Teknolojiyi öngörmek zor iş, herkes başaramaz

CHIP Online
24-05-2009, 00:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Tutturamayanlar: Hepsi alanında önemli kişilerdi ama teknolojiyi hafife almanın bedelini ödediler.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Tekn ... asaramaz_12916.html

Resimlerle: Geleceği ıskalayanlar

Sizce bundan 20 yıl sonra nasıl bir dünyada yaşıyor olacağız? Uçan arabalar ne zaman kapımızın önünde bizi bekleyecek? Güneş sisteminin ötesine ne zaman geçebileceğiz? Işınlanma bir gün gerçek olacak mı? İnsan ömrü 200 yılı bulabilir mi? Ne zaman uzaydaki başka akıllı yaratıklarla oturup karşılıklı bir çift laf edebileceğiz? Peki uzayda bizden başka akıllı canlı var mı? Kendiliğinden hücre yenilenmesi mümkün olabilir mi? Ya internet? Şu anda bulunduğumuz nokta son nokta mıdır yoksa bir gün herkes bir kabloyla (veya kablosuz!) internete bağlı dolaşmaya başlayacak mı?

Bizce bu sorulara yanıt verirken çok dikkatli olun. Çünkü herkes unutsa bile tarih unutmuyor. Yüz yıl sonra bile şimdi vereceğiniz cevaplar birileri tarafından okunabilir ve sizi "ileri görüşlü" olmamakla veya "hayalci" olmakla suçlayabilirler.
Aynı bizim az sonra yapacağımız gibi.

İşte tarihin acımasız belleğinde yer etmiş, teknoloji konusunda talihsiz ön görülerde bulunmuş ünlü insanlar. Galerimizde kimlerin, hangi ön görülerde bulunduklarını ve ne kadar farkla "geleceği ıskaladıklarını" kendiniz görebilirsiniz...

Tüm konu: Teknolojiyi öngörmek zor iş, herkes başaramaz

Resimlerle: Geleceği ıskalayanlar

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: En hoşunuza giden hangisi oldu?

Süleyman.
24-05-2009, 01:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Hepsi hoş ama Bill Gates'in "32-bit işletim sistemi yapmayacağız" gülümsetti doğrusu. :)

Mustafa Can
24-05-2009, 01:43   |  #3  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

evet bill gates iyiydi ama win 8 de bu olacak galiba...

H@ckerCesur
25-05-2009, 12:14   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

120 yıl sonra hayatta olmayacagım.

Ahmet Ertuğrul
25-05-2009, 20:02   |  #5  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj
Kanada'lı astronom Simon Newcomb: "Havadan daha ağır makinelerle uçmak; tamamen imkansız olmasının yanı sıra; pratik olmadığı gibi önem vermeye değecek bir konu da değildir" dedikten sadece 18 ay sonra Wright kardeşler ilk başarılı uçuşlarını gerçekleştirmişlerdir.
Kapaaaak. Kahkaha

Kapağını görme şerefine nail olan ender bilimadamlarından olan Kanada'lı astronom Simon Newcomb'a plaketini Chip Online adına takdim ediyorum. :P

No: 13

"Atlar her zaman burada olacaklar ama otomobil geçici bir hevesten başka bir şey değil".
Kahkaha

"İtiraf etmeliyim ki benim hayal gücüm, bir deniz altının tek yapabileceği şeyin mürettebatını suyun altında boğmaktan ibaret olduğunu ön görebiliyor" diyen tüm zamanların en ünlü bilim kurgu yazarlarından biri kabul edilen H.G. Wells'ten başkası değildi.
Vah vaaah. Oha!Ben de bunu "Dünyalar Savaşı"nın ilk sayfalarını okuduğumda bir şey sanmıştım.Sinsi

İngiltere'de radyo üzerinden eğitim programları hazırlama konusunda bir öncü olan Mary Somerville 1948 yılında şunları söyledi: "Televizyonun ömrü uzun olmayacak. Aynı tavadaki bir an için görünen parlama gibi".
Höö? Ne diyo bu ya?Ağzı kulaklarına varıyor

"tren" denilen araçlar,...akıl almaz bir hızla, saatte 25 km ile ilerliyor ve yolcuların yaşamlarını tehlikeye atıyor, kükreme ve homurtuya benzer seslerle kırsal bölgelerde yol alıyor, ürünlerin alev almasına neden oluyor, hayvanları korkutuyor, kadın ve çocukları dehşete düşürü
Hayvanları mı korkutuyor? Hayvanlardan kasıt öküzlerse onların zaten korkmayı bırakın, olayı algılaması bir hayli zaman alıyor. Kahkaha

Kadın ve çocuklar da "ayyy çok korkunç"mu diyordu acep?Ağzı kulaklarına varıyor

Dr. Dionysys Larder. Larder'ın tren yolculuğu ile ilgili ön görüsü şu şekildeydi: "Raylar üzerinde, yüksek hızda yolculuk yapmak mümkün değildir çünkü yolcular nefes alamaz ve oksijen yokluğundan boğulurlar".
O geri nasıl fizik ve astronomi profesörü olmuş ya?

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 25 Mayıs 2009 20:17
Ahmet Ertuğrul
25-05-2009, 20:21   |  #6  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

Güzel bir galeri olmuş. Hazırlayanın eline sağlık.

Bir karikatür vardı. Bulabilsem buraya koyacaktım. Graham Bell elinde yeni icat ettiği cep telefonuyla geliyor arkadaşına göstermeye. Arkadaşı da "Bu kaybolur böle, sen bunu masa üstünde durcak bi şey yap" diyordu.