Termal macun değiştirdikten sonra aşırı ısınma

detroit_berk
18-06-2013, 16:39   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
35 mesaj

Merhaba arkadaşlar. Bende MSI R6850 marka ekran kartı var 2 senedir sorunsuz çalıştırıyorum. Geçen gün coolermaster marka termal macunla hem işlemcimin hemde ekran kartımın macununu yeniledim. İşlemcide 5 derecelik bir etki gördüm ancak ekran kartında maksimum 75 lere ulaşan sıcaklık şimdi 90 lara kadar çıkıyor. Her türlü sürme işlemini denedim gpu ya ama ne yaptıysam işe yaramadı. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

detroit_berk
18-06-2013, 19:06   |  #2  
OP Yeni Üye
35 mesaj

Teşekkürler cevabın için. Peki o ince katmanı yayarak mı sürmeliyim yoksa az bir damlatıp fanın onu yaymasını mı beklemeliyim?

detroit_berk
19-06-2013, 02:18   |  #3  
OP Yeni Üye
35 mesaj

Arkadaşlar ne yaptıysam işe yaramadı hala aşırı bir ısınma var. Fan çalışıyor ama acaba söküp takarken bakır borulara zarar gelmiş olabilir mi? Ayrıca termal macun kötüyse aşırı ısınmaya sebep olur mu? Ama dediğim gibi işlemcide gayet güzel işe yaradı.

excel_mustafa
19-06-2013, 15:59   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 547
4,454 mesaj

kartın üstündeki elektronik devreleri iyicene kontrol et.ekran kartına sürdüğün termal macun kenarlara az da olsa taşma olduysa kulak çöpüyle al.olmadı cleverman ın dediği gibi termal macunu kolonyalı mendille temizle 5-10 dk bekle kolonya uçsun(diğer elektronik devrelere sıçratma).kuruyunca peçeteylede bi tur sil.sonrada yarım damla kadar termal macun sürüp kapat.yine olmazısa termal macunu komple sil.termal macunsuz kullan.

detroit_berk
19-06-2013, 20:52   |  #5  
OP Yeni Üye
35 mesaj

Evet dediğiniz gibi yaptım hatta bugün yeni termal macunda aldım. Ancak hala pek bir değişme yok. Bu arada ilk başta değiştirirken macunu baya bir taşmıştı dışarı onuda diş fırçası yardımıyla temizlemiştim, tertemiz gözüküyordu en son. Fanda gayet güzel çalışıyor. Başka önerisi olan var mı acaba? Valla işin içinden çıkamadım bir türlü.

NightAngels
03-07-2013, 15:24   |  #6  
NightAngels avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
109 mesaj

olum hayatının hatasını yapmışsın fanla oynamakla git bilgisayarcıya