Tarihin iş arayan ilk virüsü ile tanışın!

CHIP Online
24-01-2011, 14:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Daha önce hiç gömediğiniz bir virüs... Hem de sizin için bir işe başvurabilecek kadar iddialı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/tari ... -tanisin_24807.html

Resimlerle: Tarihin en etkili 50 bilgisayar virüsü...

Virüsler, biz bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyalarının başında geliyor. Her geçen gün bir yenisini daha gördüğümüz bu zararlı yazılımlara garip bir üye daha eklendi.

Automated Clearing House (ACH) olarak adlandırılan yeni teknik sayesinde, özellikle internet üzerinden iş başvuruşu kabul eden firmalar büyük tehlike altındalar. Sistemin çalışma mantığıysa gayet basit; bu zararlı yazılım internet üzerinden iş başvurusu alan firmalara, sanki doldurulmuş bir formmuşçasına yollanıyor. Bir kez firma tarafından kabul edildiği taktirde virüs aracılığı ile kullanıcının bütün bilgilerini ele geçirebilen ACH, kullanan kişiye, girdiği bilgisayardaki birçok veriye ulaşma şansı tanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Amerika'da meydana gelen bir olayda, ufak çaplı bir şirkete yollanan iş başvurusu, şirketin tam 150.000 dolar kaybetmesine sebep oldu. Firmanın bağlantılı olduğu banka hesaplarını çalan ve sonrasında para transferi yapan hacker'lar, ACH'in ne kadar da tehlikeli bir yazılım olduğunu net bir şekilde ortaya çıkardılar.

Bredolab Trojan'ı olarak bilinen virüs cinsinin bir farklı modeli olan ACH, aslında son altı aydır ortalıkta geziyordu.

Tüm konu: Tarihin iş arayan ilk virüsü ile tanışın!

Resimlerle: Tarihin en etkili 50 bilgisayar virüsü...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Peki sizi meşgul eden virüsler hangileri?

M.G.G
24-01-2011, 16:29   |  #2  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

Son sıralar dosya indirirken Bugbear'a rastlamaya başladım.

tumantuy
24-01-2011, 18:05   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
329 mesaj

bu gün virüsler tarafından pc im çöktü win32 trojenlerini kovalarken önce avira çöktü sonra pc :)
format attım firefoxtan bile virüs çıktı ama şimdi süper hızlı çalışıyor
ben şu yazılımı buldum baya süper kaspersy ile ortak çalışıyo
SpyHunter   bulduğu virüsleri boot menüsünden siliyo üstelik sistem e dosyalarına bulaşırsa
örneğin shell32.dll çok önemli dosyadır bunu silip yenisini yüklüyo format attım
bi tardım 12 tane buldu kaspersy de bi o kadar onu sayamadım avira benim için bitti
bide eğer pc nizi formatlamak istemiyosanız win32 lere bulaşmayın

Onuralp Yılmaz
25-01-2011, 16:48   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
922 mesaj
Alıntı: M.G.G  
Son sıralar dosya indirirken Bugbear'a rastlamaya başladım.
BugBear virüsü genelde tarayıcı açıklarını kullanarak giriyor ve bu virüsün sonunda '' .B'' olanı var. O formatla bile geçmeyebiliyor.
Aşağıdaki linkten Symactec firmasının hazırlamış olduğu kaldırma aracı var. Kolay gelsin !
BugBear Removal Tool

Son Düzenleme: Onuralp Yılmaz ~ 25 Ocak 2011 16:50
M.G.G
25-01-2011, 19:39   |  #5  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj
Alıntı: Onuralp Yılmaz  
BugBear virüsü genelde tarayıcı açıklarını kullanarak giriyor ve bu virüsün sonunda '' .B'' olanı var. O formatla bile geçmeyebiliyor.
Aşağıdaki linkten Symactec firmasının hazırlamış olduğu kaldırma aracı var. Kolay gelsin !
BugBear Removal Tool
GData silebiliyor almıyım.Üstüne torentten geliyor :D.O dosya indirme o dosya indirme yani:DD