Tehlikeli ikili: Sosyal ağlar ve cep telefonu

CHIP Online
12-02-2010, 18:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Uzmanlar uyarıyor: Bu ikileye dikkat edin, yakında başınızı çok ağrıtacaklar...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/tehl ... telefonu_18178.html

Sosyal ağların engellenemez yükselişi ortaya ister istemez bazı sorunları da getiriyor. Bu sorunların en başta geleni ise hiç şüphesiz ki güvenlik. Avrupa Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı, kısa adıyla Enisa'nın yayınladığı bir rapor bu konuda bazı ilginç gerçekleri gözler önüne seriyor.

Raporda başta Facebook ve Twitter olmak üzere sosyal ağ sitelerinin önemli güvenlik tehlikelerin kaynağı olabileceğinin altı çiziliyor. Eğer bu tip sitelere cep telefonunuzdan erişen bir kullanıcısıysanız sizin için tehlikenin boyutu çok daha büyük. Enisa'nın raporuna göre cep telefonlarına yönelik yeni virüslerin eli kulağında ve bu virüslerin birinci hedefi kişisel bilgileri çalabilmek.

Enisa şu an için bu tehlikenin çok yüksek olmadığını, yaygın saldırıların rapor edilmediğini de söylüyor ama hızla artan kullanım oranları sosyal ağ ve cep telefonu birleşiminin yakın zamanda büyük bir sorun haline gelebileceğinin altını çiziyor.

İçeriğinde tehlikenin detaylarının ve alınabilecek önlemlerin de sıralandığı bu 49 sayfalık rapora şu adresten erişebilirsiniz (İngilizce).


Tüm konu: Tehlikeli ikili: Sosyal ağlar ve cep telefonu

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce gerçekten de böyle bir tehlike var mı?