Tatil hayalleri kurarken dolandırılmayın

CHIP Online
28-03-2013, 12:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Güvenlik firması Bitdefender, tatile çıkmak isteyenleri hedef alan bu yeni tehditlere karşı uyarıyor

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/tat ... rilmayin_39349.html

Baharın geldiği ve güneşin kendini daha çok göstermeye başladığı bu günlerde turizm endüstrisi de hareketli bir sezona giriyor. Bu dönem aynı zamanda siber dolandırıcılar için de büyük fırsatlar sunuyor. Dünyanın önde gelen güvenlik çözümlerinden Bitdefender, bu dönemde dolandırıcıların uçak bileti ve otel rezarvasyonu başlıklarıyla yoğun çalışmalar yaptıkları konusunda internet kullanıcılarını uyardı.


Bu dönemde dolandırıcıların yoğun olarak SPAM e-posta gönderimi yaptığını belirten Bitdefender yetkilileri, son dönemde "Your eTicket" konusu ile Delta Havayolları'ndan gönderilmiş gibi gösterilen e-postaların yoğun şekilde görüldüğüne dikkat çektiler. Bu e-postanın ekinde çok tehlikeli bir Truva atı yazılımı olan Sirefef – a Trojan'ı içeriyor ve eki açmanız durumunda bilgisayarınızın tüm kontrolü siber suç şebekelerinin eline geçiyor. Bu tip çalışmalarda sadece Delta Havayolları değil global pek çok havayolu şirketi ve otel adı kullanılıyor. E-posta içerisindeki dil ise içeriğin bölgesine göre değişiklik gösterebiliyor.


Bitdefender, internet kullanıcılarının bir uçak veya otel rezervasyonu yaptırmadan gelen böyle e-postaları açmadan silmelerini, eğer uçak veya otel rezervasyonu yaptırdılarsa da rezervasyonlarını e-posta üzerinden değil, rezervasyonu yaptırdıkları siteden kontrol etmelerini tavsiye ediyor.


Kavi International'in CTO'su Sayi Gokhan Toplar da konuyla ilgili olarak "Çok profesyonelce hazırlanmış, sosyal muhendislik harikası bir atakla karşı karşıyayız. Bu hareketin zararları çok sonra bile baş gösterebilir. Internet kullanıcıları internetten gelen bilmedikleri her şeye kuşkuyla bakmalılar" dedi.

Tüm Konu: Tatil hayalleri kurarken dolandırılmayın

Kaynak: www.chip.com.tr