Tarih Hangisini Tozlu Sayfaya Gönderecek?

MuratEroskay
08-08-2012, 18:02   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Jobs mu?Gates mi?

The Tipping Point ve Outliers romanlarının yazarı Malcolm Gladwell'in Toronto Halk Kütüphanesinde verdiği bir demeç tartışmalara neden oldu.Yazar, hayır işleri yürüten Bill Gates'in 50 yıl sonra bile adından söz ettireceğini,Microsoft'un ise unutulup gideceğini düşünüyor.

Benim düşünceme göre Gladwell tam olarak burada yanılıyor.Sanırım beyin sisteminde bir arıza böyle bir değerlendirme yapmasına yol açtı.Günümüzde ya da gelecekte Microsoft ve Apple'ın bataklığa saplanabileceklerine dair bir gösterge bulunmuyor.

Nothing is impossible ama Microsoft hayatta kalan ender teknoloji firmalarından biridir.Ayrıca IBM modeline göre yapılanmıştı.Her halde Gladwell o zaman da IBM için aynı şeyleri söylerdi.

Eğer Bill Gates 50 yıl sonra hatırlanacaksa bunun nedeni geri çekilmemesi ve mücadele etmesidir.1984 yılında Newsweek ilan sayfasında üç isim vardı.Bunlar Bill Gates,Mitch Kapor ve Fred Gibbonstu.O zamanlar Software Publishing Company'nin başarılı kurucusu Gibbons diğer ikisinden daha başarılıydı.Arkasından zamanının yazılım sektöründe lider Lotus Development'in kurucusu Kapor geliyordu.Microsoft bunların yanında cüce kalıyordu.

Ne oldu?Sonraki 20 yıl hep Gates'in adı duyuldu.Gibbons felç geçirip sektöre veda etmek zorunda kaldı.Kaplor şirketini IBM'ye satarak oyun dışında kaldı.Kazanan Gates oldu.Bu hegomanyayı bitirme girişimleri olduysada başarısızlıkla sonuçlandı.Yaşlanan Gates Microsoft'ta ki görevini bırakıp dünyanın en büyük hayırsever organizasyonunu oluşturdu.Bu adam gerçekten inanılmaz.

Peki Steve Jobs unutulacak mı?Apple fanboyları adama neredeyse tapıyorlardı.Bence 50 yıl daha geçmesi lazım.

Ben onu zamanının en iyi işadamı olan Al Sloan'a benzetiyorum.Onu kim hatırlıyor?Pe ki ya otomobil de öncü William Durant'ı?Bence wikipedia'da ufak bir göz atın.Zamanının ilginç karakterlerinden biriydi.

50 yıl içinde ve sonrasında kullanacağımız cihazlar Gates'ten çok Jobs'tan esinlenecek...

grezimonk
09-08-2012, 23:33   |  #2  
grezimonk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
4,195 mesaj

sen ayakta uyuyorsun Jobs çoktan toz oldu gitti...

MuratEroskay
10-08-2012, 09:25   |  #3  
OP Taze Üye
10 mesaj

Evet merhum oldu ama Siri ile ilgili yazimi okuduysan nedenini anlarsin.

mete-han
10-08-2012, 10:12   |  #4  
mete-han avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
118 mesaj

Steve Güüümm.!

dead man
11-08-2012, 06:04   |  #5  
dead man avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
1,341 mesaj

Bide Türkçe Olsaydı Transtlate Kasıyo Sinsi

Batuhan Karsan 26
11-08-2012, 11:25   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 62
2,471 mesaj

Dostum Jobs çoktan gitti.

MuratEroskay
11-08-2012, 18:28   |  #7  
OP Taze Üye
10 mesaj

Sanirim anlatmaya calistigim temayi kavrayamadiniz.Ben olup gitmesinden bashetmiyorum.Adam ipod,siri,iphone,tablet,macbooklarinin basarisi arkasindaki isim.Bunlar 50 yil sonra geliserek Steve"in adini yasatacak ve baskalarina ilham olacak.Bunu Ataturk gibi dusunun atamiz oldu ama insanlar,dernekler,partiler onun fikirleri dogrultusunda hayatlarina yon veriyorlar.Yine kavrama ozurlu arkadaslar sakin Ataturk ile Jobs'u mu karsilastiriyorsun diye sacmalamasin.Saygilar..

CasLoW
12-08-2012, 01:19   |  #8  
CasLoW avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
161 mesaj

Gerçek şu ki;

Xerox=Steve Jobs=Bill Gates

İşte başarının sırrı Gözünü devirmiş

hypersoar
13-08-2012, 09:56   |  #9  
hypersoar avatarı
Taze Üye
9 mesaj

ikisi de unutulmayacak..

mrfunky
27-08-2012, 10:13   |  #10  
Üye
60 mesaj

Güzel bir konu başlığı olmuş, tabi zamanın ne getireceğini bilmemiz mümkün değil önümüzdeki birkaç yılda yeni teknlolojik bir atılım yapan yeni bir şirket veya isim ortaya çıkar ve Apple firması bugünkü popülerliğini yitirebilir.Bununla birlikte tüketici toplumlar ço acımasız olduğu için sürekli daha yenisine yönelme eğilimi var tabi hal böyle olunca da markadaya sadakat ne kadar olur o da tartışılır.Yani demek istediğim isimler çabuk unutulur hale geldi günümüzün hızla gelişen dünyasında.

electronicbaba
27-08-2012, 18:32   |  #11  
Yeni Üye
33 mesaj

ben bu apple dalgasını hiç anlamış değilim. ipod olsun ipad olsun veya buna benzer aletlerin hepsi sadece bayanların çanta beğendiği gibi beğenilen elektronik aletler benim gözümde. yani sırf güzel görünüyor diye. kullanışlı mı? hayır. belki şimdi ama başdan usb bağlantısı bile yoktu! unutmayın ;)