Taşınabilir Harddisk Seçimi

HPQ-User
05-05-2008, 01:35   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

septik sormuş:
Ben bir taşınabilir harddisk almal istiyorum. Biraz araştırma yaptım. şu an piyasadaki düşük kapasiteli, yavaş ama fiziksel olarak küçük olan 2.5" lik hdd mi, yoksa yüksek kapasiteli, hızlı ama büyük ve ağır olan 3.5" lik hdd mi tercih etmeliyim. bunların darbe korumaları nasıldır?

Ama asıl sormak istediğim bu değil. Bunların yerine taşınabilir media center adı altında smart vb. gibi markaların ürünlerini gördüm. hem taşınabilir hdd görevi görüyor hem de bilgisayara ihtiyaç duymadan dışarıya (kulaklık çıkışından) müzik ve tv çıkışından görüntü verebiliyor. bunları almak uygun olur mu? ve işlevleri göz önünde bulundurulduğunda fiyatlarının hakkını verir mi? çünki ek işlevler girince işin içine aynı fiyata, sade bir hdd den daha az kapasiteli ama çok işlevli bir hdd ye sahip oluyorsunuz.

bir diğer sorum ise bunları araştırırken piyasadaki hazır ürünler yerine, boş hdd kutusu alıp içine istediğim kapasitede hdd takabileceğimi önerdiler. ama kutu çin malı. ne kadar güvenilir olabileceği konusunda kuşkularım var. fiyatı büyük ölçüde düşüren bir yöntem ama hazır markalı ürünlerin de isimlerinin verdiği bir güven var. sonuçta hatalı kullanımda hepsinin içindeki bilgiler hasar görebiliyor. ama yine de atladığım bir nokta varsa bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

bir de sanırım 3.5" lik hdd ler harici besleme istiyorlar sanırım. sadece usb den gelen 5v yetmiyor galiba.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Genel olarak masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda, XP ve Vista'da kullanmak üzere taşınabilir harddisk.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 1.1.4322)

skrespin
05-05-2008, 02:32   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
261 mesaj

bende 320 gb philips external hard disk var..
isin asli bu tipler( buyukler) tasimak icin cok agirlar ve dedigin gibi extra elektrik istiyorlar

simdi asil soru su?
sen ne amacla bir external hd istiyorsun.

muzik yada onemli dosyalarini her zaman yaninda tasimak istiyorsan
kucuk bir tane oneririm.
her zaman faydasini gorursun

yok ben arsivlerim icin istiyorum diyorsan buyuklerden oneririm.

birde su var ne kadar buyuk( ebat) alirsn o kadar ucuza geliyor.

tabi her marifat fiyata yansir

Kolay Gelsin!

Gurcell
05-05-2008, 08:09   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
311 mesaj

Bence tasinabilir istiyorsan 2.5" dusun ustelik bunlarin M.Media olanlarindan vazgec. Sana biraz sacma gelebilir ama M.Media olanlar cok agir ve buyuk oluyorlar.Kendimde kullaniyorum ama acikcasi pismanim.
Dayananiklilik konusuna gelince malesef dikkatli olmak zorundasin.

septik
05-05-2008, 12:37   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Böyle bir HDD istememin asıl sebebi arşivimi yanımda taşımak ve fotoğraf makinasından gelen resim video gibi dosyaları her yerde yedekleyebilme imkanı olması.

Ama bunların yanında arşivdeki diğer önemli dosyaların da yanımda bulunması gerektiği durumlar olabiliyor. Bu yüzden amacım arşivi yanımda bulundurmak. Şu sıralar 250 GB 2.5" lik bir HDD işimi görür gibi geliyor.

Media Player olan modellerin ilgimi çekmesinin sebebi müzikleri arabada dinleyebilmek, ya da resimleri PC olmadan TV'de göstermek gibi avantajları.

Bir de bu çin malı boş kutu konusu var tabii. Elektronikse sonuçta içindeki aynı elektronik, ama kalite farkı olabilir diye kuşkuluyum. Pek çok büyük, ünlü şirket bile bazı ürünlerini Çin'e yaptırıyor ama adları çıkmış bir kere Çin'in.

skrespin
05-05-2008, 14:31   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
261 mesaj

marka al 2 sene garantisi olur kendin toplarsan garantin olmaz.
250 gb arşiv için işini gçrür herhalde. sayet 12 megapixell de photo cekıyorsan alabıldıgın en buyugunu al derım :D