Toplama PC ekran'a bağlanmıyor

bettelgeuse
03-04-2013, 13:38   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
126 mesaj

Merhaba,

Geçen gün yeni pc topladım ve evde kullandığım 22inch TV/Monitör olan ekrana bağlamaya çalıştım ki sistemimi kurayım.

Fakat hiçbir şekilde ekran görüntüsü alamadım (on board RGB ve hdmi görüntülerini denedim) harici ekran kartını da denedim (ne olur ne olmaz, henüz sistem kurulu değil ama neyse)

hiçbir şekilde ekrandan görüntü alamadım. ram'leri kontrol ettim. pc'de güç var, dvd'ye cd'yi koydum okuyor ama görüntü gelmiyor.

nerede bir hata yapıyor olabilirim ya da toplanırken eksik birşey olmuş olabilir mi?

Sistem Bilgilerim
  • Windows 7 Ultimate 64-bit
  • Intel i5 3770k
  • AMD (ATI) radeon hd 7870
  • - Bilmiyorum -
  • - Kullanmıyorum -
  • 8192 MB
  • Android
  • - Bilmiyorum -
DiamondMines
03-04-2013, 15:35   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: bettelgeuse  
Merhaba,

Geçen gün yeni pc topladım ve evde kullandığım 22inch TV/Monitör olan ekrana bağlamaya çalıştım ki sistemimi kurayım.

Fakat hiçbir şekilde ekran görüntüsü alamadım (on board RGB ve hdmi görüntülerini denedim) harici ekran kartını da denedim (ne olur ne olmaz, henüz sistem kurulu değil ama neyse)

hiçbir şekilde ekrandan görüntü alamadım. ram'leri kontrol ettim. pc'de güç var, dvd'ye cd'yi koydum okuyor ama görüntü gelmiyor.

nerede bir hata yapıyor olabilirim ya da toplanırken eksik birşey olmuş olabilir mi?

Sürücüler yüklü olması lazım, özellikle çipset ve ekran kartı sürücüleri. Bunun üstüne bağlanmaya çalışırken CTRL+P kanalı ile aktarmayı veya Duplicate modunu dene. Sürücüler yükle olmayınca HDMI devreye girmiyor.

Son Düzenleme: DiamondMines ~ 03 Nisan 2013 15:36
bettelgeuse
03-04-2013, 15:46   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj

akşam denerim.

fakat hem onboard'dakine, hem de harici ekran arta hdmi (vga-rgb olarak) denedim olmadı.

normalde vga olarak notebook'u bağladığımda ekrana görünü geliyor. klavyem kablosuz (zannetmiyorum ctrl + p) yapabileyim. olmadı bir komşudan kablolu klavye temin etmem gerekir.  vatan'a telefon açıyorum ulaşamıyorum da.... :(

haber veririm.

grezimonk
03-04-2013, 16:58   |  #4  
grezimonk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
4,195 mesaj

ekran kartında 2 adet çıkış var HDMI ile 3... sen hangisine takıyorsun? ek güç kablosunu taktın mı? ekran kartı + anakart...

DiamondMines
03-04-2013, 17:34   |  #5  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: grezimonk  
ekran kartında 2 adet çıkış var HDMI ile 3... sen hangisine takıyorsun? ek güç kablosunu taktın mı? ekran kartı + anakart...

Grezimonk'un dediğine bir bak, hangisine takıyorsun gerçekten?

Son Düzenleme: DiamondMines ~ 03 Nisan 2013 17:34
mehmetucer
03-04-2013, 17:55   |  #6  
mehmetucer avatarı
Yeni Üye
34 mesaj

monitör tak çalıştır olmayabilir. tv driver ını yükle

lterlemez
03-04-2013, 19:36   |  #7  
lterlemez avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
191 mesaj

Sistem kurulu değilse, BIOS'tan entegre (onboard) gpu'nuzu startup (başlatma) donanımı olarak ayarlamayı ve standart vga bağlantısı ile ekrana bağlamayı deneyin, ayrıca lcd tv-monitörlerde hangi bağlantı soketinin kullanıldığının seçilmesi gerekiyor (sadece tekrar hatırlatmak amacıyla). Böyle durumlarda (OS yüklenirken mesela), bazı ana kartlar bu şekilde olmasını isteyebiliyor.

Son Düzenleme: lterlemez ~ 03 Nisan 2013 19:39
bettelgeuse
04-04-2013, 11:48   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj

harici (on board olmayan) ekran kartına da hdmi baglantısını taktım bu sefer çalıştı.

tv/pc monitör de biraz uğraştım (giriş seçili olmasına rağmen)
şu anda bir problem gözükmüyor. birçok seçeneği denedim sonunda oldu. Normal de benim bildiğim (yanlış da bilebilirim) harici kartın driverları yüklü değil ise, onboard daki ekran kartını görür. 

Çalışıyor, rahatladım. :)