Telefonlar beynimizi okuyacak!

0daybreak0
16-05-2012, 15:57   |  #1  
0daybreak0 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2011

Graham Bell bütün bu olanları hayal etmişti belki de…

İcadından bu yana , nerden nereye geldi şu telefon..


Önce çevirdik,sonra tuşladık,şimdilerde dokunarak aramalar yapıyoruz .Bunların hepsi  geçmişte kalacak, son teknoloji telefonlar beynimizi okuyacakmış…Yani zihinden aramalar yapılabilcekmiş..


Bu proje  öyle çok uzakta da değil 2016 ya kadar gerçekleşecekmiş.

Akıllı telefonlar biyometrik sistemler ve EKG teknolojisi ile çalışıp  sadece düşünerek,zihinsel  aramalar  yapacakmış.

Rüyalarda bile düşünerek birini arayabileceğimiz bu son teknoloji telefonlarda,görünen o ki  rehberimizi daha dikkatli oluşturmamız gerekecek 


IBM her yıl sonunda düzenli olarak çıkardığı gelecek beş yılın öngörülerinde yine yaşamı değiştirecek, gezegeni daha akıllı hale getirecek teknolojilerden söz ediyor.


                                         


IBM’in teknolojinin geleceği öngörülerinde şifreler yerine biyometrik sistemlerin kullanılacağı, dijital ayrımının ortadan kalkacağı ve akıllı telefonların zihnimizi okuyacağı yer alıyor. Hem de bunların 2016’ya kadar gerçekleşeceği savunuluyor.Akıl okuyan telefonlar: IBM’in öngörülerine göre, EKG teknolojisinin getirdikleri ve diğer alıcılar yardımıyla akıllı telefon gibi cihazlar doğrudan zihinsel komutları algılayabilecek. Kullanıcılar birini aramak ya da bilgisayar ekranındaki fare imlecini oynatmak istediğinde sadece düşünerek bu işlemi gerçekleştirebilecek.


BTnet.com.tr'de yer alan habere göre IBM, ‘zihin okuma’ teknolojisi, özellikle yüz tanıma sistemleriyle bir araya gelerek oyun ve eğlence sektörünün en önemli parçası haline gelecek. İleride akıllı telefonların zihin okumasıyla birlikte kullanıcıların rüyalarında birilerini araması ya da farklı işlemler yapması gibi ilginç yenilikleri de beraberinde getirebilir.

Biyometrik kimliklendirme: Şu anda ATM’ler ve kişisel bilgisayarların üzerinde kullanmaya başladığımız biyometrik çözümler artacak. Retina ve ses taraması yaygınlaşırken, doğrudan DNA doğrulaması bile mümkün olabilecek. Artık şifre hatırlamak yerine sadece orada bulunmak kullanıcılar için yeterli olacak.


Dijital ayrım ortadan kalkacak: Şirketin yaptığı öngörülere göre, dünyadaki tüm insanların internet ve dijital teknolojilerin kullanımı konusundaki uçurum ortadan kalkacak. Yani gelişmiş ve zengin ülkelerdeki internet ve teknoloji kullanımı tüm ülkelere sirayet edecek. Buna gerekçe olarak da gelişmekte olan piyasa ve ülkelerin internete hızla adapte olması, mobil cihaz kullanımının artması gösteriliyor.

IBM araştırmacılarına göre, dünya çapında 5.6 milyar mobil cihaz satılacak ve dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 80’i internete bağlı hale gelecek. Kişisel bir yorum olarak bu öngörünün 2016’da gerçekleşebileceğinden biraz ümitsizim. Zira dünyanın birçok yerinde henüz internet ile tanışmamış önemli kitleler yaşıyor.

İstenmeyen mesajlar ve reklamlar hedefli hale gelecek: Hedefli reklamlar günümüzde de kullanılıyor ancak şirketin öngörülerine göre çok daha başarılı ve kişiselleştirilmiş reklam karşımızda olacak. Bunun yanında istenmeyen mesaj filtreleri de oldukça karmaşık bir yapıya bürünerek istenmeyen mesajları engelleyecek. Hedefli reklamların filtreye takılmaması için oldukça geliştirilmesi bekleniyor.

İnsan gücü: Öngörüler arasında son olarak insanın ürettiği enerjinin taşınabilir cihazlara aktarılması yer alıyor. Yürürken, koşarken, bisiklete binerken ya da diğer günlük aktiviteler sırasında kullanılan cihazlar şarj edilecek. Yeni teknolojiler sayesinde sadece taşınabilir cihazlar değil, kinetik enerjinin depolanmasıyla birlikte ev ve ofislerde de kinetik enerjiden yararlanılabilecek. Örneğin, IBM’in İrlanda’da yürüttüğü projede okyanustaki dalgalardan enerji elde etmeye çalıştığı biliniyor.

Son Düzenleme: 0daybreak0 ~ 16 Mayıs 2012 16:06
efeoglu
16-05-2012, 17:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
3,430 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2011

adamlar farklı dşünüyor.. vizyonları fazla geniş bize göre...

netrunner
16-05-2012, 17:29   |  #3  
netrunner avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 25
1,180 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2012

hey maşşallah gavur yapıyo panpalar.

Kapalı Hesap (203561)
16-05-2012, 17:41   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 136
4,310 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2011

böyle giderse karşıdakinin içinden geçirdiklerini de okuyacağız. Ve özgürlük bitecek Kahkaha