ilgili endişelerini dile getirdi.

Von Tetzchner "Her zaman olduğumuzdan daha güçlüyüz. Gücümüzün bir kısmı bağımsız olmamızdan kaynaklanıyor. Herkesle beraber çalışabiliriz" dedi. Bundan beş yıl sonra Opera'nın hala bağımsız bir firma olarak kalıp kalamayacağı sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Umarım. Eğer birisi tarafından satın alınacak olursak, şu anda üstlendiğimiz rolü yerine getirme konusunda yeteneklerimiz önemli oranda sınırlanacak".

Her ne kadar nakit akışı ve yatırımlarının son derece sağlıklı olduğu söylese de Opera'nın en büyük ortaklarından olan von Tetzchner, firmanın tarayıcı pazarının dev oyuncular için son derece cazip göründüğünün de farkında olduğunu söyledi. "Yatırım yapmak için iyi bir zaman değil. Ama yatırımcılara karşı da adil olmalıyım. Eğer onlar için çok karlı bir anlaşmayı engelleyecek olursam çok sorun yaşardım" diyerek böyle bir şeyin imkansız olmadığını da ifade etmiş oldu.

Tüm konu: Tarayıcı devi Opera geleceğinden endişeli...

İzleyin: Daha bir dokunmatik Opera

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Opera bağımsız kalabilecek mi?

Fattur
25-05-2009, 16:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

çok sorun yaşardım"

Yaşardım?
Yani geçmiş zaman.yani satılmış...
Veya ufak bir tercüme hatası ama benim kanım satılmış olduğu yönünde...

Ahmet Ertuğrul
25-05-2009, 18:09   |  #3  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

"engelleyecek olursam çok sorun yaşardım"

"engelleyecek olursam çok sorun yaşarım" ya da Fattur'un dediği gibi satılmış olsaydı, "engelleseydim çok sorun yaşardım" olurdu. Satılsaydı sağır sultan bile duyardı bence.

Tartışıyoruz: Sizce Opera bağımsız kalabilecek mi?

Sanmıyorum. Bunun yanında Opera'yı Opera yapan temel özelliklerine dokunulmadığı sürece de çok önemli değil bence.

hiko91
25-05-2009, 18:31   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

opera 10 hele bı cıksın o zaman bu kotu gıdıslerı duracaktır .yoksa operadan cooooookkk memnunuz

Ahmet Ertuğrul
25-05-2009, 19:03   |  #5  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
hiko91
opera 10 hele bı cıksın o zaman bu kotu gıdıslerı duracaktır .yoksa operadan cooooookkk
Katılıyorum. Şu an Opera 10 Alpha kullanıyorum ve memnunum.

Mustafa@PC
25-05-2009, 19:14   |  #6  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Bence opera kötü tarayıcı değil,en azından yeni sürümleri iyi.

Yakup Efe
25-05-2009, 21:29   |  #7  
Yeni Üye
31 mesaj

Ben bir kaç yıldır Opera kullanıyorum. Çok da memnunum..

Evet..Flash uygulamalarda hala sıkıntıları var ama hız olarak çok iyi durumda ve halen bir çok browser'da olmayan sağ tık özellikleri ve açılış sayfasında ki hızlı erişim kutucukları vazgeçilmezim oldu.

Sağ tık özelliklerinden de Web sayfalarını istediğiniz sürede yeniletme imkanı var ki harika bir şey..

Kısacası Opera'yı seviyorum.

Son Düzenleme: Yakup Efe ~ 25 Mayıs 2009 21:30
Ahmet Ertuğrul
25-05-2009, 22:01   |  #8  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
Yakup Efe
Sağ tık özelliklerinden de Web sayfalarını istediğiniz sürede yeniletme imkanı var ki harika bir şey..

Kısacası Opera'yı seviyorum.

Aaa, ben onu bilmiyordum bak. Her gün yeni bir özelliğini öğreniyorum Opera'nın.Ağzı kulaklarına varıyor Güzel bir özellik gerçekten.

man on the moon
26-05-2009, 00:51   |  #9  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

opera sadece web browser dan ibaret gördüğümüzde endişelenebilir ama tek yönlü değil ki.. özellikle cep telefonlarında sunduğu özellikler tartışılmaz.
bir de oneweb klibini izleyin>>

Son Düzenleme: man on the moon ~ 26 Mayıs 2009 00:53