Taşınabilir Harddisk Sorunu

HPQ-User
08-03-2009, 22:45   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Uğur Karabulut sormuş:

Yukarıdaki linkteki resimde de görüldüğü gibi Samsung Hm121hi marka taşınabilir bir harddisk almıştım.İlk aldığımda Disk Yönetimine girerek biçimlendirmiştim ve kullanmaya başlamıştım.2 gün önce format attım format attıktan sonra harddisk gözüktü ama harddisk'in içine giremiyorum.Girmeyi deneyince diski kullanabilmeniz için önce biçimlendirmeniz gerekir diye bir uyarı çıkıyor karşıma.Biçimlendirmek te istemiyorum içindeki bilgiler silinir diye korkuyorum.Driver'da bulamadım.İçinde çok önemli bilgiler vardı ama ulaşamıyorum artık.Harddisk i nasıl kullanabilirim.Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar,

Harddisk'in resmi : http://img13.imageshack.us/my.php?image=snapshot20090308.jpg

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
HP Pavilion DV7 1040 Laptop

İntel Core 2 Duo 2.24 GHZ
3 GB Ram
512 MB Nvidia GeForce 9600 GT
250 gb Harddisk

İnternet Tarayıcı: Mozilla Firefox

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.9.0.7) Gecko/2009021910 Firefox/3.0.7 (.NET CLR 3.5.30729)

OnlyMann
08-03-2009, 22:52   |  #2  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

Başka bilgisayarda denediniz mi? Başka bilgisayarda görürseniz bir şekilde bilgilerinizi alıp makinanızda tekrar biçimlendirin. Ancak öncelikle bilgisayarınızı zararlılara karşı taramalısınız. Temiz olduğundan emin olun.

OnlyMann
08-03-2009, 22:52   |  #3  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

Ayrıca neden güç kullanıyorsunuz? USB den alldığı güç yeterli değilmi?

UgurK89
08-03-2009, 23:25   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj
OnlyMann
Başka bilgisayarda denediniz mi? Başka bilgisayarda görürseniz bir şekilde bilgilerinizi alıp makinanızda tekrar biçimlendirin. Ancak öncelikle bilgisayarınızı zararlılara karşı taramalısınız. Temiz olduğundan emin olun.
Başka bilgisayarda denedim ancak sonuç yine aynı.
Harddisk i aldığımda iki kablosu vardı biri güç kablosu biri veri aktarım kablosu.Tek gücü veya veri aktarım kablosunu taktığımda harddisk gözükmüyor malesef.

OnlyMann
08-03-2009, 23:28   |  #5  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

Servisi yakınsa servise gönderin bence, bizde de MikroBox ta aynıs sorun oldu servis aynı cihazı kısa sürede geri gönderdi.

Farklı data kablosu ile deneme şansınız oldumu. Belki data kablosunda veya USB portta sorun olabilir. Data kablosunda usb 1.1 ve usb 2.0 olmak üzere 2 uç varsa ikisini de aynı anda takıp deneyiniz.

UgurK89
08-03-2009, 23:44   |  #6  
Taze Üye
7 mesaj
OnlyMann
Servisi yakınsa servise gönderin bence, bizde de MikroBox ta aynıs sorun oldu servis aynı cihazı kısa sürede geri gönderdi.

Farklı data kablosu ile deneme şansınız oldumu. Belki data kablosunda veya USB portta sorun olabilir. Data kablosunda usb 1.1 ve usb 2.0 olmak üzere 2 uç varsa ikisini de aynı anda takıp deneyiniz.

Romanyadan almıştım servisi bayağı uzak :)
Başka kablolar denedim kablolardan olacağını sanmıyorum format atmadan önce çalışıyordu.Biçimlendirmeyi denesem acaba tüm bilgiler silinir mi yokmu bunun bi yolu bilgilere mutlaka ulaşmam lazım.Saygılar,

OnlyMann
08-03-2009, 23:49   |  #7  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

Farklı işletim sistemlerinde deneyiniz. Ayrıca bililer formatla gider. Kurtarılabilir ama çok zaman alacaktır. basit bir örnek 80 GB diski 2 günde kurtarabildim ama diski yanlışlıkla biçimlendirdim. Burda durum farklı. Diski görmüyor. Bu durumda bir bilgisayarcının bakması uygun olabilir. Kurtarma işlemi için ücret isteyebilirler. Form içinde araştırırsanız kurtarma programları ile bilgi verilmişti. Diskin enerji ile sıkıntısı da olabilir.

UgurK89
09-03-2009, 00:07   |  #8  
Taze Üye
7 mesaj
OnlyMann
Farklı işletim sistemlerinde deneyiniz. Ayrıca bililer formatla gider. Kurtarılabilir ama çok zaman alacaktır. basit bir örnek 80 GB diski 2 günde kurtarabildim ama diski yanlışlıkla biçimlendirdim. Burda durum farklı. Diski görmüyor. Bu durumda bir bilgisayarcının bakması uygun olabilir. Kurtarma işlemi için ücret isteyebilirler. Form içinde araştırırsanız kurtarma programları ile bilgi verilmişti. Diskin enerji ile sıkıntısı da olabilir.
Şimdi XP yüklü bir bilgisayarda denedim olmadı.Sanırım tek çözüm biçimlendirmek olacak.O zamanda tüm bilgiler gidecek.Harddisk hangi bilgisayarda biçimlendiyse ondan başka bilgisayarda çalışmıyor.

OnlyMann
09-03-2009, 00:16   |  #9  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

RecoverMyFiles veya EasyRecovery programlarından birisiyle kurtarmayı deneyin o halde, biçimlendirdikten sonra..

Dediğim gibi uzun zaman alacaktır. Kolay gelsin

UgurK89
09-03-2009, 00:25   |  #10  
Taze Üye
7 mesaj
OnlyMann
RecoverMyFiles veya EasyRecovery programlarından birisiyle kurtarmayı deneyin o halde, biçimlendirdikten sonra..

Dediğim gibi uzun zaman alacaktır. Kolay

Teşekkür ederim tek çarem bu sanırım.Saygılar,

Metal_Milita
09-03-2009, 00:25   |  #11  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

Son bi çare olarak bide bilgisayara   bağlamak lazım  2.5" lik diskleri 3.5" e çeviren aparatlar var bitane bulun ve İDE kablosuyla direk anakarta bağlayın SATA ise yine pc deki mevcut SATA kablolarıyla bunu yapabilirsiniz bakalım sonuç yine aynı mı olmazsa biçimlendirin ve diske hiç bişey yazmadan veri kurtarma programlarıyla bilgilerinizi kurtarma şansınız daha çok olur

UgurK89
09-03-2009, 01:37   |  #12  
Taze Üye
7 mesaj
helios_ptera
Son bi çare olarak bide bilgisayara   bağlamak lazım  2.5" lik diskleri 3.5" e çeviren aparatlar var bitane bulun ve İDE kablosuyla direk anakarta bağlayın SATA ise yine pc deki mevcut SATA kablolarıyla bunu yapabilirsiniz bakalım sonuç yine aynı mı olmazsa biçimlendirin ve diske hiç bişey yazmadan veri kurtarma programlarıyla bilgilerinizi kurtarma şansınız daha çok
Teşekkür ederim ilk olarak pc'ye bağlamayı denemeliyim.Harddisk im SATA.Bu yöntem sanırım sorunu çözebilir.Teşekkürler bilgiler için.

desirous
09-03-2009, 17:28   |  #13  
Taze Üye
2 mesaj

UgurK89zaten 2 gün önce format çekmişsin format çektikten sonrada hiç kullanamamışsın zaten bilgiler uçmuş demek değil mi bu ... bence biçimlendir eğer olan zaten önceden olmuşsa:)

UgurK89
09-03-2009, 19:34   |  #14  
Taze Üye
7 mesaj
desirous
UgurK89zaten 2 gün önce format çekmişsin format çektikten sonrada hiç kullanamamışsın zaten bilgiler uçmuş demek değil mi bu ... bence biçimlendir eğer olan zaten önceden olmuşsa:)
Taşınabilir harddiske format atmadım.Laptop'a format attım yani taşınabilir harddiskteki bilgilerin gitmemesi lazım.Saygılar,