Taridyum elementi?

SedorKing
10-08-2009, 18:24   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
182 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2006

Arkadaşlar öncelikle cümleten selamlar

Konu mailime gelmiş bende ilgili siteye girip okudum ben kanıt görmeden inanıpta yaygara çıakracak biri değilimdir ilgili sitede konuya yorum felanda yapılamadığından ilgili yazıyı burada ALINTI yapıp görüşlerimi bildirmek ve konu ile ilgili bilgisi ve belgesi olanların da yazmasını bekliyorum.

Orjinal yazı
------------------------------------------------------------------
yakın zamanda dünyanın dengesini değiştirecek element.

ama bu elementi buraya yazmamın asıl sebebi bu değil. şimdi lütfen koltuklarınıza yaslanın ve hikayeyi okuyun:

yıl: 1940 yer: almanya
2.dünya savaşının başlamasından bu yana 1 yıl olmuş ama savaş henüz tümdünyayı etkileyecek hale gelmemişti. ama hitler'in doyumsuz egosu busavaşın önce tüm avrupa'yı, sonra tüm dünyayı kasıp kavuracağınıgösteriyordu. alman bilimadamlarının en büyük arzusu bu savaşı almanyalehine çevirebilecek silahları ve enerji kaynaklarını yaratmak veyabulmaktı.

işte tam o yıllarda asya'dan gelip avrupa'ya birkısrak başı gibi uzanan ve başlamakta olan savaşı uzaktan izlemeyiyeğleyen türkiye'de kuruluşundan bu yana 5 yıl geçmiş olan maden tetkikarama (mta) anadolu'yu karış karış kazıyor, ülke ekonomisine katkıdabulunmak için vargücüyle doğada yeni şeyler bulmaya çalışıyordu.şanlıurfa ile gaziantep sınırında küçük bir kasabada araştırma yapanekibin başındaki ahmet rıza erbay 7 şubat 1940 yılında bulduğuminerallerin aslında yeni bir çağ açmaya yetecek kadar önemli şeylerolduğunun farkında değildi. zaten ilk tetkiklerin sonunda mta bubulguyu sınıflandırmayı ve periyodik tabloya yerleştirmeyi dahibaşaramamıştı. işte bu nedenle tahlil için almanya'ya göndermek gibivahim bir hata yaptılar.

tarih: 16 nisan 1940
yer: berlin / almanya
labaratuvaratürkiye'den gelen ve o güne dek keşfedilen tüm radyoaktif elementlerdençok daha fazla yoğunluğa sahip olduğu anlaşılan bir element; incelemeyapanları şaşkına çevirmiş, nazi diktasının tüm dünyayı ele geçirmesiiçin çırpınan ve bunun için kaynak arayan alman bilimadamlarını sevinceboğmuştu. ekibin başındaki herbert taninbaium hemen durumu orduyaraporlamış, daha fazla araştırma için ödenek istemiş, element hakkındageniş bilgi almak için türkiye'ye gönderilecek bir de ekip kurulmasıgerektiğini bildirmişti.

tarih: 13 mayıs 1940
yer: ankara / türkiye
almanyaile iyi ilişkiler içinde bulunan ama her halükarda savaştan uzakdurmakta kararlı olan asya'nın bu yeni yeni gelişmekte olan ülkesitürkiye almanya'dan gelen ekibi şaşkınlıkla karşılamış, açıkçası neistediklerini tam olarak anlamamışlardı. almanya türkiye'nin güneydoğuanadolu bölgesinde sınırsız araştırma yapma hakkı istiyordu ve bununkarşılığında türkiye'ye çok yüksek maddi bedeller ödemeye hazırdı. konuismet inönü'ye intikal ettirildiğinde kurt siyasetçi bunun aslındabüyümekte olan savaşa iştirak anlamına geleceğini hemen anlayıp ekiplebizzat görüşmek istedi. onca yokluk içinde almanya'nın vaatleri çokçekici gelse de zaten son savaştan yıkık dökük ayrılmış bir memleketiyeniden savaşa sokmaya hiç niyeti olmayan ismet inönü sunulan tümteklifleri geri çevirdi. alman ekibi eli boş ve biraz da kızgın birşekilde almanya'ya döndüler.

tam o esnada hiç istenmeyen birşey oluverdi ve hangi ülkenin casusunun buna sebep olduğu hiç bir zamananlaşılamadı: konu ingiltere'nin ve oradan da abd'nin kulağınagidivermişti bile. birden bire savaşla uzaktan yakından alakası olmayantürkiye savaşın taraflarından gelen ekiplerle dolup taşmaya başladı.ama hiç birisi ismet inönü'yü ikna etmeyi başaramadı. sonrasında gerekismet inönü'nün korkuları, gerekse iki tarafın da bu elementi karşıtarafa kaptırmama telaşı dolayısıyla türkiye'nin de doğudakiaraştırmalarına son vermesi, bu element konusunun uzunca bir süre birdaha açılmaması konusunda tüm taraflar anlaştılar. öyle ki, mta'nın odönemde bütün idari yapısı değiştirildi ve araştırma ekibinden kimsemta'da bırakılmadı. toplam 500 dönümlük bir araziye yayıldığı düşünülentaridyum elementinin adı bir daha anılmadı.


savaşınbitiminin ardından kimse sovyetlerin bu kadar güçleneceğini, dünyanıniki kutuplu bir hale geleceğini, son savaşta birbirinin yanındaolanların savaşın hemen ardından birbirine rakip olacaklarını elbettebeklemiyordu. savaş sona erdiğinde ingiltere ve abd'nin aklından hiççıkmamış taridyum elementinin enerji kaynağı olarak gündeme gelmesibekleniyordu ama işin içine bu kez de sovyetler girmişti ve iki tarafda bu elementi işletme hakkına sahip olmak istiyordu.

yıl: 1950
yer: türkiye
biryandan abd-ingiltere baskısı, bir yandan da sovyetler baskısı arasındasıkışmış küçük asya'da adnan menderes hükümeti kendini abd'ye yakınhissediyor ama sovyetleri de karşısına almaya çekiniyordu. işte tam osırada abd'den garip bir öneri geldi. sovyetlerin türkiye'ye coğrafiolarak daha yakın olduğunun ve elemente ulaşmak için kendisinden dahaşanslı olduğunun farkında olan bu uzak ülke bu elementin kimselerineline geçmemesi için içinde bulunduğu arazinin zaten son zamanlardaiyice artmış kaçakçılığın bahane edilerek tümüyle mayınlanmasınıöneriyordu. üstelik mayınların da maliyetini karşılamaya hazırdı.bloklar arasında sıkışmış haldeki türkiye cumhuriyeti bu öneriyebalıklama atladı ve toplam 500 dönümlük arazi tümüyle mayınlandı.

aradanyıllar geçti ve sovyetler tarihin tozlu sayfalarındaki yerini alırkenabd dünyanın tek süper gücü olarak varlığını sürdürdü. ortadoğu'da birileri karakol vazifesi gördürttüğü israil'le petrol bölgelerine yakınolurken diğer yerlere de gerek işgaller, gerekse uydurma barışgüçleriyle yerleşiyordu. (somali, afganistan v.s.) ama tüm bu süper güçolmanın bir faturası vardı ve o fatura da abd'den çıkıyordu. üstelik deabd'nin enerji ihtiyacı sürekli artmaya devam ederken kullanabileceğikaynaklar azalıyordu. işte bu şartlar içinde birden bire birilerininaklına türkiye'deki taridyum elementi geldi. bu element abd'nin enerjiihtiyacını fazlasıyla karşılamaya yetebilir, uranyum'dan çok daha yoğunradyoaktivite kapasitesi ile aynı zamanda abd ordusunun nükleersilahlar konusunda rakiplerine fark atmasını sağlayabilirdi.

2001'dekurulmasından 1 yıl sonra 3 kasım 2002'de yapılan seçimlerle iktidaragelen akp hükümeti abd ile daima iyi ilişkiler içinde olmuş, abd'ninileri karakol vazifesini israille birlikte paylaşmaya başlamıştı. amaher şey gibi bunun da bir bedeli vardı ve ekonomiyi yabancılara teslimetmek bu bedeli ödemek için yeterli değildi.

ekonomik krizlebirlikte yeniden alternatif enerji kaynaklarının peşine düşmüş abd buelementi her ne pahasına olursa olsun elde etmek ama işletme hakkınıtürkiye ile paylaşmamak istiyordu. çünkü çok fazla enerjiye ihtiyacıvardı ve artık doğuda bir denge unsuru olmaktan çıkmış durumdakitürkiye'ye pay vermeye hiç mi hiç niyeti yoktu. bunun için hemenalternatif planlar hazırlandı ve mayınların temizlenmesi konusu gündemegetirildi. ama bunu doğrudan yapması batıda bu konuyu bilen diğerdevletleri işkillendirebilirdi. bu nedenle ortadoğudaki güvenilirkarakol konumundaki israil'in kullanılmasına karar verildi ve türkiyeçeşitli yönlendirmeler sonucu mayınlı arazilerin temizlenmesi içintaridyum elementinin bulunduğu tüm arazileri israil'e 49 yıllığınakiralamak için meclisten bir yasa çıkardı.

şimdi tam olarakanlayabiliyor musunuz meclisin israil'e bu arazileri adeta peşkeşçekmek için bunca ısrarcı olmasını? şimdi tam olarak anlayabiliyormusunuz birden bire kürt sorununda adımlar atılmasını? şimdi tam olarakanlayabiliyor musunuz türkiye ile israil'in köşe kapmaca oynar gibi biriyi, bir kötü ilişkilerini? şimdi tam anlayabiliyor musunuz abd'nintürkiye'ye ilgisini?

size daha vahim bir şey söyleyeyim,internette taridyum diye arama yapın, bakın bakalım hiç kaynakbulabilecek misiniz? her elementle ilgili bir sürü kaynakbulunabilirken taridyumla ilgili tek bir kaynak bilgi dahibulamazsınız. sizce bunun sebebi ne olabilir?

lütfen, bu yazıyıtanıdığınız herkese gönderin. bu peşkeşe son verelim. bu peşkeştürkiye'nin ihtiyacından da fazla enerji kaynağı sunabilecek taridyumelementinin sonsuza dek elimizden çıkması anlamına geliyor. akp'ninülkeyi satması karşısında sessiz kalabilirsiniz ama bu sadece ülkemizinsatılması değil, aynı zamanda geleceğimizin de satılmasın anlamınageliyor.

çok geç olmadan, bu talanı durdurun!
-------------------------------- BURAYA KADAR TAMAMEN ALINTIDIR--------------------

Şimdi gelelim benim düşüncelerim ve görüşlerime öncelikle bunu yazan arkadaş kimse bu yazıyı görünce bunca bilgiyi nerden edindiğini açıklarsa sevinirim.

Benim görüşlerime gelince bir bakıma söyleneneler mantıklı gelebilir. Ancak bir kanıt olmadan bir şeyler yapıp yaygara çıkarmakta mantıklı değil. Bahsedilen arazi yanlış biliyorsam özür ancak sadece tarım alanı olarak kullanılmak için verildi. Yine Türkiye'nin toprağıdır. Verilen süre 49-50 yıl gibi çok uzun bir süre olduğundan benide rahatsız etmiyor değil tabiki. Eğer bahsedildiği gibi ise bu işin peşini bırakmak aptallık olur. Görüşleriniz ve elinde belge veya canlı olarak zamanında bu olaya şahit olmuş tanıdıkları olan varsa yazılarını bekliyorum.

Erhan Tiryakioğlu
10-08-2009, 19:13   |  #2  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2009

Taridyum elementi?
 
:D

hamann7725
10-08-2009, 21:53   |  #3  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2007

yazıyı okudum gerçekten hak veriyorum.Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez demişler.Türkiye aklını kullanmadığı müddetçe bunlar bize mübah olacaktır.Birilerinin buna dur demesi lazım ama Ahmet evet dese Mehmet banane der... Bu hikayede böyle gider ve Türkiye yine acınası kaderine mahkum olur...

SedorKing
11-08-2009, 00:07   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
182 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2006

Ya bizde zaten siyaset başlı başına bir vaka millet olarakta alışamadık genlerimize işlemiş padişahlık yönetimi :) bakın bizde bir olay var bir partiye bağlandıkmı tamam en yanlış parti bile olsa körü körüne oy kullanıyoruz yanlış anlaşılmasın şu anki hükümeti felan açıkçası eleştirmiyorum ben hangi parti iyise ona veririm babadan kurt olsamda şu anki iktidarın güzel yanları var yaptığı güzel işler var ancak böyle bir konu gerçekten söz konusu ise çok dikkat edilmeli ve bir an önce bunu kullanmak için araştırmalar yapılmalı ama nasıl ülkemizide bilim adamlarına pek önem verilmiyor ne yazıkki. :S

Ama avrupada örneğin Almanya'da çok yüksek oylar alan bir parti bir yanlışından dolayı %30-40 oyunu kaybediyor halk bilinçli hangisinin faydası varsa ona oy veriyolar kimse babasısın oğlu değil yada vefa borcu yok. Birde bizim mualefet ile iktidar hiç bir zaman ortak çalışamıyolar avrupada bu da yok :)

Bu olayın gerçek olup olmadığını bilmiyorum kim nerden duydu nerden biliyor bilmiyorum önemli olan yetkililerce bunun araştırılması ve ortaya çıkarılması.

Benimde tek ümidim bahsi geçe ntoprakların sadece kiraya verilmesi yani üzerine bina kurulamaz maden çıkarılamaz olması gerek emin değilim tabi anlaşma şartları nedir. Evi kiraya vermek gibi füşünüyorum yani siz kirada oturduğunuz evin altından petrol çıkarsanızda ev sahibinin olur yada binanın üstüne kat çıkamazsınız inşallah öyledir.

Der Rote BaroN
11-08-2009, 21:53   |  #5  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,531 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Dün açılan bir konuyu an itibariyle 1160 kişi okumuş. Şu an beyin yorgunluğu nedeniyle okuyacak durumda değilim ama arşivime alıyorum. Bu tür konulara ilgim vardır.

Adanalı.
11-08-2009, 22:30   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,336 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2009

Mayınlar yanlış hatırlamıyorsam savaştan sonra ve kaçakçılığı engellemek için dizilmişti ve temizlemede öncelik maliye bakanlığına sonra türk firmalarından birine sonrada en uygun fiyatlı bir yabancı firmaya vericelekti. Yalan bunlar.

bir dost
11-08-2009, 22:57   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,174 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2007

1.si o taridyum değil trityum'dur. doğru yazsaydı yeterince kaynak bulurdu .
2.si bildiğiniz hükümet karşıtı ; biraz şurdan biraz burdan,  zihin bulandırıp halkı galeyena getirmeyi amaçlayan propaganda maillerinden bir tanesi .
3.sü illa da o arazi israile verilecek diye birşey söz konusu değil . ostimde bile türk girişimcilerin bu arazileri temizleyebilecek donanıma sahip olduğu belirtildi zaten..
4. sü ne zaman bu hükümett bir icraat yapmak istese yok orda orman var altın çıkarılmaz orman talanı, yok orda bor var sanayi kurulamaz milli servet satılıyor , mayın temizlenemez orda paha biçilemez kaynaklar var .
peki bire uyuzlar madem bu kadar biliyordunuz da bundan önceki hükümet hem sol hem milliyetçiydi niye çıkarıpda işlemediniz bu madenleri, halkın refahını yükseltmediniz bu kadar  milliyetçiydiniz madem Hmph
 

Son Düzenleme: bir dost ~ 11 Ağustos 2009 22:58
SedorKing
12-08-2009, 20:41   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
182 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2006

bir dost
 
Trityum değil taridyum dediğin elementi bende biliyorum doğada çok az miktarda bulunur bir kaç gram şeklinde burda bahsedilen o olamaz zaten.
 
İkincisi dediklerine katılıyorum ne zaman birileri iyi birşey yapsa hep birileri ortalığı karıştırıyor bu knouyu açmamın sebebide bu işin varsa doğrusu öğrenmek bu yazıyı yazan asıl kişininde burayı görürse bu bilgileri nerden bulduğunu ve neden tamda bu zamanda bulup yazdığını açıklaması idi.
 
Ama dediğim gibi dünkü hükümet çok iyi işler yapmıştır. Ama bir hata yaparsa olsun diyemeyiz bu devlet işi, yani körü körüne hiç bir hükümete yada partiye bağlanmamamız gerek bizdeki siyasette yanlış olan bu bir partiyi benimsiyoruz hayatımız boyunca o parti doğruda olsa yanlışta olsa hep ona oy veriyoruz gerektiğinde hangi parti olursa olsun bir hata yaptığında dersini vermeliyiz çünkü hükümeti yaptığı hatalar hem bu millete zarar verir hemde geleceğimizde sorunlar oluşturur malum zamanında hükümetlerin yaptığı hataların ceremelerini şimdi biz torunları ağır şekilde ödüyoruz.

Son Düzenleme: SedorKing ~ 12 Ağustos 2009 20:42
PcMaKeR
12-08-2009, 21:58   |  #9  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2005

Hımmm.
 
Hikayeyi uyduran adamda yazarlık bilgisi varmış. Taridyum değil o Atakyum aslında.
 
http://www.biltek.tubitak.gov.tr ... odik/periyodik.html
her element periyodik tabloya eklenir. Burda yoksa inanma. Siyasi kışkırtma mailleri.

SedorKing
14-08-2009, 20:38   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
182 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2006
Alıntı: PcMaKeR  
Hımmm.
 
Hikayeyi uyduran adamda yazarlık bilgisi varmış. Taridyum değil o Atakyum aslında.
 
http://www.biltek.tubitak.gov.tr ... odik/periyodik.html
her element periyodik tabloya eklenir. Burda yoksa inanma. Siyasi kışkırtma mailleri.
Yok olmadığını zaten biliyorum zaten yazı içindede bizimkiler anlayamadığı için tabloya ekleyemediklerini belirtiyor neyse ben sadece yazdım bilen duyan varsa çıkar kanıtlarıyla yazar yoksa zaten hikayedir öyle de kalır. Yalnız yazan harbiden salladıysa gitsin bi roman yazsın inanıyorum ki çok başarılı bir roman olur :)

loseface
14-08-2009, 21:28   |  #11  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2008

bu sene kimya olimpiyatlarına hazırlanırken konu radyoaktif elementlerdi iki üç tanesiinin gülerinden bahsediyorduk ve bir tanesinin %90 ının türkiyede buluduğunu söyledi hocamız ve internetten ingilizce bi kaynaktan gösterdi çok değişik bilgiler vardı kaynakta dedim anasını satayım bu kadar şe bizde varsa niye biz hala böleyiz işte kullanamamaktan  bide daha şu çocuk aklımla düşündüğüm bişe sağımızda petrol altımızda petrol üstümüzde petrol ama bizde çok az çok garibime gidiyor babam anlatyor dağda yol çalışmalarında çaışırken amerikalılar inceleme yapıyorlarmış g.anadolu bölgsinde yer tespiti yapıyorlarmış (ileride kullanmak için=(  )

PcMaKeR
14-08-2009, 21:34   |  #12  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2005

Uranyum olarak zengin bir ülkeyiz. Iranla anlaşacaksın aslında. Ama ham uranyum var bizde.

XxXDaRKoXxX
14-08-2009, 21:53   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,720 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2007

Aslında çok doğru. Bir devlet 500 dönüm tarlayı napsınki verimliymiş. Seveyim verimini. Böyle bir şey olabilir ama araştırmak lazım...

Nephysus
15-08-2009, 15:09   |  #14  
Nephysus avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
171 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2008

Yeni element bulunabilmesi veya yapay olarak oluşturulabilmesi çok büyük güçlükler isteyen bir olgudur. Ayrıca bir elementin ağırlaştıkça dünyada ve evrende dahi bulunma yüzdeleri düşecektir. Evrenini en büyük element kazanları yıldızların patlamalarında evrene bu tür elementler saçılır ve yeni gezegenlerin muhteviyatına girer.

Konuya gelince sıkma bir konu olduğu baştan beri kokuyor. İlk kısmını iyi yazmış ancak ikinci kısmıyla alakalı başka komplolar da dönmüştü piyasada. Yazarımız bu ikisini çok güzel giydirmiş birbirine. İkinci kısmın benim duyduğum şekli şöyle: "1950lilerde Türkiye'nin Nato'ya girmesiyle birlikte Türkiye'ye para yardmı yapılmış ve bu para yardımı karşılığında çok ağır şartlara sahip bir antlaşma imzalatılmıştır. Bu antlaşmada gelen paranın fabrika açılmasında kullanılmaması ve güneydoğudaki petrol rezervlerinin 50 yıl boyunca açılmaması hakkında maddeler içerdiği söyleniyor. Ve 2001-2002 gibi AKP Hükümetini ABD icazetiyle başa geçmesiyle bu antlaşmanın bitişi örtbas edilmiştir"

loseface
15-08-2009, 15:43   |  #15  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2008
Alıntı: PcMaKeR  
Uranyum olarak zengin bir ülkeyiz. Iranla anlaşacaksın aslında. Ama ham uranyum var bizde.
uranyumun dışında bi element vardı ha toryum onda türkiye birinci galiba dünyada ama işliyemiyor işleyebilse türkiye kendi ülkesindeki radyoaktif elementleri belkide enerjide dünya devi olur

veli33
25-08-2009, 21:56   |  #16  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2008

bence bu gizli güçler hümetin karizmasını çizmek için internetten böyle ilginç bir yola başvurdu bence taridyum diye bir elemntte yok varsayalım ki  var ozaman zaten ille İsrail e verilmiyorku isteyen firma açık arttırmamı neyse ona katılıyor ozaman Rusya, Almanya, İngilterede katılıp taridyum  avına çıka bilir :) artık sırtlayıpmı götürecek nasıl götürecekse zaten böyle bişi olsa bu ülkelerin hepsi çok yüksek rakamlar verir basında olay olur yani bence de bulayın sağlaması budur ayriyeten bu vatasever arkadaş makaleyi hazırlayan bu bilgileri nereden bulmuş? neden 1 tane kaynak yok yoksa CIA da çalışan vatan sever MIT mensubu mu? Yoksa doğrudan Mossad a mı sızmış?