TELKODER'den internet ve ÖİV açıklaması...

CHIP Online
09-03-2009, 18:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

TELKODER'den internet açıklaması: Özel İletişim Vergisi 3 yıl içinde tamamen kaldırılmalı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/TELK ... iklamasi_11358.html

İnternet üzerindeki Özel İletişim Vergisi'nin yüzde 15'ten yüzde 5'e indirilmesi üzerine Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği'nden (TELKODER) konuyla ilgili açıklama geldi. TELKODER, açıklamasında yapılan indirimin önemli ama yetersiz bir adım olduğuna vurgu yapıyor; birkaç yıl içerinde bu verginin tamamen kaldırılması gerektiğiniz savunuyor. İşte TELKODER'in açıklaması...

Bilindiği gibi, TBMM''nin 18. 02. 2009 tarihli kararıyla, kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmetine ilişkin ÖİV (Özel İletişim Vergisi) yüzde 15'ten yüzde 5'e indirildi. Söz konusu kararın, haberleşme ve internet vergilerinin en yüksek olduğu ülkelerin başında gelen Türkiye'nin bu olumsuz durumunu bir nebze olsun hafifleteceğine inanıyoruz. Bunun yanı sıra, ÖİV'de daha fazla oranlarda indirime gitmenin mümkün olduğunu ve bu indirimin sektörün gelişimi açısından gereklilik arz ettiğini de düşünüyoruz.

Ülkemizdeki mobil telefon, sabit telefon, internet ve diğer telekomünikasyon hizmetlerinin üzerindeki vergi yükleri çok ağır olmakla birlikte, bu hizmetlerin sunumundaki pazar payları açısından bugün bir denge ortaya çıkmış bulunuyor. Belli hizmetlerdeki vergilerin düşürülmesi, diğer hizmetlerde ise düşürülmemesi bu dengenin bozulması olasılığını da beraberinde getiriyor.

Bu nedenle TELKODER olarak, 1999 yılında geçici olarak getirilen ve daha sonra kalıcı hale getirilen Özel İletişim Vergisi'nin kademeli olarak önümüzdeki üç yıl içerisinde daha da azaltılması ve en sonunda da tamamen kaldırılması gerektiğine inanıyoruz.

Hatırlanacağı üzere Özel İletişim Vergisi, Gölcük depreminin yaralarını sarmak için geçici bir süre için alınması öngörülmüş bir vergidir. Aradan geçen sekiz yılda depremin yaralarının sarılmış olması gerektiğinden bu vergi artık gerekçesi ve uygulamada yeri olmayan, halkımızın en önemli haklarından biri olan haberleşme faaliyetlerini zorlaştıran bir unsur haline gelmiştir.

Basın bülteninden derlenmiştir.[/url]

Tüm konu: TELKODER'den internet ve ÖİV açıklaması...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: ÖİV'nin yüzde 5'e inmesi gelecek için size umut veriyor mu?

ReFeRaNSs
09-03-2009, 20:29   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,225 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2008

Dünya tersine dönse bile, bu ttnet olduktan sonra,öiv in tamamen kalkması bile kullanıcıya önemli miktarda bi getiri kazandırmaz...

Fattur
09-03-2009, 20:51   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

ya inse nolcak ttnet indirmiyorki fiyatları.bari öiv yüksek olsaydıda bu fiyatların sebebi anlardık.Mantıklı açıklaması bile yok fahiş fiyatların!!!