Tecrübeli PC kullanıcılarından fikir bekliyorum...

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Lycaon
23-01-2006, 05:13   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

ilk önce sorunumla ilgili olabilecek parçalarımı yazmak istiyorum.

AMD 3000+ 64bit (739 pin, 2.00 clock)
Epox 8KDA3I anakart (nForce3)
Twinmos 512mb ram 400 mhz
Samsung 80gb SATA HDD
Bios güncel durumda, epoxun amd 64bit işlemciler için hazırladığı ek sürücü yüklü.
windows xp sp2 yüklü

Arkadaşlar benim gerçekten ilginç bir sorunum var. bilgisayarım yaklaşık 2 aydır haddinden fazla yavaşlamış durumda. özellikle uzun süre açık kaldıktan sonra ilk pentiumları aratmıyor. bi pencereyi tıkladıktan sonra ona geçmesi yaklaşık 10 sn sürüyor. özellikle mozillada çok tab açtığım zaman(7-8 tane) ve uzun süre başka bir şeyle uğraştıım zaman mozillaya dönmeye çalıştığımda bilgisayar resmen ölüyor. bu durumdayken task managerı açması bile yaklaşık 20 sn sürüyor. ama özellikle dikkat ettim bu programlar için asla "yanıt vermiyor" demiyo. windows açılışında mouse u alttaki taskbara getirdiğimde yaklaşık bi yarım dakika bekleme simgesi oluyor ve orda hiçbirşey tepki vermiyor(windows açılışında otomatik olarak açılılan programlar kaspersky, zone alarm ve msn. kasperskyden olabileceğini düşünüp onu da sildim ama değişme yok... ).
ilk başta virüs olabileceğini düşündüm fakat bulabildiğim her antivirüs programıyla tarama yapmama rağmen sorunum düzelmedi. ki bu süre zarfı içerisinde bir kez de format attım. başlarda çok sorun çıkmasa da yeni programlar yükledikçe pc ağırlaşmaya başladı. bu sistemin de çok program yüklü diye o kadar kasacağını sanmıyorum, ki programların çoğunu da sildim zaten. daha sonra sistemin yeteri kadar çalışma alanı bulamadığını düşünüp c sürücümde 7-8 gb kadar yer açtım(c de toplam kapasite 20gb). ama maalesef bu da işe yaramadı. son olarak şu pc için bakım yapan programların bulabildiğim hepsini indirdim hepsiye sistemi temizledim, gereksiz dosyaları sildim, yer açtım, performans önerileri veren programlar yükleyip onların dediklerini uyguladım ama yok, yok yook... olmuyo. durum hep aynı. artık sorunun donanımsal olduğunu düşünmeye başladım ama aklım almıyo. bi parça ya bozulur çalışmaz ya da düzgün çalışır. gittikçe performansının düşmesi gibi bişey sözkonusu değil diye biliyorum.
Yanlız şunu belirteyim yüklediğim programlardan biri "your microprocessor isn't working at its maximum performance" gibi birşey demişti ama sorun kesin olarak bu mudur bilmem. Bi konfigürasyon hatası da olabilir..

Eğer bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok sevineceğim çünkü DELİRMEK ÜZEREYİM... zaten yazdığım yazının uzunluğundan da anlamışsınızdır:)

Şimdiden teşekkür ediyorum...

oh be bitti:)

Banned
23-01-2006, 13:53   |  #2  
Banlandı
191 mesaj

sorunun yazılımsal windowsu formatla ve yeniden kur.o dediğin şeyde  your microprocessor isn't working at its maximum performance  sizin micro işlemciniz maksimum performansta çalışmaz yazıyor.ayrıca spy ve virüste bunun tuzudur.

phaeton
25-01-2006, 11:53   |  #3  
Üye
94 mesaj

valla kardeş tam olarak nedenini bilmiyorum ama format at ve kasperskyi kesinlikle yükleme ben etrust ı öneririm. olmazsa yaz bi kaç çözüm yolu daha var fakat acelem var kusura bakma:)

mertmr
25-01-2006, 13:02   |  #4  
Üye
71 mesaj

Formattan sonra sorun yok diyorsun programlar yüklemeye başladıktan sonra oluyor diyorsun.Format çektikten sonra sadece çok gerekli olan programları yükle ve beklmeye geç.Bir kerede böyle dene olmazsa sorun donanımsaldır herhalde.Virüslerden dolayı böyle birşey olacağını sanmıyorum(Anakart sürücü paketlerini yüklemeyi unutma onlar çok önemlidir.).

m.fırat
26-01-2006, 11:33   |  #5  
Yıllanmış Üye
115 mesaj

Arkadaşım senin donanımsal problemin var.
Hardiskini check up tan geçir.
bad sector varmı ona bak.Bunun için Hiren2s boot cd 7,6 daki.hd regenerator ü kullan
Daha sonra ürücülerine tam denetim yaptır.(iki seçeneği işaretle)gelen soruya evet de...
Bilgisayar açıp kapa scan işlemi yapsın.
daha sonra birleştirme yap.

diğer arkadaşlar kasper sky ı yükleme demişler.
Ksper sky 5 ise esinlikle yükle bence.Bu program üstüne yok.şayet 4 ise XP de çalışmaz.güncellemeyi unutma.

spybot and destroy u yukle tarat.

Hepsi Bu kadar.şayet yine problem varsa hd değiştirmen lazım.

Recep Baltaş
26-01-2006, 19:43   |  #6  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

İşlemciniz ile de bir sorun yoktur.O AMD nin bir özelliği olup işlem yokken PC nin hzını düşürerek fanı da yavaşlatır bu da sesizlik ve enerji tasarrufu sağlar..Tabiki de işlem artınca CPU tam hıznıa sanisede çıkar.Bunun adı cool n quiet dır.

Karadavut
26-01-2006, 22:31   |  #7  
Yıllanmış Üye
555 mesaj

Biosu güncelledim demişsin belki sorun buradan kaynaklanıyordur.

flashx
30-01-2006, 02:39   |  #8  
Taze Üye
3 mesaj

arkadaşlar selam
bende yeni kasa almayı düşünüyom yanlız ben 3dmax autocad
gibi proglamlarda amatör olarak uğraşıyorum bu programlara yönelik sistem kurmak istiyorum
yani render durumlarında fazla bekleme yapmak istemiyorum benim sorum işlemci amd mi yoksa pentium mu? seçmek gerek ve bunlara uygun anakart ram vb.. nasıl bir sistem kurmam gerek tabii bütçeme uygun yani son model
işlemci ve anakartlar bayağı pahalı gibi geldi şu andaki sistemi satacağım yani ortahalli
bir sistem için nasıl bir donanım tavsiye edersiniz? bilgilendirirseniz sevinirim
                                                                            saygılarımla..

desert_eagle88
30-01-2006, 14:42   |  #9  
Taze Üye
15 mesaj
alıntı:
Gönderen : flashx

arkadaşlar selam
bende yeni kasa almayı düşünüyom yanlız ben 3dmax autocad
gibi proglamlarda amatör olarak uğraşıyorum bu programlara yönelik sistem kurmak istiyorum
yani render durumlarında fazla bekleme yapmak istemiyorum benim sorum işlemci amd mi yoksa pentium mu? seçmek gerek ve bunlara uygun anakart ram vb.. nasıl bir sistem kurmam gerek tabii bütçeme uygun yani son model
işlemci ve anakartlar bayağı pahalı gibi geldi şu andaki sistemi satacağım yani ortahalli
bir sistem için nasıl bir donanım tavsiye edersiniz? bilgilendirirseniz sevinirim
                                                                            saygılarımla..

kardeş bence pentiumdan vazgeçme.
amd alırsan ilerde çok yavaşlar pişman olursun
bende yeni bi sistem topladımve pro engineer gibi programlarla uğraşiyom.hiç kasmıyor.tavsiyem:p4 30(ht)512ddr2 ramolsun ve anakartın iy olsun yeter
saygılarımla

flashx
30-01-2006, 15:42   |  #10  
Taze Üye
3 mesaj

sağol kardeş tavsiyen için
bende pentium düşünüyorum şu anki sistemim
celeron 1200
384mb sd-ram
nvidia geforce mx400 64 mb ekran kartı
40 gb maxtor 7200 hdd
bu sistemden şikayetim olmadı yazın ısınma sorunu oldu reset yapıyordu ozamanda kasaya ek fan uydurdum düzeldi o günden bu güne problem yok gayet iyi eski işlemcilerimde pentium du ama formları inceliyorum çoğunluk amd diyor pentiumun ısınma problemi falan var diyorlar kafam iyice karıştı...şimdi bu iş bütçeyle direk bağlantılı gönül ister en son sistem alalımm ama öyle olmuyo amd fiyat olarak cazip gibi pentium da pahalı gibi ....
şimdi düşündüğüm işlemci P4 INTEL 3.0GHz LGA775 800MHz 2MB 64Bit BOX
bunun fiyatı 209$ + kdv
diğer işlemci AMD ATHLON 64 30002GHz BOX 512KB = 130$+kdv

macunmacuncu
02-02-2006, 12:57   |  #11  
Taze Üye
4 mesaj

eğer bu bilgisayar servis için bana gelseydi ben ilk olarak yazılımlardan şüphelenip hiç bir şey olmadığını anladıktan sonra -ki senin yazılımında bir sorun yok gibi geliyor ama tedbir amaçlı- ramden süphelenirdir.
eğer ki bu da olmazsa biosunu eski haline getirmeyi denerdim. bunun içinde nette bir çok yazılım mevcut. herhangi birini kullanabilirsin. sanırım bundan sonrası için gerçekten servise gitmen gerekebilir. analşılacağı üzere bu sadece yazarak anlattıklarına göre çözülecek bir sorun değil.

desert_eagle88
06-02-2006, 12:33   |  #12  
Taze Üye
15 mesaj

kardeş bütçeyi biraz zorlayıp p4 alırsan iy olur.
bende ilk başta amd düşünüyodum fakat bizim bi elektronikçi arkadaş var onun tavsiyesi üzerine p4 aldım .yinede sen bilirsin.
buarada galiba bi yanlışlık olmuş p4lerin ısınma sorunu yok sadece biraz ses sorunu var.
kolay gelsin

Banned
06-02-2006, 15:34   |  #13  
Banlandı
191 mesaj

bir ay öncesine kadar intel satardım grafik ve multimedia pc için ama amd en iyisi tabi işlemci doğru seçilirse gidipte sempron yada düz athlon 3000+ yada 3500 alınırsa tabiki sistem bir müddet sonra sapıtır cpuda ısınır başka problemde çıkar eğer grafik ve multimedya ağırlıklı ise 3 seçenek var.3700+ athlon bu cpu yeni çıkyı soket 939 l1 cache büyük l2side ve hiç yavaşlama yok tabi uygun anakart kullanılırsa gidipte 60 dolarlık bir anakartla hiç birşey beklemeyin.2.si 3800+ dual core eğer buda yetmez çok yoğun çalışırım en az pc 3 gün gece gündüz açık iş yapacak dersenizde fx57 slı vgalı dual 4 gb ramli sistem canavargibidir.bu pc 15 gün çalışsın banamısın demez.şuana kadar 25 pc sattım amd multimedi genelinde 3500 kullanmıştım bazıları 3800+ hiç şikayet yok ve ayrıca benim kurduğum yazılımlar ve aynı anda çalıştırdıklarımı intelde uyguşlasam pc kesin patlar.intelde varmı içinizde aynı anda 3dmark 2005, autocad2006 render işlemi,cd kayıt işlemi internetten download,antivirüslede tarama işlemi nmetworktede veri transferi bunları bir intelde deneyin bakalım pc kaç dakka dayanacak 12 gb ram bile olsa başarısızdır intel dual core olsa bile.amd tek çekirdekle bu işlemlerin yarısını çalıştırıyor.p4lerde ısınma sorunu var malesef 35 derecede çalışıyor amd 28 derece uygulama varken ve maksimum 40 derece intel kafadan 55 dereceye basıyor ısıyı

flashx
19-02-2006, 01:27   |  #14  
Taze Üye
3 mesaj

scream730 hocam uzun zamandır internette acizane araştırdım ve şu sistemi düşündüm

GIGABYTE K8N51GMF9 S939 NF6100 FSB200 VGA128
AMD ATHLON 64 3700 640 KB SOC.939 BOX
1GB 400MHz KINGSTON DUAL KIT 2X512

sence bu sistem nasıl?şimdilik bütçem pcıx ekran kartına yetmiyor sence bu sistem nasıl?

Banned
19-02-2006, 12:29   |  #15  
Banlandı
191 mesaj

anakart güzel bir seçim işlemcide çok iyi fakat birşeyi yanlış yazmışsın işlemcide cache 640 değil L1 1mb   L2 128 kb. ram seçiminde gayet iyi 1 gb olması.kasanın psu 'suda yüksek olrsa çok daha iyi olur ilerde senin için.

nazmicanberk
21-02-2006, 16:14   |  #16  
Üye
83 mesaj

kardeş bence kasanın içini açıp cpu dahil tüm fanların tozunu al iice bi temizle sonra format at ve başka programlar yüklemeyi dene

oguzhantuncer
25-02-2006, 17:23   |  #17  
Taze Üye
13 mesaj

merhaba
Bence arkadaş şöle bi yöntem uygulasan en azından sana zaman kazandırır ve bilgisayarın uzun süreli yerlerde sürünmez
evvela pc formatla ve yeniden kur çok lazım olan hayati derecede diyebildiğin programları kur ardından işletim'in bi image'sini al zaten bir iki dakika felan bişey sürüyo
pc sürünmeye başlayınca imageyi tekrar yüklersin işletim sistemi tekrar ayağa kalkar.
bence bir dene

KanKoKan
26-02-2006, 23:09   |  #18  
Taze Üye
18 mesaj

Programlar yüklendikce sorun çıkıyor demişsin, bahsettiğine görede sen zone alarm ı kuruyorsun, o program 3 yıl dır 3 ayrı bordda bana dediklerini yaşattı, bazen açılış yavaşlıyor bazende bir süre sonra bilgisayar yavaşlamaya başlıyor, şunu bi dene zone alarm ı sil spy sweeper gibi bir spyware programı kurup sistemini bir tarat spylarda yavaşlatıyor bilgisayarı.

ufuks
04-03-2006, 16:19   |  #19  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Formatylarsan 100de 100 düzeleck

ssssg
08-03-2006, 16:14   |  #20  
Taze Üye
19 mesaj

ne yaparsan yap bir süre sonra pc yavaşlıyor benim pc bana en fazla 1 ay dayanıyor adım formatçı serkana çıktı ama formatı yiyipte düzelmeyen makina yok sen arkadaşların dediklerine de kulak ver ve kurma dedikleri bazı programları-n alternatihflerini bulmaya çalış

egemengiga
09-03-2006, 12:13   |  #21  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

slm, yeni PC mi agustos ayinda almistim ve daha format atmadim. tabiki belirli bir zaman sonra performans kaybi hissettim. ama system mechanic ve benzeri programlar yardimiyla performansi arttirmak mumkun. gorev yoneticisinin performans gostergesinde bellek kullanimini gereksiz programlari kapatarak 198MB a kadar dusurun. acilistaki gereksiz programlari kapatin.

bu arada bu konu acilali baya uzun zaman olmus...

AMD 64 3000+ (Venice) 512K 1800Mhz
MSI K8N NEO4 Platinum(nForce 4 Ultra)
Kingston DDR400 512Mb RAM
ASUS 6600 PCIe 256Mb 300/500
120GB Samsung SATAII (HD120IJ) 3GB/s
17" Samsung 793DF flat
Colorsit ATX-G8015C (Pegasus 480watt Power Supply)
ASUS 5232AX CDRW 52x32x52x
NEC ND-3540A 16x8x16x 40x32X40X
Aver Media 203 TV
Loopcomm ADSL modem(1usb,1lan)

ihartavi
09-03-2006, 12:41   |  #22  
Taze Üye
15 mesaj

Bizim milletin marka hastalığına kulak asma. Takım tutar gibi işlemci markası etrafında gruplaşıyorlar. Gruplaşmaya bak:) intelciler ve AMD'ciler. Sanki Türk şirketleri.
Bir bilgisayar sistemi kurarken önemli olan doğru yapıtaşlarını kullanarak sistemi oluşturmaktır. Senin anakart ve işlemci seçimin çok güzel. Çok iyi parçalar. Bu konuda kaygısız ol.
Sistemin tam konfigürasyonunu yazmamışsın. İlk etapta aklıma gelenler şunlar;
1) BIOS güncellemesinden sonra, BIOS menüsünden, "Restore Factory Defaults" yaptın mı? Yapmadıysan muhakkak yap
2) Bilgisayarın ilk açılış ekranında veya BIOS'ta işlemci hızın ne olarak görünüyor?
3) Harddiski nasıl formatlıyorsun? Bu çok önemli !!!
4) SATA konfigürasyonunu nasıl yaptın? Ayarların ne?
5) Eğer bu dediklerimden kaynaklanmadığını düşünüyorsan geriye bir tek spyware ihtimali kalıyor. Eğer Internet Explorerda açılış sayfası problemi(homepage'i değiştirememe)  falan da yaşıyorsan kesinlikle spyware.
6) Format atıp program kuruyorum diyorsun. Kurduğun programlardan veya, eğer kullanıyorsan,  cracklerden birisi sisteme spyware yerleştiriyor olabilir. Kurulum yaptığın CD'lerden de şüphelen bence.